Fodboldlandsholdet har taget de første spæde skridt mod at få forløst holdets offensiv.
Efter en EM-slutrunde med beskedne to scoringer – trods alt dobbelt så mange som ved VM halvandet år tidligere – blev den begrænsede målhøst og i tillæg pauvre chanceskabelse adresseret fra højeste sportslige sted i Dansk Boldspil-Union (DBU), fodbolddirektør Peter Møller.
Noget skulle ske. Det er ikke længere nok blot at forsvare sig hæderligt og kunne flytte bolden rundt i lange sekvenser uden output. Der skal skabes flere chancer og scores flere mål.
Torsdag gav Danmarks første landskamp under en ny trænerkonstellation – fungerende landstræner Lars Knudsen og assistenttræner Daniel Agger – klare indikationer på, at der bliver tænkt mere fremadrettet og mindre på risiko.
Spilmønstrene var mere direkte, bolden blev flyttet med førstegangsafleveringer alle steder på banen, de forreste søgte dybe løb, og danskerne satsede helhjertet på kontraangreb – en disciplin hvor Danmark målt på statistik var EM's dårligste. Udbyttet var en 2-0-sejr over Schweiz i Nations League-premieren.
Både Lars Knudsen og de danske spillere træder varsomt, når de snakker om holdets spillestil og tilgang til kampene.
De vil ikke kritisere ekslandstræner Kasper Hjulmand, snarere husker de konstant at understrege, at holdet stadig hviler på et fundament, Hjulmand har opbygget.
Men uden at sige for meget pointerer angriberen Kasper Dolberg, at holdet nu spiller med større løssluppenhed.
– Offensivt sker der lidt mere på den sidste tredjedel af banen. Vi har flere bevægelser, og vi spiller med mere frihed, og det lykkedes vi med mod Schweiz. Meget af spillet føles som det samme som tidligere, men på den sidste tredjedel er der mere flow og frihed – dynamik tænker jeg frem for alt.
– Selvfølgelig er der nogle rammer for, hvordan vi skal spille, men der er mere frihed. Den største forskel er, at det føles som om, at vi nu er flere spillere, der ligger tæt på hinanden, siger Dolberg.
En række nye spillere er også stemplet ind på landsholdet, og mod Schweiz stjal to af dem opmærksomheden.
Albert Grønbæk spillede fra start på kanten og var et livligt islæt, mens 19-årige Patrick Dorgu fik de sidste ti minutter og blev matchvinder.
De to eksemplificerer landsholdets justerede retning, mener forsvarskrumtappen Joachim Andersen.
– Det er fedt med noget nyt blod. De unge drenge har noget frækhed og fandenivoldskhed, som vi har manglet lidt.
– Vi så mod Schweiz, at specielt Grønbæk turde komme ind og skabe noget og sætte bolden på spil, og Dorgu scorede, da han tog et løb langt væk fra sin udgangsposition. De er ikke bange for noget.
– Vores defensiv ser stadig okay ud, men vi har snakket om og arbejdet meget med at blive bedre på den sidste tredjedel af banen. Det ser lovende ud, siger forsvarsspilleren.
Landsholdet skal forsøge at fortsætte takterne søndag aften mod Serbien. Opgøret i Parken begynder klokken 18.
/ritzau/
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
HELT VILDT
Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
NYHEDER
Hylder Manchester United-stjerne
NYHEDER
FCK forventer kæmpe overskud i 2026
TOPNYHED
Brøndby henter stortalent i Superliga-klub
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
EKSKLUSIVT
Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
TOPNYHED
Officielt: Her spilles AGF-OB
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent
NYHEDER
Medier fælder hård dom
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
MEDIE
Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?
TOPNYHED
– Priserne er eksploderet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer
MEDIE
Superliga-premiere aflyst
TRANSFER
Skal smadre transferrekord for FCK-spiller
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
NYHEDER
Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’
TOPNYHED
Tror på overraskelse i startopstilling
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
EKSKLUSIVT
Fælder bekymrende dom efter chok
MEDIE
Brian Riemer på plads til topkamp
MEDIE
Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte
TOPNYHED
Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse
NYHEDER
Superliga-profil skadet
TOPNYHED
Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’
Victor Nelsson topper statistikker i Serie A
DAGENS SPILFORSLAG
Hurtig franskmand kan drille Rønnow
FANKLUBBEN
Transfers: Man har fået ilt til hjernen
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud
Ramt af pointstraf
TRANSFER