Farum Parks stadionrekord står for fald

FC Nordsjælland oplever ekstrem stor interesse for kampen mod FC København i morgen. Farum Parks stadionrekord står for fald.



9920 tilskuere så FC Nordsjællands hjemmekamp mod FC København den 29. maj 2004, og det store antal tilskuere satte dermed stadionrekord på Farum Park. Den rekord kan stå for fald i morgen aften, når årets kamp mellem de selvsamme modstandere står overfor hinanden.

FC Nordsjællands ejer Allan K. Pedersen forventer i hvert fald, at stadions 10.000 pladser bliver solgt, og dukker de alle op vil rekorden blive slået. Under alle omstændigheder vil sæsonrekorden på 8039 tilskuere fra Brøndby-kampen i marts blive slået.

– Det vil undre mig meget, hvis vi ikke i løbet af i dag og på kampdagen i morgen kan få solgt de sidste billetter, så vi får udsolgt. Det håber jeg i hvert fald. Og det ville da også være mærkeligt andet til en kamp, der på forhånd er kaldt den største i den her Superliga-sæson. Vejret er godt, og det er to hold, der spiller god fodbold.

– Vi har holdt ekstraordinært åbent i shoppen i går eftermiddags, hvor folk stod i kø udenfor for at få billet. Det fortæller mig, at vi har et attraktivt produkt, og jeg tror såmænd også, vi kunne have solgt 200 VIP-pladser mere med spisning og det hele til 750 kroner stykket, siger Allan K. Pedersen til tipsbladet.dk.

Derfor glæder klubejeren sig naturligvis også til kampen, der bliver fløjtet op klokken 20.00. Gæsterne fra FC København er seks point foran Farum-klubben, der altså helst skal vinde for at holde liv i drømmen om at sikre sig mesterskabet.

– Vi drømmer nu ikke specielt meget om mesterskabet. Vi er godt tilfredse med den andenplads, vi har, men vi går selvfølgelig efter sejren, og vi går da også efter førstepladsen i den situation, vi står i. Men jeg glæder mig egentlig bare til at se en underholdende og seværdig fodboldkamp.

FC Nordsjælland vandt tidligere på sæsonen med 3-1 over FC København i Parken.





Poulsen i landsholdscomeback? ‘På Riemers radar’




► LIVE

LIVE: FCK uden to profiler mod Braga

‘Hjerteskærende – han er en skygge af sig selv’

Manchester City får bank af PSG

Isaksen afslører glippet skifte: ‘Havde sagt ja’

– De kæmper med selvtilliden

‘Han har altid været et problem for Portugal’

Revser AGF: ‘Det er bare dårlig research’



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

– Så er han nok færdig Manchester United!

Superliga-profil spår dansk Europa-nedtur

Dansk cheftræner går viralt: ‘Mand jer f*****g op’

‘De har Superligaens dårligste målmænd’

Vild kamp af Liverpool-indkøb



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

Brøndby blandt verdens mest intense hold

Er han FCK’s nye assistent? ‘Det vil jeg gerne’

Forsøgte at ophæve FCK-kontrakt: ‘Jeg var skuffet’

– Hvorfor i alverden hentede Brøndby ikke ham?

Sådan ventes Man Utd at straffe Lisandro Martinez

Får lang karantæne

IFR-leder: Her falder Man City-straffen

Skiftede fra FCK til BIF – peger på ‘vild’ forskel



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Rundens Hold i Superligaen – 10. runde

Langer ud efter verdensstjerne: ‘Sikke en idiot’

Gent-topscorer bliver ikke klar til AGF-brag

Færdig hos dansk tophold: ‘Motivationen er væk’

Napoli-træner: Højlund skulle aldrig have sparket

Bombe i Parken: Et klart signal, siger ekspert

Carlo Holse stjæler opmærksomheden

Denne klub bejler til Thomas Frank

Skrev kontrakt med Lyngby: Havde ikke andet valg

Haaland: ‘Jeg er så stolt’

‘Ny nedtur’: Dario Osorio stjæler overskrifter