FC København – Brøndby IF

Superligaens største brag løber af stablen søndag eftermiddag, når Brøndby gæster ærkefjenderne FCK til et opgør, som både handler om indbyrdes håneret og vigtige point til topstriden



Superliga

Dommer: Sandi Putros

Søn 13. april kl. 14.00

Stream: TV3+

Spilforslag

Begge hold scorer

Odds 1.70

Spil hos Betano

Odds fra december 24, 2025. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
FC København:

En gammel floskel lyder på, at ”angreb vinder fodboldkampe, mens forsvar vinder mesterskaber”, og hvis der stadig er hold i det gamle udsagn, behøver FC København måske ikke være så bekymrede for den manglende offensive pondus.

I mesterskabsspillets to første runder har Jacob Neestrups tropper nemlig haft fornemt styr på den defensiv, som tidligere på sæsonen havde det med at dele lidt for mange gaver ud til modstanderen.

I forrige runde blev Randers holdt nede på en voldsomt beskeden xG på 0.19 og nul scoringer, og i sidste weekend var det FC Nordsjællands tur til at slide med det mod FCK’s standhaftige defensiv.

Også nordsjællænderne gik fra banen uden at score og præsterede blot en xG på 0.30 hjemme på Right To Dream Park, hvor de ellers har for vane at vælte sig i chancer.

FCK’s egen chanceskabning må fortsat give lidt panderynker hos Neestrup, men hvis forsvaret bliver ved med at levere på samme høje klinge, skal der selvsagt ikke mange scoringer til at vinde fodboldkampe. Det er 1-0 sejrene mod Randers og FC Nordsjælland glimrende eksempler på.

Med seks point i mesterskabsspillet første to kampe, seks flere end FC Midtjylland, har FCK bragt sig alene i spids af rækken med to point ned til de forsvarende mestre.

Nicolai Boilesen, Oliver Højer, Birger Meling, Marcos Lopez og Robert Silva er ude. Mohamed Elyounoussi er tilbage.

Brøndby IF:

Det var godt for Brøndby, at de med nød og næppe fik sneget sig med i mesterskabsspillet. Ikke kun i forhold til selvforståelse, medaljedrømme og motivation i den resterende del af sæsonen, men også fordi, at de bare virker til at have det langt bedre mod rækkens bedste hold.

Efter en sløj afslutning på grundspillet med skuffende pointtab mod Vejle, Lyngby, Randers og Silkeborg, har piben nemlig fået en helt anden lyd i mesterskabsspillets to første kampe, som ellers på papiret så noget sværere ud end de fire foregående.

Først blev sæsonens absolutte favoritmodstander FC Midtjylland besejret for fjerde gang på stribe, og senest fulgte Frederik Birk og co. trop med en sejr hjemme mod AGF, som ellers har givet de blågule store problemer i de seneste par sæsoner.

De seks point varmer gevaldigt på den københavnske vestegn. Både for Birk, der har skaffet sig selv lidt arbejdsro efter en hakkende start på cheftrænergerningen, men også for holdet, som nu er á point med AGF på tredjepladsen.

Bronzemedaljer må nu være minimumsmålet i Brøndby, men mon ikke, at der stadig spirer et lille håb om at gøre sig gældende i guldkampen?

En sejr søndag vil betyde forholdsvis beskedne fem point op til ærkefjenderne på førstepladsen, og med endu et direkte møde i starten af maj, vil det ikke være helt umuligt at lukke hullet.

Gavin Beavers er ude med en skade, men Jacob Rasmussen, Frederik Alves, Rasmus Lauritsen og Marko Divkovic er alle med.

Karantæner:

FC København: Ingen
Brøndby IF: Ingen

Bud på startopstillinger:

FC København: (4-2-3-1): Ramaj – Huescas, Pereira, Hatzidiakos, Diks – Froholdt, Delaney – Larsson, Mattsson, Achouri – Chiakha

Brøndby IF: (4-3-3): Pentz – Sebulonsen, Vanlerberghe, Rasmussen, Divkovic – Nartey, Wass, Tahirovic – Suzuki, Kvistgaarden, Vallys

Dom:

Alt kan ske i et derby, og det højtspændte brag mellem FCK og Brøndby har det med at byde på mere intensitet og fight end flot spil.

Seneste indbyrdes opgør bød på en chancefattig 0-0’er på Brøndby Stadion, men denne gang bør der være grobund for mere gang i underholdningen.

Brøndby bør gå efter alle tre point, hvis de vil holde det spinkle guldhåb i live, og med fornyet selvtillid til Vallys og Kvistgaarden, som begge har scoret i de to seneste kampe, får FCK formentlig mere at se til end mod Randers og AGF.

Omvendt er der tvivl om op til fire af gæsternes spillere i bagkæden, og mon ikke, at FCK kan udnytte de usikkerheder, som en eventuelt ny forsvarskonstellation kan kaste af sig?

Dommen lyder på en 2-1 sejr til Brøndby, som sørger for endnu mere spænding i toppen af Superligaen.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated december 24, 2025 12:53 pm

Ligatabel:

Seneste resultater



FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

TransferLIVE: Er det Jens Jønssons nye klub?

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Magisk aften for FC København-stjerne

Han peger på Simon Kjær

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

– Du har udstråling som tagpap

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Fælder dom over Højlund

Overvejer Mathias Jensen-køb

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Henter dansker – får god pakke

Presset Frank: Her er vores store problem

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Målfattigt lokalderby i Afrika

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

– Alle taler om dem!

– Et frygteligt scenarie

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!