Fanklubben: Vejle minder om en synkende skude

Vejle Boldklub-fan Benjamin Nielsen er helt enig med eksperterne i, at VB har haft det dårligste transfervindue af alle Superliga-klubber. Han bifalder Andrew Zolotko for det, ejere tidligere har gjort for Vejle, men han mener også, at behovet for en ny ejer er tydeligt. Kommentar efter transfervinduet her.



Vejle_250x257Vejle Boldklub minder lige nu om en synkende skude, som kaptajnen forsøger at sælge samtidig med, at han lapper hullerne med vat.

Lad os lige slå fast: Jeg bifalder Zolotko, og alt han har gjort for klubben.

Fra randen af konkurs og tæt på nedrykning til 2. division til at spille Superliga efter flere års tørke. Men der er ingen tvivl om, at vi skal have en ny ejer, hvis vi skal etablere os i Superligaen, og det er her på bagkanten af transfervinduets lukning mere tydeligt end nogensinde før. Selv i pokalen er vi allerede ude – endda mod et lavere rangerende hold.

Yeboah, som erstatningen for Onugkha, har jeg så lave forventninger til, at man helt savner Andres Ponce (folk kan sikkert ikke huske ham og med god grund). Øvrige nye spillere har endnu intet bevist.

Benjamin Nielsen
Vejle Boldklub-fan

Som Tipsbladets eksperter i Transferdeadline-udsendelsen sagde, så har VB haft det dårligste vindue af alle. Og jeg er enig i alt.

Forsvaret sejler uden Albentosa. Blamagen den skrækkelige mandag i Aarhus var aldrig sket med ham. Jeg forstår simpelthen ikke, at man ikke strakte sig lidt længere for den kontraktfornyelse. En kontinuitetsforstærkelse uden at øge lønkronerne.

Vejle_250x257

Vejle Boldklub-træner Ivan Prelec. Foto: Alamy

Trott, Onugkha, Francois og Provstgaard forventede vi dog skulle væk og erstattes. At det så fejler for sidstnævnte, er synd. Mest for Oliver. Men også fordi jeg virkelig frygter, hvad der kan ske med hans værdi i det her efterår, og derved de penge, klubben går glip af. Bevares ikke klubbens skyld. En okay erstatning fik vi for Trott i Vekic. Midtbanen virker svagere fysisk uden Francois.

Yeboah, som erstatningen for Onugkha, har jeg så lave forventninger til, at man helt savner Andres Ponce (folk kan sikkert ikke huske ham og med god grund). Øvrige nye spillere har endnu intet bevist.

Men vi må bare sande, at kapitalen ikke er til mere. Og så længe det ikke er det, slipper vi ikke af med prædikatet elevatorhold. Men hvis man selv i gudsforladte Horsens kan sælge til ejere af den størrelse som nu, så må man da også kunne i Vejle. Faciliteterne er der. Oplandet og opbakningen er der. Gode cases med salg af spillere er der. Historien er der.

Om ikke andet så vil jeg blive ved med at stå på stadion i den røde trøje. For som Fenders så smukt synger i 80’er slagsangen, og som prædikatet siger i VB:

”Klubånd i Solskin – Troskab i Regn”

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Vejle_250x257





Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

TransferLIVE: Han kommer IKKE til FCK

Randers FC – FC København

Farzam om ny Brøndby-spiller: Jeg får opkald

Højbjerg fanget i transferdrama: ‘Jeg er uenig!’

Sker dansk kæmpetransfer? ‘Ramt smertegrænsen’

Afsløring: Kasper Lorentzen fyret i B.93

Transfer på vej – Brøndby sparer millioner



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Lidt ligesom med min kone’

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Afsløring: Mads Enggård på plads i rekordtransfer

Graulund: ‘Transfer var fiasko fra start til slut’

B.93: De overtager for Kasper Lorentzen

Afsløring: Retov og co. på rov i belgisk topklub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FC Midtjylland-spiller tæt på skifte

Bekræfter: Denis Vavro smidt ud af truppen

Husker du Jonathan Richter? Jagter vild bedrift

Superliga-træner: ‘Flirter med det uforsvarlige!’

‘Den ene hjerneblødning efter den anden’

Dansk kæmpetransfer: Dét glæder jeg mig til

Brøndby-stjerne imponeret af 18-årig løbekonge

Afslører markante detaljer om stor dansk transfer

OB – AC Horsens

Afgiver hjemmefordel i pokalen til Superliga-klub

Superliga-boss: Mulig transfer kan blive vildere

Ham må I ikke sælge, FC Midtjylland!

Mads Junker: Derfor stoppede jeg på TV 2

‘Fantastisk år’: Er han Silkeborgs nye angriber?

Werge: ‘Dét er skuffende, FCM’

FC København-emne tæt på skifte til 40 millioner

Afsløring: Brøndby udlejer Ousmane Sow



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Poulsen: Dét skete også sidste år!

Afsløring: B.93 henter Kristian Pedersen