Fansene piftede: Så brændte han banen af!

Tipsbladet zoomer ind på kvartfinale-returopgøret mellem AaB og Silkeborg IF. Silkeborg IF endte med at snuppe semifinale-pladsen i pokalturneringen med samlet 4-3.



AaB – Silkeborg IF 1-2 (1-1)
1-0 Mathias Jørgensen (1.)
1-1 Younes Bakiz (38.)
1-2 Younes Bakiz (58.)

Kampens bedste:

AaB:
Mads Bomholt spillede en flot kamp for AaB. Kampen mod Silkeborg blev en kulmination på et flot efterår for AaB-spilleren. Assisten til 1-0-målet var smuk. Han lagde et flot tryk på Silkeborg-mandskabet og var konstant farlig. Derfor var han kampens bedste AaB-spiller i skarp konkurrence med Melker Widell. Første halvleg var dog langt bedre end anden halvleg for Bomholts vedkommende.

Silkeborg IF:
Det var svært at finde den bedste Silkeborg-spiller, hvis man kigger på de første 30 minutter. Her var der ikke meget at råbe hurra for hos Kent Nielsen, men så vendte kampen. Herefter trådte Younes Bakiz i karakter. Først fik han på snu vis tilkæmpet sig et straffespark, som han selv scorede på til 1-1. I anden halvleg leverede han et fint mål, da han tørt sparkede læderet i kassen med fladt skud uden for feltet. Stor skarphed af Silkeborg-profilen. Det kan være, at AaB-spillerne ender med at have mareridt i nat over Bakiz. AaB-fansene var ellers efter Bakiz fra første fløjt med massiv buhen, men det gjorde kun Silkeborg-profilen bedre. Han brændte banen af og drev dæk med AaB-forsvaret. Det luner nok ekstra, at det var mod netop AaB, der er hans tidligere klub.

Kampens værste: 
Jens Martin Gammelby havde endelig fået chancen fra start for Silkeborg IF, men den udnyttede den tidligere Brøndby-spiller bestemt ikke. Han formåede ikke at trække offsidelinjen ved 1-0-målet, og så kunne Mathias Jørgensen løbe frit ned mod Silkeborg IF. Puha, det var ikke godt af Silkeborg-spilleren. Generelt så han usikker ud i løbet af hele kampen og lavede mange fejl. Hos AaB spillede Jubril Adedeji en yderst sløj kamp med fejl på fejl på fejl, specielt i første halvleg.

Kampens detalje:
Det er næsten ikke til at fatte, at AaB-profilen Mathias Jørgensen spillede i 2. division for et år siden. Han kom nemlig blæsende ud til opgøret og scorede efter blot 32 sekunder. Mads Bomholt leverede en millimeter-præcis stikning til AaB-profilen, der scorede sikkert til 1-0 efter et flot angreb. Sikke en start, sikke en spiller. Mathias Jørgensen.



Pogba investerer i kamelvæddeløb

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

De vil hente Andreas Maxsø

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Køber sig ind i dansk klub

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

Brøndbys store karantænemareridt

Lothar Matthaüs storroser dansker

Her kan du se Villarreal mod FC København

Rigtig dårlig melding

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

Bekræfter millionbud på dansker

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement

Rundens Hold i Superligaen – 18. runde

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK

FCM-stjerne færdig for i år

Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet

Salah-løse Liverpool snupper sen sejr i Milano

Man City erobrer Madrid

– Vi tror på et godt resultat

Bayern München sejrer over Sporting CP

Tænker ikke på Danmarks landshold

Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet