Fanklubben: Vejle minder om en synkende skude

Vejle Boldklub-fan Benjamin Nielsen er helt enig med eksperterne i, at VB har haft det dårligste transfervindue af alle Superliga-klubber. Han bifalder Andrew Zolotko for det, ejere tidligere har gjort for Vejle, men han mener også, at behovet for en ny ejer er tydeligt. Kommentar efter transfervinduet her.



Vejle_250x257Vejle Boldklub minder lige nu om en synkende skude, som kaptajnen forsøger at sælge samtidig med, at han lapper hullerne med vat.

Lad os lige slå fast: Jeg bifalder Zolotko, og alt han har gjort for klubben.

Fra randen af konkurs og tæt på nedrykning til 2. division til at spille Superliga efter flere års tørke. Men der er ingen tvivl om, at vi skal have en ny ejer, hvis vi skal etablere os i Superligaen, og det er her på bagkanten af transfervinduets lukning mere tydeligt end nogensinde før. Selv i pokalen er vi allerede ude – endda mod et lavere rangerende hold.

Yeboah, som erstatningen for Onugkha, har jeg så lave forventninger til, at man helt savner Andres Ponce (folk kan sikkert ikke huske ham og med god grund). Øvrige nye spillere har endnu intet bevist.

Benjamin Nielsen
Vejle Boldklub-fan

Som Tipsbladets eksperter i Transferdeadline-udsendelsen sagde, så har VB haft det dårligste vindue af alle. Og jeg er enig i alt.

Forsvaret sejler uden Albentosa. Blamagen den skrækkelige mandag i Aarhus var aldrig sket med ham. Jeg forstår simpelthen ikke, at man ikke strakte sig lidt længere for den kontraktfornyelse. En kontinuitetsforstærkelse uden at øge lønkronerne.

Vejle_250x257

Vejle Boldklub-træner Ivan Prelec. Foto: Alamy

Trott, Onugkha, Francois og Provstgaard forventede vi dog skulle væk og erstattes. At det så fejler for sidstnævnte, er synd. Mest for Oliver. Men også fordi jeg virkelig frygter, hvad der kan ske med hans værdi i det her efterår, og derved de penge, klubben går glip af. Bevares ikke klubbens skyld. En okay erstatning fik vi for Trott i Vekic. Midtbanen virker svagere fysisk uden Francois.

Yeboah, som erstatningen for Onugkha, har jeg så lave forventninger til, at man helt savner Andres Ponce (folk kan sikkert ikke huske ham og med god grund). Øvrige nye spillere har endnu intet bevist.

Men vi må bare sande, at kapitalen ikke er til mere. Og så længe det ikke er det, slipper vi ikke af med prædikatet elevatorhold. Men hvis man selv i gudsforladte Horsens kan sælge til ejere af den størrelse som nu, så må man da også kunne i Vejle. Faciliteterne er der. Oplandet og opbakningen er der. Gode cases med salg af spillere er der. Historien er der.

Om ikke andet så vil jeg blive ved med at stå på stadion i den røde trøje. For som Fenders så smukt synger i 80’er slagsangen, og som prædikatet siger i VB:

”Klubånd i Solskin – Troskab i Regn”

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Vejle_250x257







LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

De er interesseret i Christian Eriksen

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Han vender hjem til FC København

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

AC Horsens er tilbage i Superligaen

De vil gerne have Jens Jønsson



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

17 minutter for United – nu skal han til VM

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Historisk finale! Han er verdens bedste

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Patrick Mortensen færdig i AGF

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

Tidl. SL-spiller på vej væk fra Thomasberg