Superliga
Dommer: Sandi Putros
Søn 13. april kl. 14.00
Stream: TV3+
Spilforslag
Begge hold scorer
Odds 1.70
Odds fra august 2, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
FC København:
En gammel floskel lyder på, at ”angreb vinder fodboldkampe, mens forsvar vinder mesterskaber”, og hvis der stadig er hold i det gamle udsagn, behøver FC København måske ikke være så bekymrede for den manglende offensive pondus.
I mesterskabsspillets to første runder har Jacob Neestrups tropper nemlig haft fornemt styr på den defensiv, som tidligere på sæsonen havde det med at dele lidt for mange gaver ud til modstanderen.
I forrige runde blev Randers holdt nede på en voldsomt beskeden xG på 0.19 og nul scoringer, og i sidste weekend var det FC Nordsjællands tur til at slide med det mod FCK’s standhaftige defensiv.
Også nordsjællænderne gik fra banen uden at score og præsterede blot en xG på 0.30 hjemme på Right To Dream Park, hvor de ellers har for vane at vælte sig i chancer.
FCK’s egen chanceskabning må fortsat give lidt panderynker hos Neestrup, men hvis forsvaret bliver ved med at levere på samme høje klinge, skal der selvsagt ikke mange scoringer til at vinde fodboldkampe. Det er 1-0 sejrene mod Randers og FC Nordsjælland glimrende eksempler på.
Med seks point i mesterskabsspillet første to kampe, seks flere end FC Midtjylland, har FCK bragt sig alene i spids af rækken med to point ned til de forsvarende mestre.
Nicolai Boilesen, Oliver Højer, Birger Meling, Marcos Lopez og Robert Silva er ude. Mohamed Elyounoussi er tilbage.
Brøndby IF:
Det var godt for Brøndby, at de med nød og næppe fik sneget sig med i mesterskabsspillet. Ikke kun i forhold til selvforståelse, medaljedrømme og motivation i den resterende del af sæsonen, men også fordi, at de bare virker til at have det langt bedre mod rækkens bedste hold.
Efter en sløj afslutning på grundspillet med skuffende pointtab mod Vejle, Lyngby, Randers og Silkeborg, har piben nemlig fået en helt anden lyd i mesterskabsspillets to første kampe, som ellers på papiret så noget sværere ud end de fire foregående.
Først blev sæsonens absolutte favoritmodstander FC Midtjylland besejret for fjerde gang på stribe, og senest fulgte Frederik Birk og co. trop med en sejr hjemme mod AGF, som ellers har givet de blågule store problemer i de seneste par sæsoner.
De seks point varmer gevaldigt på den københavnske vestegn. Både for Birk, der har skaffet sig selv lidt arbejdsro efter en hakkende start på cheftrænergerningen, men også for holdet, som nu er á point med AGF på tredjepladsen.
Bronzemedaljer må nu være minimumsmålet i Brøndby, men mon ikke, at der stadig spirer et lille håb om at gøre sig gældende i guldkampen?
En sejr søndag vil betyde forholdsvis beskedne fem point op til ærkefjenderne på førstepladsen, og med endu et direkte møde i starten af maj, vil det ikke være helt umuligt at lukke hullet.
Gavin Beavers er ude med en skade, men Jacob Rasmussen, Frederik Alves, Rasmus Lauritsen og Marko Divkovic er alle med.
Karantæner:
FC København: Ingen
Brøndby IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København: (4-2-3-1): Ramaj – Huescas, Pereira, Hatzidiakos, Diks – Froholdt, Delaney – Larsson, Mattsson, Achouri – Chiakha
Brøndby IF: (4-3-3): Pentz – Sebulonsen, Vanlerberghe, Rasmussen, Divkovic – Nartey, Wass, Tahirovic – Suzuki, Kvistgaarden, Vallys
Dom:
Alt kan ske i et derby, og det højtspændte brag mellem FCK og Brøndby har det med at byde på mere intensitet og fight end flot spil.
Seneste indbyrdes opgør bød på en chancefattig 0-0’er på Brøndby Stadion, men denne gang bør der være grobund for mere gang i underholdningen.
Brøndby bør gå efter alle tre point, hvis de vil holde det spinkle guldhåb i live, og med fornyet selvtillid til Vallys og Kvistgaarden, som begge har scoret i de to seneste kampe, får FCK formentlig mere at se til end mod Randers og AGF.
Omvendt er der tvivl om op til fire af gæsternes spillere i bagkæden, og mon ikke, at FCK kan udnytte de usikkerheder, som en eventuelt ny forsvarskonstellation kan kaste af sig?
Dommen lyder på en 2-1 sejr til Brøndby, som sørger for endnu mere spænding i toppen af Superligaen.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated august 2, 2026 23:06 pm
Ligatabel:
Seneste resultater
LIVE
TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
INTERVIEW
Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
TRANSFER
Speakman om transfer: En unik situation
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Lindstrøm skifter til Schalke
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
OPTAKT
OB – Sønderjyske
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en ny Brøndby-darling!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
MEDIE
FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller
EKSKLUSIVT