Farvel og tak: OB vinker farvel til to keepere

Hans Christian Bernat og Magnus Nielsen får ikke forlænget deres kontrakter, når de udløber til sommer. Det bekræfter OB selv på sin hjemmeside.



OB vinker farvel til to loyale og lokale keepere fra eget akademi.

Søndag eftermiddag tager fynboerne nemlig afsked med Hans Christian Bernat og Magnus Nielsen, når OB spiller på hjemmebane for sidste gang i denne sæson mod Randers, hvor de to keepere bliver hædret på Nature Energy Park.

Hans Christian Bernat står noteret for 55 førsteholdskampe, og målmandstræner i OB, Lars Bjerring, er da også sikker på, at han bliver en stor gevinst, hvorend han kommer hen. 

– Jeg ønsker ham alt det bedste og håber på, at han kommer et sted hen, hvor han kan få vist frem, hvor god en målmand han er. Jeg tror, det kommer til at løfte ham, når han kommer et nyt sted hen og får nye øjne på sig, og det glæder jeg mig til at se ham folde ud et sted, udtaler han til klubbens hjemmeside. 

19-årige Magnus Nielsen har stadig sin førsteholdsdebut til gode, men måske udsigten til spilletid er bedre i Vendsyssel, hvor han er at finde efter sommer. 

Målmandstræner Lars Bjerring åbner da også en dør for, at det er et "på gensyn" og ikke et "farvel" til OB.

– Ham ønsker jeg selvfølgeligt også alt det bedste, og jeg glæder mig til at se, hvor langt han kan drive det. Jeg er sikker på, at der venter ham en spændende fremtid, og jeg håber for ham, at han kan komme ud og spille. Og hvem ved, det kan jo være, han kommer tilbage en dag. 

Foruden de to keepere kan OB også vinke farvel til Superligaen, hvis de ikke får som minimum et point hjemme mod Randers på søndag. Det kræver dog ligeledes, at Lyngby får mindst et point hjemme mod Viborg. 





LIVE

LIVE: Tidligere FCK-ansat fyret

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

I dialog om Albert Grønbæk

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansk sensation: Der er interesse for ham

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Kræver flere hold i Superligaen