Farvel til FCK: Jeg fik aldrig muligheden

Aksel Halsgaard siger til Tipsbladet, at han ikke rigtig fik chancen for at vise sig frem i FC København.



Aksel Halsgaard kan se tilbage på næsten seks år i FC København, men nu er tiden forbi for den 19-årige forsvarer.

Han har nemlig valgt at skifte til AGF, og han har tidligere sat ord på skiftet over for Tipsbladet.

19-årige Halsgaard siger til Tipsbladet, at det lå i kortene, at han skulle forlade FCK. Han mener dog ikke, at han fik chancen for at vise sig frem.

– Jeg vidste det godt lidt før, at jeg skulle videre, og nu har jeg tilbragt fem et halvt år i FCK, hvor jeg havde en masse gode år med en masse gode venner. Det er selvfølgelig en stor omvæltning, men jeg ser til at begynde et nyt kapitel, siger Aksel Halsgaard til Tipsbladet.

Tænker du, at der er en nemmere vej til førsteholdet i AGF?

– Ja, det kan godt være. Jeg tror bare, at der er en større tiltro til mig i AGF, og det håber jeg, at jeg kan vise på banen så hurtigt som muligt.

Føler du ikke, at du fik nok tiltro i FCK?

– Det endte med at være sådan, som det var. Jeg håbede selvfølgelig på at bryde igennem, men sådan skulle det ikke være. Jeg fik aldrig rigtig muligheden for det, så det, håber jeg, bliver godt i AGF.

Den unge forsvarer kan dog tage en del med fra tiden i FC København.

– Det er en god fodbolduddannelse, som jeg har fået derinde specielt i ungdomsårene. Der har de fået etableret et godt miljø, så man kan fokusere 100 procent på fodbolden i hverdagen.

– Jeg har selvfølgelig udviklet mig og lært rigtig meget om spillet i min tid i FCK, siger Aksel Halsgaard til Tipsbladet.

Halsgaard nåede at sidde på bænken i en Superliga-kamp for FCK mod Brøndby i maj 2023, men han fik kampe i Future Cup, Youth League og U19 Ligaen.






Afsløring: Pontus Texel skifter til Académica




LIVE

TransferLIVE: Kæmpe transfer under opsejling

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Stor profil ude af Frankrig-brag

Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Supercomputer: De vinder VM

Knuser transferrekord



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Arbejder på Brøndby-exit

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Norges kronprins rejser til USA

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Hylder kæmpe FCM-transfer

Uwe Rösler henter dansker

Frankrig – Marokko

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Fredberg henter italiensk legende

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar