Farvel til FCK: Jeg fik aldrig muligheden

Aksel Halsgaard siger til Tipsbladet, at han ikke rigtig fik chancen for at vise sig frem i FC København.



Aksel Halsgaard kan se tilbage på næsten seks år i FC København, men nu er tiden forbi for den 19-årige forsvarer.

Han har nemlig valgt at skifte til AGF, og han har tidligere sat ord på skiftet over for Tipsbladet.

19-årige Halsgaard siger til Tipsbladet, at det lå i kortene, at han skulle forlade FCK. Han mener dog ikke, at han fik chancen for at vise sig frem.

– Jeg vidste det godt lidt før, at jeg skulle videre, og nu har jeg tilbragt fem et halvt år i FCK, hvor jeg havde en masse gode år med en masse gode venner. Det er selvfølgelig en stor omvæltning, men jeg ser til at begynde et nyt kapitel, siger Aksel Halsgaard til Tipsbladet.

Tænker du, at der er en nemmere vej til førsteholdet i AGF?

– Ja, det kan godt være. Jeg tror bare, at der er en større tiltro til mig i AGF, og det håber jeg, at jeg kan vise på banen så hurtigt som muligt.

Føler du ikke, at du fik nok tiltro i FCK?

– Det endte med at være sådan, som det var. Jeg håbede selvfølgelig på at bryde igennem, men sådan skulle det ikke være. Jeg fik aldrig rigtig muligheden for det, så det, håber jeg, bliver godt i AGF.

Den unge forsvarer kan dog tage en del med fra tiden i FC København.

– Det er en god fodbolduddannelse, som jeg har fået derinde specielt i ungdomsårene. Der har de fået etableret et godt miljø, så man kan fokusere 100 procent på fodbolden i hverdagen.

– Jeg har selvfølgelig udviklet mig og lært rigtig meget om spillet i min tid i FCK, siger Aksel Halsgaard til Tipsbladet.

Halsgaard nåede at sidde på bænken i en Superliga-kamp for FCK mod Brøndby i maj 2023, men han fik kampe i Future Cup, Youth League og U19 Ligaen.





LIVE

LIVE: 3 Real Madrid-stjerner mødt af buhråb

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Afslører samtale med Roony Bardghji

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

FC København – OB

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Offentliggøres i dag

FC Midtjylland-spiller stukket ned



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Leverkusen – Bayern

Andreas Christensen afviser tilbud



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner