Farvel til FCK: Jeg fik aldrig muligheden

Aksel Halsgaard siger til Tipsbladet, at han ikke rigtig fik chancen for at vise sig frem i FC København.



Aksel Halsgaard kan se tilbage på næsten seks år i FC København, men nu er tiden forbi for den 19-årige forsvarer.

Han har nemlig valgt at skifte til AGF, og han har tidligere sat ord på skiftet over for Tipsbladet.

19-årige Halsgaard siger til Tipsbladet, at det lå i kortene, at han skulle forlade FCK. Han mener dog ikke, at han fik chancen for at vise sig frem.

– Jeg vidste det godt lidt før, at jeg skulle videre, og nu har jeg tilbragt fem et halvt år i FCK, hvor jeg havde en masse gode år med en masse gode venner. Det er selvfølgelig en stor omvæltning, men jeg ser til at begynde et nyt kapitel, siger Aksel Halsgaard til Tipsbladet.

Tænker du, at der er en nemmere vej til førsteholdet i AGF?

– Ja, det kan godt være. Jeg tror bare, at der er en større tiltro til mig i AGF, og det håber jeg, at jeg kan vise på banen så hurtigt som muligt.

Føler du ikke, at du fik nok tiltro i FCK?

– Det endte med at være sådan, som det var. Jeg håbede selvfølgelig på at bryde igennem, men sådan skulle det ikke være. Jeg fik aldrig rigtig muligheden for det, så det, håber jeg, bliver godt i AGF.

Den unge forsvarer kan dog tage en del med fra tiden i FC København.

– Det er en god fodbolduddannelse, som jeg har fået derinde specielt i ungdomsårene. Der har de fået etableret et godt miljø, så man kan fokusere 100 procent på fodbolden i hverdagen.

– Jeg har selvfølgelig udviklet mig og lært rigtig meget om spillet i min tid i FCK, siger Aksel Halsgaard til Tipsbladet.

Halsgaard nåede at sidde på bænken i en Superliga-kamp for FCK mod Brøndby i maj 2023, men han fik kampe i Future Cup, Youth League og U19 Ligaen.







LIVE

LIVE: Tidligere FCK-spiller færdig i tysk klub

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Fortryder FC Barcelona-transfer

Færdig: Nu er han rejst til København

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Ny stjerne: En guldspiller for AGF



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Rundens hold i Superligaen – 32. runde

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Dansk stortalents værdi eksploderer

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Hold nu kæft, hvor er han god!

Jakob Poulsen uddeler topkarakter

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring

Så er det officielt

Lewandowski forlader FC Barcelona

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads