FC Barcelona udbygger sejrsstime i afbrudt kamp

FC Barcelona slog på udebane Cadiz 4-0 i en kamp, der længe var afbrudt på grund af en tilskuers tilstand.



FC Barcelonas udekamp mod Cadiz i La Liga lørdag aften blev præget af en afbrydelse på cirka tre kvarter.

Barcelona førte 2-0, da kampen efter 82 minutter blev afbrudt. Cadiz-keeper Conan Ledesma hastede mod den ene tribune med en hjertestarter, og Barcelona bekræftede på Twitter, at der er tale om et medicinsk nødstilfælde med en tilskuer.

Barcelonas cheftræner, Xavi, sagde efter kampen, at tilskueren havde et problem med “sit hjerte”, men at han havde hørt, at han var “okay” igen.

– Vi håber, at han og hans familie har det godt, og at han kommer sig hurtigt, sagde han i en video på Barcelonas Twitter-profil.

Barcelona endte med at vinde kampen 4-0 efter mål af Frenkie de Jong, Robert Lewandowski, Ansu Fati og Ousmane Dembélé.

Det var cataloniernes femte sejr i træk i alle turneringer, og i La Liga er Barcelona foreløbigt førerhold med 13 point efter fem kampe.

Midt i et tætpakket program roterede Xavi en del i sin startopstilling, hvor Héctor Bellerín, Gerard Pique og Memphis Depay var at finde, mens danske Andreas Christensen og Robert Lewandowski blandt andre var på bænken.

Det skyldes ikke mindst, at holdet tirsdag kommer på en markant sværere opgave, når holdet gæster Bayern München i Champions League.

Mod Cadiz var Barcelona lidt længe om at komme i gang offensivt, men reelt var holdet aldrig i problemer, da det formsvage hjemmeholdet ikke havde meget at true med.

Ti minutter inde i anden halvleg kom åbningsmålet. Offensivspilleren Raphinha fandt i højre side Gavi, og midtbanespillerens efterfølgende indlæg blev viftet ud for fødderne af Frenkie de Jong af Cadiz-keeperen.

Hollænderen scorede på den måde sit første mål siden februar, efter en sommer fyldt med historier om at han mod sit eget ønske var på vej videre i karrieren.

Historien gentog sig lidt ved 2-0-målet. Raphinha slog fladt bolden ind fra højre, og Cadiz-keeperen kunne under pres fra Frenkie de Jong ikke holde fast i den.

Det gav en løs bold, som Lewandowski kastede sig ned i og fik sendt over stregen, efter at han selv havde sat gang i angrebet.

Efter afbrydelsen var intensiteten til at overse, men det forhindrede ikke Ansu Fati og Ousmane Dembélé, der begge blev indskiftet, at udbyggede sejren.

/ritzau/



Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpine’

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

I spil til stort job

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Lerager taler ud om FCK-brud

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Fortryder Chido Obi-beslutning

Har ikke spillet kamp i tre uger

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Voldsomme anklager mod ‘AC’ – nu svarer konen

Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret

Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’

Højlund brænder straffe i Napoli-sejr

Chelsea tæver FC Barcelona

Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen

Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City

Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!

Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure

Ajax skraber bunden i Champions League

Xabi Alonso lever med presset

FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt