Farvel, Hermansen: Her er fem bud på en afløser

Hvem skal afløse Mads Hermansen i Brøndby IF? Her kigger vi på fem målmænd, som Brøndby kan vælge at hente.



Mads Hermansen er fortid i Brøndby IF efter to flotte sæsoner som førstemålmand, hvor han som en af få på et svingende mandskab har holdt topniveauet.

Han overtog hvervet som førstemålmand fra Marvin Schwäbe efter mesterskabssæsonen, og siden har han ikke set sig tilbage. Nu vinker han farvel til Brøndby IF, og det efterlader dem med et tomrum mellem stængerne.

Brøndby har ganske vist forlænget med Thomas Mikkelsen frem til næste sommer, men det er næppe sandsynligt at snart 40-årige Mikkelsen skal vogte buret. Det er nok også en postgang for tidligt for unge Jonathan Ægidius.

Derfor kommer Tipsbladet med fem bud på en ny Brøndby-målmand:

Lucas Lund Pedersen, 23 år, Viborg FF
Hvis vi skal starte med at kigge i den danske andedam, så har Lucas Lund gjort det forrygende for Viborg FF. Han pådrog sig en alvorlig knæskade i 2019, som holdte ham på sidelinjen i ni måneder, men da han først kom tilbage, hjalp han Viborg i Superligaen. Den position har man fastholdt lige siden, og i den forgangne sæson var man lige ved at nappe bronzemedaljerne med Lucas Lund som en af holdets absolutte stjerner. Brøndby IF er allerede blevet meldt ude efter den 23-årige keeper, men skal det lykkes, så bliver det en dyr fornøjelse.

Patrik Carlgren, 31 år, Randers FC
Den svenske keeper viser sæson efter sæson, at han er en af Superligaens bedste målmænd. I Patrik Carlgren er Brøndby IF ikke i tvivl om, hvad de får, og det er et tårnhøjt niveau uge efter uge. Der er ikke de store muligheder for videresalg i svenskeren, men med blot et år tilbage af hans kontrakt med Randers, kan man formentlig slå en god handel af. En handel kræver også, at Patrik Carlgren indstiller sig på, at det formentlig ikke bliver til det her store udlandseventyr, som han før har talt om, hvis han binder sig til Brøndby.

Peter Vindahl, 25 år, AZ Alkmaar
Den tidligere FC Nordsjælland-målmand er havnet i kulden i AZ Alkmaar, hvor Hobie Verhulst og Mathew Ryan har overhalet ham indenom. I foråret var han udlejet til FC Nürnberg i 2. Bundesligaen, og nu kunne det måske være tid for Peter Vindahl at vende hjem og få kickstartet karrieren.

Patrik Gunnarsson, 22 år, Viking FK
Han stod på mål i Viborg FF, da Lucas Lund blev knæskadet i 2019, og gav dem et godt udgangspunkt frem mod oprykningen den efterfølgende sommer. Det blev kun til et halvt år i Viborg FF, da han rykkede videre til Silkeborg IF, som han hjalp til at blive den anden oprykker sammen med Viborg FF. Brentford har tidligere haft ham på kontrakt, så det vidner om et stort talent, som nu slår sine folder i Viking FK. Dem kan Brøndby IF i hvert fald godt finde ud af at lave handler med.

Rúnar Alex Rúnarsson, 28 år, Arsenal
Opholdet i Arsenal blev aldrig rigtig godt for islandske Rúnar Alex Rúnarsson, der blot har et enkelt år tilbage af sin aftale med Londonklubben. Han skal søge nye græsgange denne sommer, og det kunne blive på dansk jord, hvor han tidligere har storspillet i FC Nordsjælland. Hvis han er villig til at tage et skridt ned fra Arsenal og nyde sine bedste fodboldår i Brøndby, så er det bestemt en mulighed.



Får Anis Ben Slimane en ny chance?

– Det har man nok aldrig set før

De er klar til at købe Mohamed Salah

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Her er alle VM-puljerne

Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Saver United-stjerne over

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Dybt skuffet og trist

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Her er Danmarks VM-gruppe

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Jonas Wind er i København

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

Her er alle VM-grupperne

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

FC Fredericia – OB

Her kan du se VM-lodtrækningen

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

Ikke sket siden Kamil Wilczek

Mål i begge ender i Milano

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Kenneth Perez giver interview til Playboy

DBU giver fans fem års karantæne

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford