AaB – Silkeborg IF 1-2 (1-1)
1-0 Mathias Jørgensen (1.)
1-1 Younes Bakiz (38.)
1-2 Younes Bakiz (58.)
Kampens bedste:
AaB:
Mads Bomholt spillede en flot kamp for AaB. Kampen mod Silkeborg blev en kulmination på et flot efterår for AaB-spilleren. Assisten til 1-0-målet var smuk. Han lagde et flot tryk på Silkeborg-mandskabet og var konstant farlig. Derfor var han kampens bedste AaB-spiller i skarp konkurrence med Melker Widell. Første halvleg var dog langt bedre end anden halvleg for Bomholts vedkommende.
Silkeborg IF:
Det var svært at finde den bedste Silkeborg-spiller, hvis man kigger på de første 30 minutter. Her var der ikke meget at råbe hurra for hos Kent Nielsen, men så vendte kampen. Herefter trådte Younes Bakiz i karakter. Først fik han på snu vis tilkæmpet sig et straffespark, som han selv scorede på til 1-1. I anden halvleg leverede han et fint mål, da han tørt sparkede læderet i kassen med fladt skud uden for feltet. Stor skarphed af Silkeborg-profilen. Det kan være, at AaB-spillerne ender med at have mareridt i nat over Bakiz. AaB-fansene var ellers efter Bakiz fra første fløjt med massiv buhen, men det gjorde kun Silkeborg-profilen bedre. Han brændte banen af og drev dæk med AaB-forsvaret. Det luner nok ekstra, at det var mod netop AaB, der er hans tidligere klub.
Kampens værste:
Jens Martin Gammelby havde endelig fået chancen fra start for Silkeborg IF, men den udnyttede den tidligere Brøndby-spiller bestemt ikke. Han formåede ikke at trække offsidelinjen ved 1-0-målet, og så kunne Mathias Jørgensen løbe frit ned mod Silkeborg IF. Puha, det var ikke godt af Silkeborg-spilleren. Generelt så han usikker ud i løbet af hele kampen og lavede mange fejl. Hos AaB spillede Jubril Adedeji en yderst sløj kamp med fejl på fejl på fejl, specielt i første halvleg.
Kampens detalje:
Det er næsten ikke til at fatte, at AaB-profilen Mathias Jørgensen spillede i 2. division for et år siden. Han kom nemlig blæsende ud til opgøret og scorede efter blot 32 sekunder. Mads Bomholt leverede en millimeter-præcis stikning til AaB-profilen, der scorede sikkert til 1-0 efter et flot angreb. Sikke en start, sikke en spiller. Mathias Jørgensen.
LIVE
LIVE: Brøndby har to profiler tilbage
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
OPTAKT
FC København – OB
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
MEDIE
Offentliggøres i dag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER