FC København bekræfter forhandlinger om salg

FC København bekræfter i en selskabsmeddelelse, at de har modtaget et nyt bud på Hákon Haraldsson.



Hákon Arnar Haraldsson er i høj kurs denne sommer, hvor FC København allerede den 12. juni bekræftede et bud på den unge islænding.

Nu har FC København i en ny selskabsmeddelelse bekræftet endnu et bud på den 20-årige islænding, der sammen med resten af FC København-holdkammeraterne er på træningslejr i Østrig.

– Under henvisning til selskabsmeddelelse 16/2023 af 12. juni 2023 kan det oplyses, at F.C. København P/S nu har modtaget et bud på et salg af Hakon Haraldsson, der indebærer, at F.C. København P/S har indledt realitetsforhandlinger med den pågældende klub om et muligt salg. Der er ikke sikkerhed for, at en endelig aftale vil blive indgået, lyder det.

I FC Københavns seneste selskabsmeddelelse fra den 12. juni lød det, at der var tale om et bud fra en fransk klub. Denne gang oplyser FC København ikke, hvor i verden buddet kommer fra.

BT har tidligere fortalt, at buddet for en måned siden kom fra franske Lille og lød på omkring 112,5 millioner kroner. Dengang pågik der ikke forhandlinger, hvorfor det kan tænkes, at FCK vil endnu længere op i pris.

Hakon Arnar Haraldsson, 20 år, fik sit gennembrud i foråret 2022, hvor han spillede en stor rolle i at sikre FCK det danske mesterskab. I denne sæson er han blevet brugt en del som angriber i fraværet af Andreas Cornelius.

I foråret forlængede FC København kontrakten med den islandske landsholdsspiller, så man har papirer på hinanden frem til 2027.





Brøndby IF og Feyenoord er i dialog




LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Belgien – Senegal

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby med transferscoop?

Her er Jonas Winds nye klub



LIVE

VM-LIVE: Sådan starter Norge og Elfenbenskysten

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Afsløring: Kolding køber stor profil



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Elfenbenskysten – Norge

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

‘Han ryger 100 procent!’

Kryptisk transfermelding

Han er ny assistenttræner i Brøndby

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Frankrig – Sverige

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller