Fansene piftede: Så brændte han banen af!

Tipsbladet zoomer ind på kvartfinale-returopgøret mellem AaB og Silkeborg IF. Silkeborg IF endte med at snuppe semifinale-pladsen i pokalturneringen med samlet 4-3.



AaB – Silkeborg IF 1-2 (1-1)
1-0 Mathias Jørgensen (1.)
1-1 Younes Bakiz (38.)
1-2 Younes Bakiz (58.)

Kampens bedste:

AaB:
Mads Bomholt spillede en flot kamp for AaB. Kampen mod Silkeborg blev en kulmination på et flot efterår for AaB-spilleren. Assisten til 1-0-målet var smuk. Han lagde et flot tryk på Silkeborg-mandskabet og var konstant farlig. Derfor var han kampens bedste AaB-spiller i skarp konkurrence med Melker Widell. Første halvleg var dog langt bedre end anden halvleg for Bomholts vedkommende.

Silkeborg IF:
Det var svært at finde den bedste Silkeborg-spiller, hvis man kigger på de første 30 minutter. Her var der ikke meget at råbe hurra for hos Kent Nielsen, men så vendte kampen. Herefter trådte Younes Bakiz i karakter. Først fik han på snu vis tilkæmpet sig et straffespark, som han selv scorede på til 1-1. I anden halvleg leverede han et fint mål, da han tørt sparkede læderet i kassen med fladt skud uden for feltet. Stor skarphed af Silkeborg-profilen. Det kan være, at AaB-spillerne ender med at have mareridt i nat over Bakiz. AaB-fansene var ellers efter Bakiz fra første fløjt med massiv buhen, men det gjorde kun Silkeborg-profilen bedre. Han brændte banen af og drev dæk med AaB-forsvaret. Det luner nok ekstra, at det var mod netop AaB, der er hans tidligere klub.

Kampens værste: 
Jens Martin Gammelby havde endelig fået chancen fra start for Silkeborg IF, men den udnyttede den tidligere Brøndby-spiller bestemt ikke. Han formåede ikke at trække offsidelinjen ved 1-0-målet, og så kunne Mathias Jørgensen løbe frit ned mod Silkeborg IF. Puha, det var ikke godt af Silkeborg-spilleren. Generelt så han usikker ud i løbet af hele kampen og lavede mange fejl. Hos AaB spillede Jubril Adedeji en yderst sløj kamp med fejl på fejl på fejl, specielt i første halvleg.

Kampens detalje:
Det er næsten ikke til at fatte, at AaB-profilen Mathias Jørgensen spillede i 2. division for et år siden. Han kom nemlig blæsende ud til opgøret og scorede efter blot 32 sekunder. Mads Bomholt leverede en millimeter-præcis stikning til AaB-profilen, der scorede sikkert til 1-0 efter et flot angreb. Sikke en start, sikke en spiller. Mathias Jørgensen.



Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Jonas Wind er i København

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Griner af AaB-rygte

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

– Det har man nok aldrig set før

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Froholdt får kæmpe hæder

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

På rov i FC København

Rigmand vild med FC København-aftale

Stor derby-bøde til FC København

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Frank reddet i døende sekunder

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Patrick Da Silva idømt fængsel

Han erstatter Bo Henriksen

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

– Har ikke ubegrænset kredit

Nu er han gratis – på vej til OB?

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr