Stabilitet og kontinuitet er, hvad det handler om for AGF i transfervinduet.
Først og fremmest handler det om at bygge videre på det fundament, der allerede er lagt solidt på førstepladsen.
Holdet har en rutineret og sammenspillet stamme, og derfor er førsteprioriteten at holde sammen på profilerne og sikre kontinuitet i relationerne.
Det gælder især spillere som Tobias Bech og Kristian Arnstad, der har sat et tydeligt præg på efteråret. Dem skal vi holde fast i, selvom CV’s telefon bliver rødglødende med lige netop de to – formoder jeg da.
Samtidig er det vigtigt at få styr på de interne linjer: Her skal der nogle forlængelser på bordet. Her mener jeg, at både Nicolai Poulsen, Felix Beijmo og Eric Kahl vil være oplagte at få afklaring på hurtigst muligt, da de udgør vigtige brikker i AGF’s defensive struktur og profil, og det vil skabe ro på bagsmækken, så der ikke skal spekuleres i foråret. Ønsker de ikke at forlænge, kan man jo allerede nu sondere terrænet efter forstærkninger på de positioner.
Det skal AGF købe
På markedet bør AGF gå efter kvalitet, hvis der skal gøres noget. Holdet skal styrkes fra toppen, hvis der skal gøres noget.
Et oplagt skridt vil være at købe Rasmus Carstensen fri og gøre ham til en fast del af projektet – hans energi, løbekraft og offensive output passer perfekt til klubbens udtryk. Han er jo ikke en decideret forstærkning, da han allerede er en del af holdet, men nøj, hvor har han været god på de sidste. Så han må virkelig gerne blive LÆNGE.
Dernæst kunne man styrke den centrale akse med en rutineret og hjemvendt søn som Jens Jønsson, der både tilfører lederskab, duelstyrke og ro på midtbanen. Ham vil grækerne ifølge rygter også gerne af med – og nærmest gratis, hvis rygterne taler sandt.
Og med Kevin Yakob og Nicolai Poulsens fysik i mente bør det være rettidig omhu at forstærke midtbanen yderligere. Et andet rygte, der ikke vil dø, er Oskar Øhlenschlæger fra Frederikstad.
Han virker ung og spændende – og potentielt også en dyr herre. Det kan dog vise sig som fornuftigt, at hente to spillere ind til midtbanen, da vi har nogle lettere skrøbelige typer rendende rundt.
I forsvaret forventer jeg, at vi får Mølgaard og Tingager tilbage, ligesom Luka Callø kan kaldes tilbage fra lån, hvis det er nødvendigt. Så her er ingen behov for forstærkning på nuværende tidspunkt.
I målet vil Andreas Hansen være en realistisk og ambitiøs tilføjelse, som kan konkurrere om førerpositionen og give AGF ekstra tryghed på en vigtig plads. Og mon ikke han er til at lokke med, hvis pakken er rigtig.
Og hvis man skal komme med et frækt, men omvendt realistisk bud, kunne Tonni Adamsen være en spændende forstærkning – en type, der kan gå direkte på mål, skabe uventede gennembrud og give holdet en ekstra dimension i kampene, hvor AGF mangler det sidste skub fremad.
Han kan også dække ind på andet end 9’er positionen. Han er også et glimrende alternativ til Patrick Mortensen i front. Noget der er i den grad mangler.
Allerede nu er der flere spændende unge spillere på vej. De kan nok ikke helt gøre sig gældende endnu – men de virker begge spændende. Specielt James Bogere, som der eftersigende har været kamp om.
Derudover ser AGF også et stort potentiale i Mouhammade Camara, som jeg forventer så småt begynder at få minutter i foråret.
Alt i alt handler januar om at styrke truppen uden at forstyrre balancen.
De helt store kontraktspørgsmål omkring Patrick Mortensen og Jesper Hansen kan med fordel vente til sommer, hvor både økonomi, form, alder og fremtidsperspektiv kan vurderes mere klart.
Det vigtigste nu er at fastholde kernen, forstærke intelligent – og bygge videre på det momentum, AGF har skabt.
Jeg har en formodning om, at AGF godt kunne tænkes at blive særdeles aktive – da guldet alt andet lige er noget, man kan spille med om – ikke nødvendigvis vinde, men spille med om. Potentielt spændende vindue, hvor der skal holdes sammen på truppen, samt forstærkes fra toppen, hvis der skal ske noget.
KSDH.

LIVE
TransferLIVE: Mangeårig Superliga-spiller ophæver
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
TOPNYHED
Klart svar: ‘Kan man forsvare andet?’
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
TOPNYHED
FCK-profil holder VM-drøm i live
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
EKSKLUSIVT
Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
TOPNYHED
Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
NYHEDER
Hvis VM glipper, skal de begge fyres!
STORT INTERVIEW
Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’
TRANSFER
Jacob Rasmussen i chokskifte
Medier raser efter FC Midtjylland-kamp
NYHEDER
Helt vildt: Gidsel kan skrive historie
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
TIPSBLADETS DOM
– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!
TOPNYHED
Stjerne flirter med Brøndby
HELT VILDT
Dansk klub i kæmpe transferscoop
TOPNYHED
I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt
TOPNYHED
Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TOPNYHED
Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden
LIGE NU
Brian Riemer med dansk skrækmelding
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo
TOPNYHED
Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
HELT VILDT
‘Han har potentialet til toppen af Premier League’
TOPNYHED
Alarmklokkerne ringer: ‘Så enkelt er det’
INTERVIEW
Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen
TOPNYHED
På vej til Superligaen – her er hans millionløn
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne
AVIS
Kan købes til spotpris
NYHEDER
Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard
Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer
TRANSFER
Foreslår Kamil Grabara til danskerklubber
MEDIE
Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag
TOPNYHED
Kæmpe mavepuster: ‘Et frygteligt scenarie’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort FC Köln-bud på Silas Andersen
City-stjerne udsat for indbrud under CL-kamp
LIGE NU
Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen
EKSKLUSIVT
– En sindssygt fed følelse
TRANSFER
Dansk profil rygtet væk – nu reagerer klubben
TRANSFER
Dansk-pakistaner slår fast: Jeg vil væk
DAGENS SPILFORSLAG
Viola deprimerer De Blå i Napoli
NYHEDER
Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner
NYHEDER