Fanklubben: Vejle minder om en synkende skude

Vejle Boldklub-fan Benjamin Nielsen er helt enig med eksperterne i, at VB har haft det dårligste transfervindue af alle Superliga-klubber. Han bifalder Andrew Zolotko for det, ejere tidligere har gjort for Vejle, men han mener også, at behovet for en ny ejer er tydeligt. Kommentar efter transfervinduet her.



Vejle_250x257Vejle Boldklub minder lige nu om en synkende skude, som kaptajnen forsøger at sælge samtidig med, at han lapper hullerne med vat.

Lad os lige slå fast: Jeg bifalder Zolotko, og alt han har gjort for klubben.

Fra randen af konkurs og tæt på nedrykning til 2. division til at spille Superliga efter flere års tørke. Men der er ingen tvivl om, at vi skal have en ny ejer, hvis vi skal etablere os i Superligaen, og det er her på bagkanten af transfervinduets lukning mere tydeligt end nogensinde før. Selv i pokalen er vi allerede ude – endda mod et lavere rangerende hold.

Yeboah, som erstatningen for Onugkha, har jeg så lave forventninger til, at man helt savner Andres Ponce (folk kan sikkert ikke huske ham og med god grund). Øvrige nye spillere har endnu intet bevist.

Benjamin Nielsen
Vejle Boldklub-fan

Som Tipsbladets eksperter i Transferdeadline-udsendelsen sagde, så har VB haft det dårligste vindue af alle. Og jeg er enig i alt.

Forsvaret sejler uden Albentosa. Blamagen den skrækkelige mandag i Aarhus var aldrig sket med ham. Jeg forstår simpelthen ikke, at man ikke strakte sig lidt længere for den kontraktfornyelse. En kontinuitetsforstærkelse uden at øge lønkronerne.

Vejle_250x257

Vejle Boldklub-træner Ivan Prelec. Foto: Alamy

Trott, Onugkha, Francois og Provstgaard forventede vi dog skulle væk og erstattes. At det så fejler for sidstnævnte, er synd. Mest for Oliver. Men også fordi jeg virkelig frygter, hvad der kan ske med hans værdi i det her efterår, og derved de penge, klubben går glip af. Bevares ikke klubbens skyld. En okay erstatning fik vi for Trott i Vekic. Midtbanen virker svagere fysisk uden Francois.

Yeboah, som erstatningen for Onugkha, har jeg så lave forventninger til, at man helt savner Andres Ponce (folk kan sikkert ikke huske ham og med god grund). Øvrige nye spillere har endnu intet bevist.

Men vi må bare sande, at kapitalen ikke er til mere. Og så længe det ikke er det, slipper vi ikke af med prædikatet elevatorhold. Men hvis man selv i gudsforladte Horsens kan sælge til ejere af den størrelse som nu, så må man da også kunne i Vejle. Faciliteterne er der. Oplandet og opbakningen er der. Gode cases med salg af spillere er der. Historien er der.

Om ikke andet så vil jeg blive ved med at stå på stadion i den røde trøje. For som Fenders så smukt synger i 80’er slagsangen, og som prædikatet siger i VB:

”Klubånd i Solskin – Troskab i Regn”

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Vejle_250x257





Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler



EKSKLUSIVT

Nu åbner dansk træner op om fyring


Chelseas reserver overmander svenskere

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar



Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!



TOPNYHED

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag


Brøndby skifter tre mand

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

FCK uden stor stjerne til pokalbrag

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug



TIPSBLADET SPECIAL

Supercomputer: De bliver danske mestre


Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil

Oprykning kan sætte fut i Fredericias stadionplan

Dansker fik fejlagtigt skylden for Haaland-hetz


TOPNYHED

Kæmpe bøde til FC København


Mike Tullberg jubler: Prioriteterne har ændret sig

Inter kan drille Lewandowski-løse Barcelona

Robin van Persie vil informere FCK’er meget snart

Midtbane-flop færdig i AGF



Malaga og Granada interesseret i formstærk dansker

Brøndby har profil tilbage til semifinale

Ærgerligt OB-exit: ‘Jeg mistede tilliden’

Vilde Wrexham: Totalt sindssygt, siger dansker!

Så meget skal de betale for Jacob Neestrup

Michael Laudrup: ‘Det er noget helt specielt’

Kent Nielsen blæser til angreb

Afsløring: Angriber skal retur til Brøndby


TOPNYHED

Chokskifte? ‘Dolberg ville score minimum 25 mål’


Arsenal i problemer: PSG tager fra London med sejr

– En fattig forklaring, Birk!

Tidligere AaB-træner hjemsendt

Michael Laudrup: ‘Det er noget pjat’

Gik amok: Real Madrid-stjerne får lang karantæne

Superliga-spiller har gang i vild stime

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Ali Almosawe

Vil forlænge med attraktive Superliga-profiler

Hylder Brøndby-fans: ‘En helt absurd fankultur’

Han kan afløse Xabi Alonso

Erik Sviatchenko har fremtiden på plads

– Han er Superligaens bedste målmand

Stor Silkeborg-profil ude mod Brøndby

Vanvidskamp af udlejet Superliga-spiller

Klar på at vende hjem til Superligaen

– De er jo slet ikke FCK-backs!

Real Madrid-stjerne opereret

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

‘David Nielsen var fuldstændig fantastisk for mig’

Diant Ramaj skal ikke tilbage til Dortmund

Isaksen med stor hyldest: Et fantastisk menneske

Rundens Hold i Superligaen – 28. spillerunde