‘Vi spiller med mere frihed’

Efter et mål- og chancemagert EM har landsholdet fokus på offensiven. Søndag skal det gå ud over Serbien.



Fodboldlandsholdet har taget de første spæde skridt mod at få forløst holdets offensiv.

Efter en EM-slutrunde med beskedne to scoringer – trods alt dobbelt så mange som ved VM halvandet år tidligere – blev den begrænsede målhøst og i tillæg pauvre chanceskabelse adresseret fra højeste sportslige sted i Dansk Boldspil-Union (DBU), fodbolddirektør Peter Møller.

Noget skulle ske. Det er ikke længere nok blot at forsvare sig hæderligt og kunne flytte bolden rundt i lange sekvenser uden output. Der skal skabes flere chancer og scores flere mål.

Torsdag gav Danmarks første landskamp under en ny trænerkonstellation – fungerende landstræner Lars Knudsen og assistenttræner Daniel Agger – klare indikationer på, at der bliver tænkt mere fremadrettet og mindre på risiko.

Spilmønstrene var mere direkte, bolden blev flyttet med førstegangsafleveringer alle steder på banen, de forreste søgte dybe løb, og danskerne satsede helhjertet på kontraangreb – en disciplin hvor Danmark målt på statistik var EM's dårligste. Udbyttet var en 2-0-sejr over Schweiz i Nations League-premieren.

Både Lars Knudsen og de danske spillere træder varsomt, når de snakker om holdets spillestil og tilgang til kampene.

De vil ikke kritisere ekslandstræner Kasper Hjulmand, snarere husker de konstant at understrege, at holdet stadig hviler på et fundament, Hjulmand har opbygget.

Men uden at sige for meget pointerer angriberen Kasper Dolberg, at holdet nu spiller med større løssluppenhed.

– Offensivt sker der lidt mere på den sidste tredjedel af banen. Vi har flere bevægelser, og vi spiller med mere frihed, og det lykkedes vi med mod Schweiz. Meget af spillet føles som det samme som tidligere, men på den sidste tredjedel er der mere flow og frihed – dynamik tænker jeg frem for alt.

– Selvfølgelig er der nogle rammer for, hvordan vi skal spille, men der er mere frihed. Den største forskel er, at det føles som om, at vi nu er flere spillere, der ligger tæt på hinanden, siger Dolberg.

En række nye spillere er også stemplet ind på landsholdet, og mod Schweiz stjal to af dem opmærksomheden.

Albert Grønbæk spillede fra start på kanten og var et livligt islæt, mens 19-årige Patrick Dorgu fik de sidste ti minutter og blev matchvinder.

De to eksemplificerer landsholdets justerede retning, mener forsvarskrumtappen Joachim Andersen.

– Det er fedt med noget nyt blod. De unge drenge har noget frækhed og fandenivoldskhed, som vi har manglet lidt.

– Vi så mod Schweiz, at specielt Grønbæk turde komme ind og skabe noget og sætte bolden på spil, og Dorgu scorede, da han tog et løb langt væk fra sin udgangsposition. De er ikke bange for noget.

– Vores defensiv ser stadig okay ud, men vi har snakket om og arbejdet meget med at blive bedre på den sidste tredjedel af banen. Det ser lovende ud, siger forsvarsspilleren.

Landsholdet skal forsøge at fortsætte takterne søndag aften mod Serbien. Opgøret i Parken begynder klokken 18.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Brøndby-spiller helt ude i kulden

Henter Kamil Wilczek

I svime over Dorgu: ‘En transformation!’

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne

Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler

Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Nedtur for Mikkel Damsgaard

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

Klubber holder øje med AaB-profil

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Foreslår topklub at hente Oliver Sonne

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

FBI Boston fælder dansk rigmand

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

Froholdt & Co rister hanekyllinger

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Dansk toptræner stifter agentfirma

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund