– Fansenes opførsel koster Brøndby

David Nielsen mener, at Brøndby savnede de stemningsskabende tilskuere fra Sydsiden mod FC Nordsjælland.



Brøndby leverede søndag ikke nogen stor præstation, da man på hjemmebane fik et enkelt point mod FC Nordsjælland. 

På et halvfyldt Brøndby Stadion uden tilskuere på Sydsiden havde Brøndby svært ved at dominere, og skulle der have været en vinder, ville det nok være FC Nordsjælland, mener ekspert David Nielsen. 

Han siger i nedtakten på TV 2 Sport X, at Brøndby skal være tilfredse med et point, og så synes han, at det koster Brøndby ikke at have samme opbakning fra fansene, som man plejer.

– Det er første gang, synes jeg, at fansenes opførsel koster holdet. Den intensitet og power mangler Brøndby-holdet i dag. At løbe og spille med en tom Sydsiden er ikke optimal for Brøndby i så stor og vigtig en kamp som i dag sidste på sæsonen, hvor man har behov for al den energi, man kan bruge, siger David Nielsen.

Han mener faktisk, at det kan gå hen og blive en fordel for FC Midtjylland.

– Jeg står lidt med tanken, om alle de her fans, der ikke kan opføre sig ordentligt fra FC København, Brøndby og AGF, om det er Midtjyllands største chance for at vinde mesterskabet, hvis de andre hold bliver ved med at dumme sig så meget, at de skal spille for tomme fanafsnit. 

– Det er jo lidt skræmmende, siger han.

Han mener dog ikke, at kampen i dag er nogen katastrofe for Brøndby, som har haft det utrolig svært mod FC Nordsjælland i denne sæson.

– Vi skal ikke stå over overgøre noget. De taber ikke den her fodboldkamp. Det her er bare Brøndbys kryptonit. Brøndby vil gerne have bolden meget, og det vil Nordsjælland også. Nordsjælland var dygtiere til det i dag, og derfor har Brøndby en rigtig dårlig følelse.

Brøndby går på landsholdspause som nummer seks i Superligaen. De skal spille to hjemmekampe yderligere uden tilskuere på Sydsiden.





Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!




LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

Sulten er kun blevet større, siger PSG-anfører

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Kan sikre millioner til AGF

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forlader AGF – her er hans nye klub

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil

Roony vil væk

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Mæhle kan hentes for spotpris

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Erik ten Hag jagter dansker

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic