– Fansenes opførsel koster Brøndby

David Nielsen mener, at Brøndby savnede de stemningsskabende tilskuere fra Sydsiden mod FC Nordsjælland.



Brøndby leverede søndag ikke nogen stor præstation, da man på hjemmebane fik et enkelt point mod FC Nordsjælland. 

På et halvfyldt Brøndby Stadion uden tilskuere på Sydsiden havde Brøndby svært ved at dominere, og skulle der have været en vinder, ville det nok være FC Nordsjælland, mener ekspert David Nielsen. 

Han siger i nedtakten på TV 2 Sport X, at Brøndby skal være tilfredse med et point, og så synes han, at det koster Brøndby ikke at have samme opbakning fra fansene, som man plejer.

– Det er første gang, synes jeg, at fansenes opførsel koster holdet. Den intensitet og power mangler Brøndby-holdet i dag. At løbe og spille med en tom Sydsiden er ikke optimal for Brøndby i så stor og vigtig en kamp som i dag sidste på sæsonen, hvor man har behov for al den energi, man kan bruge, siger David Nielsen.

Han mener faktisk, at det kan gå hen og blive en fordel for FC Midtjylland.

– Jeg står lidt med tanken, om alle de her fans, der ikke kan opføre sig ordentligt fra FC København, Brøndby og AGF, om det er Midtjyllands største chance for at vinde mesterskabet, hvis de andre hold bliver ved med at dumme sig så meget, at de skal spille for tomme fanafsnit. 

– Det er jo lidt skræmmende, siger han.

Han mener dog ikke, at kampen i dag er nogen katastrofe for Brøndby, som har haft det utrolig svært mod FC Nordsjælland i denne sæson.

– Vi skal ikke stå over overgøre noget. De taber ikke den her fodboldkamp. Det her er bare Brøndbys kryptonit. Brøndby vil gerne have bolden meget, og det vil Nordsjælland også. Nordsjælland var dygtiere til det i dag, og derfor har Brøndby en rigtig dårlig følelse.

Brøndby går på landsholdspause som nummer seks i Superligaen. De skal spille to hjemmekampe yderligere uden tilskuere på Sydsiden.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

FC København – OB

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Stjernetræner spøger i Real Madrid



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Offentliggøres i dag

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Andreas Christensen afviser tilbud

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg