FC København tog søndag eftermiddag tre point, da holdet i sin sidste hjemmekamp i 2022 besejrede Lyngby 3-0.
Lyngby lagde modigt fra land, men FC København viste klassen og sendte gæster hjem med et klart nederlag efter en stærk anden halvleg.
Resultatet betyder, at FC København rykker op på en foreløbig tredjeplads med 24 point, mens Lyngby fortsat er sidst i Superligaen med fem point. Oprykkeren har fortsat til gode at hente sin første sejr efter 16 spillerunder.
Det var tydeligt, at Lyngby ikke kom til Parken for at forsøge at snige et resultat hjem. Gæsterne lagde fra land med et offensivt udtryk, og det gav FC København problemer i indledningen.
Hjemmeholdet spillede sig langsomt ind i opgøret, og i takt med at Lyngby tabte pusten, overtog FC København slaget på midtbanen, hvilket fik momentum til at skifte.
Lyngby lavede for mange fejl, og det gav flere gange FC København mulighed for at blive farlige på omstillinger, hvor især kantspilleren Mohamed Daramy gav Lyngby-defensiven problemer.
Lyngby kunne sagtens være kommet på måltavlen i første halvleg, men i anden halvleg satte FC København sig fuldstændig på opgøret og vandt fortjent 3-0.
Kampen var bare fem minutter gammel, da FC København viste tænder på en omstilling. Bolden havnede hos højrebacken Elias Jelert, men han måtte se sin afslutning tage stolpen.
16-årige Roony Bardghji fik efter 24 minutter Parken til at bryde ud i jubel, da han sendte en tværbold fra Mohamed Daramy i mål til 1-0.
Minuttet før pausen blev FC København tildelt et straffespark, men efter en VAR-gennemgang blev det kaldt tilbage.
I anden halvleg spillede FC København med stor tålmodighed, og efter 73 minutter fik Hakon Haraldsson lidt tilfældigt bolden, og så gjorde han det til 2-0.
Tre minutter senere lukkede hjemmeholdet opgøret, da Viktor Claesson styrede bolden i mål til 3-0.
FC København møder i næste spillerunde AGF på udebane, mens Lyngby skal en tur til Silkeborg.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TOPNYHED