FC København skal på trænerjagt. Lørdag morgen meddelte klubben, at de har stoppet samarbejde med manager Ståle Solbakken efter et skuffende 2020, hvor især den nye sæson har fået en dårlig start.
Men hvem skal nu overtage tjansen i FC København?
Det skal FC København nu finde ud af, og her skal de først finde ud af, om de vil hyre en ny så hurtigt som muligt, eller om de vil lede efter en træner, der kan tage over i vinterpausen eller efter sæsonen.
Tipsbladet.dk opremser her fem bud på en ny FC København-træner.
Hjalte Bo Nørregaard, 39 år
Han får i første omgang chancen som vikar, Hjalte Bo Nørregaard, indtil der er fundet en permanent løsning. Men kan han i den tid overbevise ledelsen om, at han er den rette løsning?
Læs også:Hjalte Bo Nørregaard om vikartjans: Trist baggrund af få opgave på
Hjalte Bo Nørregaard har ikke meget trænererfaring og overtager tjansen, efter at han har været U19-træner i klubben. Derfor skal han nok sikre overbevisende resultater, hvis det skal være tilfældet, og han skal håbe på, at FC København ikke finder en ny træner hurtigt.
Bo Svensson, 41 år, cheftræner i FC Liefering
Bo Svensson stoppede karrieren i 2014 og har siden opbygget et fint træner-cv. Han har været assistenttræner og ungdomstræner i Mainz 05, og i 2019 blev han hyret som cheftræner i østrigske FC Liefering. I sin første sæson med klubben førte han dem endda til en flot tredjeplads i den næstbedste række i Østrig.
Det er nok et sats at hyre ham, men den tidligere forsvarsspiller har altså gjort det godt i FC Liefering – og klubben er en del af Red Bull-koncernen, der har spyttet mange gode trænere ud i de forgangne år. Og så skader det nok ikke, at han har en fortid i FC København.
David Nielsen, 43 år, cheftræner i AGF
Efter Ståle Solbakkens stop i FC København er David Nielsen den træner, der har siddet længst i sit job blandt Superligaens trænere. Men sidder han der meget længere?
I det århusianske har han været med til at få AGF til at ligne et tophold, og i fjor sikrede de sig medaljer for første gang i mere end 20 år. Det bliver nok ikke helt billigt at købe ham fri af AGF, men FC København har som bekendt et af Danmarks største budgetter. Samtidig vil man svække en direkte konkurrent i toppen af Superligaen. David Nielsen har også spillet i FC København og har efterhånden også opbygget et fint træner-cv.
Læs også:Bombe: Ståle Solbakken stopper i FC København
Christian Poulsen, 40 år, assistenttræner i Ajax
Christian Poulsen fik sit gennembrud i FC København i starten af 00’erne, og for knap et år siden startede han så sin trænerkarriere som assistenttræner i Ajax Amsterdam. Den tidligere midtbanekriger er stadig et meget ubeskrevet blad i trænersammenhæng, men har en lang og flot spillerkarriere bag sig, mens han altså har fået en træneruddannelse i Ajax.
Det er formentlig et langskud, men det skal ikke udelukkes, at den tidligere landsholdsspiller overtager.
Kjetil Knutsen, 52 år, cheftræner i Bodø/Glimt
Kunne FC København erstatte Ståle Solbakken med en anden nordmand? Det er bestemt en mulighed, og Kjetil Knutsen har enorm succes i norske Bodø/Glimt, hvor holdet er på vej mod en suveræn titel.
FC København har i de seneste 20 år også primært haft udenlandske managere, men hvis det skal blive Kjetil Knutsen, må de formentlig vente til efter nytår. Det er svært at se ham forlade klubben, inden Bodø/Glimt tager mesterskabet.
Der er desuden også andre skandinaviske managere, der er ledige på markedet lige nu, heriblandt Hans Backe samt den erfarne manager Trond Sollied, som har meget erfaring fra belgisk fodbold.
Læs også:Transfervinduet er lukket: Her er de største danske køb og salg
LIVE
LIVE: FCK sender brev til fans – noget er på vej
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
NYHEDER Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
OPTAKT
OB – FC Fredericia
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
– Han fik et lortetilbud fra OB
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
Jakob Poulsen med dyster melding
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
NYHEDER
Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
NYHEDER
Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
NYHEDER
På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne
NYHEDER
Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER
AaB i vildt comeback
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
NYHEDER
Nicolaisen scorede mod PSG
DAGENS SPILFORSLAG
Romere spiser skinkeklub til aftensmad
EKSKLUSIVT
Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
INTERVIEW
