Farvel til FCK: Jeg fik aldrig muligheden

Aksel Halsgaard siger til Tipsbladet, at han ikke rigtig fik chancen for at vise sig frem i FC København.



Aksel Halsgaard kan se tilbage på næsten seks år i FC København, men nu er tiden forbi for den 19-årige forsvarer.

Han har nemlig valgt at skifte til AGF, og han har tidligere sat ord på skiftet over for Tipsbladet.

19-årige Halsgaard siger til Tipsbladet, at det lå i kortene, at han skulle forlade FCK. Han mener dog ikke, at han fik chancen for at vise sig frem.

– Jeg vidste det godt lidt før, at jeg skulle videre, og nu har jeg tilbragt fem et halvt år i FCK, hvor jeg havde en masse gode år med en masse gode venner. Det er selvfølgelig en stor omvæltning, men jeg ser til at begynde et nyt kapitel, siger Aksel Halsgaard til Tipsbladet.

Tænker du, at der er en nemmere vej til førsteholdet i AGF?

– Ja, det kan godt være. Jeg tror bare, at der er en større tiltro til mig i AGF, og det håber jeg, at jeg kan vise på banen så hurtigt som muligt.

Føler du ikke, at du fik nok tiltro i FCK?

– Det endte med at være sådan, som det var. Jeg håbede selvfølgelig på at bryde igennem, men sådan skulle det ikke være. Jeg fik aldrig rigtig muligheden for det, så det, håber jeg, bliver godt i AGF.

Den unge forsvarer kan dog tage en del med fra tiden i FC København.

– Det er en god fodbolduddannelse, som jeg har fået derinde specielt i ungdomsårene. Der har de fået etableret et godt miljø, så man kan fokusere 100 procent på fodbolden i hverdagen.

– Jeg har selvfølgelig udviklet mig og lært rigtig meget om spillet i min tid i FCK, siger Aksel Halsgaard til Tipsbladet.

Halsgaard nåede at sidde på bænken i en Superliga-kamp for FCK mod Brøndby i maj 2023, men han fik kampe i Future Cup, Youth League og U19 Ligaen.





Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’




LIVE

TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’

Speakman om transfer: En unik situation

Lindstrøm skifter til Schalke

Han er den nye Superliga-juvel!



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

OB – Sønderjyske

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Han ligner en ny Brøndby-darling!

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Kæmpe transfer under opsejling

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Stor ændring i AGF?

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Ingen klausul i FC København-aftale