Brøndby leverede søndag ikke nogen stor præstation, da man på hjemmebane fik et enkelt point mod FC Nordsjælland.
På et halvfyldt Brøndby Stadion uden tilskuere på Sydsiden havde Brøndby svært ved at dominere, og skulle der have været en vinder, ville det nok være FC Nordsjælland, mener ekspert David Nielsen.
Han siger i nedtakten på TV 2 Sport X, at Brøndby skal være tilfredse med et point, og så synes han, at det koster Brøndby ikke at have samme opbakning fra fansene, som man plejer.
– Det er første gang, synes jeg, at fansenes opførsel koster holdet. Den intensitet og power mangler Brøndby-holdet i dag. At løbe og spille med en tom Sydsiden er ikke optimal for Brøndby i så stor og vigtig en kamp som i dag sidste på sæsonen, hvor man har behov for al den energi, man kan bruge, siger David Nielsen.
Han mener faktisk, at det kan gå hen og blive en fordel for FC Midtjylland.
– Jeg står lidt med tanken, om alle de her fans, der ikke kan opføre sig ordentligt fra FC København, Brøndby og AGF, om det er Midtjyllands største chance for at vinde mesterskabet, hvis de andre hold bliver ved med at dumme sig så meget, at de skal spille for tomme fanafsnit.
– Det er jo lidt skræmmende, siger han.
Han mener dog ikke, at kampen i dag er nogen katastrofe for Brøndby, som har haft det utrolig svært mod FC Nordsjælland i denne sæson.
– Vi skal ikke stå over overgøre noget. De taber ikke den her fodboldkamp. Det her er bare Brøndbys kryptonit. Brøndby vil gerne have bolden meget, og det vil Nordsjælland også. Nordsjælland var dygtiere til det i dag, og derfor har Brøndby en rigtig dårlig følelse.
Brøndby går på landsholdspause som nummer seks i Superligaen. De skal spille to hjemmekampe yderligere uden tilskuere på Sydsiden.
LIVE
VM-LIVE: Kenneth Perez saver VM-hold over
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
Supercomputer: Her er VM-finalen
OPTAKT
Norge – Frankrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
Stjerne sender Sverige videre ved VM
Afslører: FCK ringede aldrig
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
OPTAKT
Uruguay – Spanien
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
OPTAKT