Brøndby leverede søndag ikke nogen stor præstation, da man på hjemmebane fik et enkelt point mod FC Nordsjælland.
På et halvfyldt Brøndby Stadion uden tilskuere på Sydsiden havde Brøndby svært ved at dominere, og skulle der have været en vinder, ville det nok være FC Nordsjælland, mener ekspert David Nielsen.
Han siger i nedtakten på TV 2 Sport X, at Brøndby skal være tilfredse med et point, og så synes han, at det koster Brøndby ikke at have samme opbakning fra fansene, som man plejer.
– Det er første gang, synes jeg, at fansenes opførsel koster holdet. Den intensitet og power mangler Brøndby-holdet i dag. At løbe og spille med en tom Sydsiden er ikke optimal for Brøndby i så stor og vigtig en kamp som i dag sidste på sæsonen, hvor man har behov for al den energi, man kan bruge, siger David Nielsen.
Han mener faktisk, at det kan gå hen og blive en fordel for FC Midtjylland.
– Jeg står lidt med tanken, om alle de her fans, der ikke kan opføre sig ordentligt fra FC København, Brøndby og AGF, om det er Midtjyllands største chance for at vinde mesterskabet, hvis de andre hold bliver ved med at dumme sig så meget, at de skal spille for tomme fanafsnit.
– Det er jo lidt skræmmende, siger han.
Han mener dog ikke, at kampen i dag er nogen katastrofe for Brøndby, som har haft det utrolig svært mod FC Nordsjælland i denne sæson.
– Vi skal ikke stå over overgøre noget. De taber ikke den her fodboldkamp. Det her er bare Brøndbys kryptonit. Brøndby vil gerne have bolden meget, og det vil Nordsjælland også. Nordsjælland var dygtiere til det i dag, og derfor har Brøndby en rigtig dårlig følelse.
Brøndby går på landsholdspause som nummer seks i Superligaen. De skal spille to hjemmekampe yderligere uden tilskuere på Sydsiden.
LIVE
TransferLIVE: Viborg bekræfter
Schweizisk kaptajn er stolt af VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
Knuser transferrekord
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
EKSKLUSIVT
Forventer klubskifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Ekspert om Svensson: ‘En presbold’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
TOPNYHED