FC København er i øjeblikket i en krise. Sådan siger holdets anfører, Carlos Zeca, til TV 2 Sport.
Zeca og holdkammeraterne har ikke vundet en eneste af deres seneste fem kampe, og i den periode har de kun hentet to point – i to uafgjorte kampe mod Brøndby IF. Det har sat sølvmedaljerne over styr, da AGF har halet ind på dem over de seneste uger.
Læs også:Se målene: Casper Højer med klassemål i sikker AGF-sejr
Og resultaterne har også sat en streg under, at FC København er i en resultatmæssig krise og skal forbedre sig, mener anføreren.
- Hvis du siger, at vi er i krise på grund af resultaterne, så kan jeg forstå det, og jeg er enig. Vi skal selvfølgelig forbedre os på banen, siger Carlos Zeca til TV 2 Sport.
Læs også:AGF's målhelt før sølvkamp: Vi har alt at vinde mod FCK
Carlos Zeca understreger samtidig, at det er vigtigt for FC København at sikre sølvmedaljerne i denne sæson, hvor FC Midtjylland har taget guldet. Københavnerne er aktuelt også på andenpladsen i Superligaen, men den kan de miste, hvis de i næste spillerunde taber på hjemmebane til AGF. Kun to point adskiller nemlig de to hold.
Efter kampen mod AGF i næste runde skal FC København møde AaB og FC Nordsjælland i de to sidste spillerunder af Superligaens Mesterskabsspil.