– Fansenes opførsel koster Brøndby

David Nielsen mener, at Brøndby savnede de stemningsskabende tilskuere fra Sydsiden mod FC Nordsjælland.



Brøndby leverede søndag ikke nogen stor præstation, da man på hjemmebane fik et enkelt point mod FC Nordsjælland. 

På et halvfyldt Brøndby Stadion uden tilskuere på Sydsiden havde Brøndby svært ved at dominere, og skulle der have været en vinder, ville det nok være FC Nordsjælland, mener ekspert David Nielsen. 

Han siger i nedtakten på TV 2 Sport X, at Brøndby skal være tilfredse med et point, og så synes han, at det koster Brøndby ikke at have samme opbakning fra fansene, som man plejer.

– Det er første gang, synes jeg, at fansenes opførsel koster holdet. Den intensitet og power mangler Brøndby-holdet i dag. At løbe og spille med en tom Sydsiden er ikke optimal for Brøndby i så stor og vigtig en kamp som i dag sidste på sæsonen, hvor man har behov for al den energi, man kan bruge, siger David Nielsen.

Han mener faktisk, at det kan gå hen og blive en fordel for FC Midtjylland.

– Jeg står lidt med tanken, om alle de her fans, der ikke kan opføre sig ordentligt fra FC København, Brøndby og AGF, om det er Midtjyllands største chance for at vinde mesterskabet, hvis de andre hold bliver ved med at dumme sig så meget, at de skal spille for tomme fanafsnit. 

– Det er jo lidt skræmmende, siger han.

Han mener dog ikke, at kampen i dag er nogen katastrofe for Brøndby, som har haft det utrolig svært mod FC Nordsjælland i denne sæson.

– Vi skal ikke stå over overgøre noget. De taber ikke den her fodboldkamp. Det her er bare Brøndbys kryptonit. Brøndby vil gerne have bolden meget, og det vil Nordsjælland også. Nordsjælland var dygtiere til det i dag, og derfor har Brøndby en rigtig dårlig følelse.

Brøndby går på landsholdspause som nummer seks i Superligaen. De skal spille to hjemmekampe yderligere uden tilskuere på Sydsiden.





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Thomas Frank scorer sommerjob

Stor hyldest af Mike Tullberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Transferfri stjerne i København

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’