Fodboldlandsholdet har taget de første spæde skridt mod at få forløst holdets offensiv.
Efter en EM-slutrunde med beskedne to scoringer – trods alt dobbelt så mange som ved VM halvandet år tidligere – blev den begrænsede målhøst og i tillæg pauvre chanceskabelse adresseret fra højeste sportslige sted i Dansk Boldspil-Union (DBU), fodbolddirektør Peter Møller.
Noget skulle ske. Det er ikke længere nok blot at forsvare sig hæderligt og kunne flytte bolden rundt i lange sekvenser uden output. Der skal skabes flere chancer og scores flere mål.
Torsdag gav Danmarks første landskamp under en ny trænerkonstellation – fungerende landstræner Lars Knudsen og assistenttræner Daniel Agger – klare indikationer på, at der bliver tænkt mere fremadrettet og mindre på risiko.
Spilmønstrene var mere direkte, bolden blev flyttet med førstegangsafleveringer alle steder på banen, de forreste søgte dybe løb, og danskerne satsede helhjertet på kontraangreb – en disciplin hvor Danmark målt på statistik var EM's dårligste. Udbyttet var en 2-0-sejr over Schweiz i Nations League-premieren.
Både Lars Knudsen og de danske spillere træder varsomt, når de snakker om holdets spillestil og tilgang til kampene.
De vil ikke kritisere ekslandstræner Kasper Hjulmand, snarere husker de konstant at understrege, at holdet stadig hviler på et fundament, Hjulmand har opbygget.
Men uden at sige for meget pointerer angriberen Kasper Dolberg, at holdet nu spiller med større løssluppenhed.
– Offensivt sker der lidt mere på den sidste tredjedel af banen. Vi har flere bevægelser, og vi spiller med mere frihed, og det lykkedes vi med mod Schweiz. Meget af spillet føles som det samme som tidligere, men på den sidste tredjedel er der mere flow og frihed – dynamik tænker jeg frem for alt.
– Selvfølgelig er der nogle rammer for, hvordan vi skal spille, men der er mere frihed. Den største forskel er, at det føles som om, at vi nu er flere spillere, der ligger tæt på hinanden, siger Dolberg.
En række nye spillere er også stemplet ind på landsholdet, og mod Schweiz stjal to af dem opmærksomheden.
Albert Grønbæk spillede fra start på kanten og var et livligt islæt, mens 19-årige Patrick Dorgu fik de sidste ti minutter og blev matchvinder.
De to eksemplificerer landsholdets justerede retning, mener forsvarskrumtappen Joachim Andersen.
– Det er fedt med noget nyt blod. De unge drenge har noget frækhed og fandenivoldskhed, som vi har manglet lidt.
– Vi så mod Schweiz, at specielt Grønbæk turde komme ind og skabe noget og sætte bolden på spil, og Dorgu scorede, da han tog et løb langt væk fra sin udgangsposition. De er ikke bange for noget.
– Vores defensiv ser stadig okay ud, men vi har snakket om og arbejdet meget med at blive bedre på den sidste tredjedel af banen. Det ser lovende ud, siger forsvarsspilleren.
Landsholdet skal forsøge at fortsætte takterne søndag aften mod Serbien. Opgøret i Parken begynder klokken 18.
/ritzau/
STORT INTERVIEW
Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
INTERVIEW
– Jeg frygter ikke at blive fyret
NYHEDER
Slagter FCK efter gigantisk nedtur
TOPNYHED
Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
Nu drømmer de stort i AGF
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
TOPNYHED
Revser Mohamed Salah efter utroligt interview
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
TOPNYHED
Spanske medier i ekstase
EKSKLUSIVT
‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’
TOPNYHED
Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
TOPNYHED
Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’
Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Efterårets Hold i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!
– Der er nogle ting, der stadig nager mig
TIPSBLADETS DOM
Han kommer til at have mareridt i nat
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
EKSKLUSIVT
FCM melder ud: Han skal sælges til sommer
NYHEDER
Mainz har fundet Bo Henriksens afløser
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
INTERVIEW
Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’
OPTAKT
FC København – Sønderjyske
NYHEDER
Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut
TOPNYHED
Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
NYHEDER
Her sætter Vingegaard grænsen
TOPNYHED
Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning
NYHEDER
– Jammerligt og forfærdeligt at se på!
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!
NYHEDER
Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’
DAGENS SPILFORSLAG
Sejr til Vitoria i lokalderby
LIGE NU
‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’
NYHEDER
Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske
NYHEDER
AGF kriger sejren hjem
NYHEDER
FCM smed point i kæmpe drama
NYHEDER
FCN ydmyger Silkeborg
INTERVIEW
‘Han virker sjov – de griner tit af ham’
NYHEDER