Fanklubben: Vejle minder om en synkende skude

Vejle Boldklub-fan Benjamin Nielsen er helt enig med eksperterne i, at VB har haft det dårligste transfervindue af alle Superliga-klubber. Han bifalder Andrew Zolotko for det, ejere tidligere har gjort for Vejle, men han mener også, at behovet for en ny ejer er tydeligt. Kommentar efter transfervinduet her.



Vejle_250x257Vejle Boldklub minder lige nu om en synkende skude, som kaptajnen forsøger at sælge samtidig med, at han lapper hullerne med vat.

Lad os lige slå fast: Jeg bifalder Zolotko, og alt han har gjort for klubben.

Fra randen af konkurs og tæt på nedrykning til 2. division til at spille Superliga efter flere års tørke. Men der er ingen tvivl om, at vi skal have en ny ejer, hvis vi skal etablere os i Superligaen, og det er her på bagkanten af transfervinduets lukning mere tydeligt end nogensinde før. Selv i pokalen er vi allerede ude – endda mod et lavere rangerende hold.

Yeboah, som erstatningen for Onugkha, har jeg så lave forventninger til, at man helt savner Andres Ponce (folk kan sikkert ikke huske ham og med god grund). Øvrige nye spillere har endnu intet bevist.

Benjamin Nielsen
Vejle Boldklub-fan

Som Tipsbladets eksperter i Transferdeadline-udsendelsen sagde, så har VB haft det dårligste vindue af alle. Og jeg er enig i alt.

Forsvaret sejler uden Albentosa. Blamagen den skrækkelige mandag i Aarhus var aldrig sket med ham. Jeg forstår simpelthen ikke, at man ikke strakte sig lidt længere for den kontraktfornyelse. En kontinuitetsforstærkelse uden at øge lønkronerne.

Vejle_250x257

Vejle Boldklub-træner Ivan Prelec. Foto: Alamy

Trott, Onugkha, Francois og Provstgaard forventede vi dog skulle væk og erstattes. At det så fejler for sidstnævnte, er synd. Mest for Oliver. Men også fordi jeg virkelig frygter, hvad der kan ske med hans værdi i det her efterår, og derved de penge, klubben går glip af. Bevares ikke klubbens skyld. En okay erstatning fik vi for Trott i Vekic. Midtbanen virker svagere fysisk uden Francois.

Yeboah, som erstatningen for Onugkha, har jeg så lave forventninger til, at man helt savner Andres Ponce (folk kan sikkert ikke huske ham og med god grund). Øvrige nye spillere har endnu intet bevist.

Men vi må bare sande, at kapitalen ikke er til mere. Og så længe det ikke er det, slipper vi ikke af med prædikatet elevatorhold. Men hvis man selv i gudsforladte Horsens kan sælge til ejere af den størrelse som nu, så må man da også kunne i Vejle. Faciliteterne er der. Oplandet og opbakningen er der. Gode cases med salg af spillere er der. Historien er der.

Om ikke andet så vil jeg blive ved med at stå på stadion i den røde trøje. For som Fenders så smukt synger i 80’er slagsangen, og som prædikatet siger i VB:

”Klubånd i Solskin – Troskab i Regn”

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Vejle_250x257







LIVE

LIVE: Barcelona deler godt nyt om AC

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Thomas Frank scorer sommerjob

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Født i Danmark og på vej til VM

Stort medie hylder AGF-profil

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe