Farvel til FCK: Jeg fik aldrig muligheden

Aksel Halsgaard siger til Tipsbladet, at han ikke rigtig fik chancen for at vise sig frem i FC København.



Aksel Halsgaard kan se tilbage på næsten seks år i FC København, men nu er tiden forbi for den 19-årige forsvarer.

Han har nemlig valgt at skifte til AGF, og han har tidligere sat ord på skiftet over for Tipsbladet.

19-årige Halsgaard siger til Tipsbladet, at det lå i kortene, at han skulle forlade FCK. Han mener dog ikke, at han fik chancen for at vise sig frem.

– Jeg vidste det godt lidt før, at jeg skulle videre, og nu har jeg tilbragt fem et halvt år i FCK, hvor jeg havde en masse gode år med en masse gode venner. Det er selvfølgelig en stor omvæltning, men jeg ser til at begynde et nyt kapitel, siger Aksel Halsgaard til Tipsbladet.

Tænker du, at der er en nemmere vej til førsteholdet i AGF?

– Ja, det kan godt være. Jeg tror bare, at der er en større tiltro til mig i AGF, og det håber jeg, at jeg kan vise på banen så hurtigt som muligt.

Føler du ikke, at du fik nok tiltro i FCK?

– Det endte med at være sådan, som det var. Jeg håbede selvfølgelig på at bryde igennem, men sådan skulle det ikke være. Jeg fik aldrig rigtig muligheden for det, så det, håber jeg, bliver godt i AGF.

Den unge forsvarer kan dog tage en del med fra tiden i FC København.

– Det er en god fodbolduddannelse, som jeg har fået derinde specielt i ungdomsårene. Der har de fået etableret et godt miljø, så man kan fokusere 100 procent på fodbolden i hverdagen.

– Jeg har selvfølgelig udviklet mig og lært rigtig meget om spillet i min tid i FCK, siger Aksel Halsgaard til Tipsbladet.

Halsgaard nåede at sidde på bænken i en Superliga-kamp for FCK mod Brøndby i maj 2023, men han fik kampe i Future Cup, Youth League og U19 Ligaen.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Infantino: Iran kommer til at spille VM

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Brøndby IF – FC Nordsjælland



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Horsens kommer tættere på oprykning

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Delaney afslører dialog

Martin Jørgensen lander nyt job



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Chok i Wolfsburg

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Tottenham jagter choktransfer

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Raser over Brian Riemer-interview

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK