FC København skal på trænerjagt. Lørdag morgen meddelte klubben, at de har stoppet samarbejde med manager Ståle Solbakken efter et skuffende 2020, hvor især den nye sæson har fået en dårlig start.
Men hvem skal nu overtage tjansen i FC København?
Det skal FC København nu finde ud af, og her skal de først finde ud af, om de vil hyre en ny så hurtigt som muligt, eller om de vil lede efter en træner, der kan tage over i vinterpausen eller efter sæsonen.
Tipsbladet.dk opremser her fem bud på en ny FC København-træner.
Hjalte Bo Nørregaard, 39 år
Han får i første omgang chancen som vikar, Hjalte Bo Nørregaard, indtil der er fundet en permanent løsning. Men kan han i den tid overbevise ledelsen om, at han er den rette løsning?
Læs også:Hjalte Bo Nørregaard om vikartjans: Trist baggrund af få opgave på
Hjalte Bo Nørregaard har ikke meget trænererfaring og overtager tjansen, efter at han har været U19-træner i klubben. Derfor skal han nok sikre overbevisende resultater, hvis det skal være tilfældet, og han skal håbe på, at FC København ikke finder en ny træner hurtigt.
Bo Svensson, 41 år, cheftræner i FC Liefering
Bo Svensson stoppede karrieren i 2014 og har siden opbygget et fint træner-cv. Han har været assistenttræner og ungdomstræner i Mainz 05, og i 2019 blev han hyret som cheftræner i østrigske FC Liefering. I sin første sæson med klubben førte han dem endda til en flot tredjeplads i den næstbedste række i Østrig.
Det er nok et sats at hyre ham, men den tidligere forsvarsspiller har altså gjort det godt i FC Liefering – og klubben er en del af Red Bull-koncernen, der har spyttet mange gode trænere ud i de forgangne år. Og så skader det nok ikke, at han har en fortid i FC København.
David Nielsen, 43 år, cheftræner i AGF
Efter Ståle Solbakkens stop i FC København er David Nielsen den træner, der har siddet længst i sit job blandt Superligaens trænere. Men sidder han der meget længere?
I det århusianske har han været med til at få AGF til at ligne et tophold, og i fjor sikrede de sig medaljer for første gang i mere end 20 år. Det bliver nok ikke helt billigt at købe ham fri af AGF, men FC København har som bekendt et af Danmarks største budgetter. Samtidig vil man svække en direkte konkurrent i toppen af Superligaen. David Nielsen har også spillet i FC København og har efterhånden også opbygget et fint træner-cv.
Læs også:Bombe: Ståle Solbakken stopper i FC København
Christian Poulsen, 40 år, assistenttræner i Ajax
Christian Poulsen fik sit gennembrud i FC København i starten af 00’erne, og for knap et år siden startede han så sin trænerkarriere som assistenttræner i Ajax Amsterdam. Den tidligere midtbanekriger er stadig et meget ubeskrevet blad i trænersammenhæng, men har en lang og flot spillerkarriere bag sig, mens han altså har fået en træneruddannelse i Ajax.
Det er formentlig et langskud, men det skal ikke udelukkes, at den tidligere landsholdsspiller overtager.
Kjetil Knutsen, 52 år, cheftræner i Bodø/Glimt
Kunne FC København erstatte Ståle Solbakken med en anden nordmand? Det er bestemt en mulighed, og Kjetil Knutsen har enorm succes i norske Bodø/Glimt, hvor holdet er på vej mod en suveræn titel.
FC København har i de seneste 20 år også primært haft udenlandske managere, men hvis det skal blive Kjetil Knutsen, må de formentlig vente til efter nytår. Det er svært at se ham forlade klubben, inden Bodø/Glimt tager mesterskabet.
Der er desuden også andre skandinaviske managere, der er ledige på markedet lige nu, heriblandt Hans Backe samt den erfarne manager Trond Sollied, som har meget erfaring fra belgisk fodbold.
Læs også:Transfervinduet er lukket: Her er de største danske køb og salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
MEDIE
FCK meldes varm på målfarlig kantspiller
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
TRANSFER
Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
MEDIE
Ny cheftræner stort set på plads i United
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
Mareridt for FC Augsburg
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
TOPNYHED
FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
TOPNYHED
Xabi Alonso stopper i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
TRANSFER
Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen
NYHEDER
Går langt ned i løn
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
TRANSFER
Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
NYHEDER
Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’
MEDIE
Zanka meldes færdig i LA Galaxy
FC København-boss i smuttur
Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL
TRANSFER
