FC København – FC Fredericia

FCK lægger græs til duel med Fredericia i Superligaens nedrykningsspil. Begge hold åbnede med nederlag, så mon ikke de er helt klar til kamp?



Superliga

Dommer: F. Svendsen

Søndag 22. marts kl. 16.00

Stream: TV2 Sport X

Spilforslag

FC København -1,5

Odds 2,05

Odds fra juni 22, 2026. Odds kan være ændret.

18+ | Spil ansvarligt | Regler og vilkår gælder | StopSpillet –  70 22 28 25 | Udeluk dig via ROFUS | * symbolet indikerer reklamelinks

Holdnyt:

FC København:

Lige når man tror, at nu kan det ikke blive værre for FC København, så får de endnu et gok i nødden. 

Sidste års mestre formåede ikke at klemme sig med i mesterskabsspillet, så de er for første gang nogensinde en del af nedrykningsspillet.

Og her tabte de så første kamp på udebane mod OB med 2-1. 

FCK har tabt 10 af sæsonens første 23 kampe i Superligaen, og det er 43 procent af kampene, der er endt med nederlag. 

Af tidligere mestre er det kun undergået af Herfølge, der tabte 17 af deres 33 kampe sæsonen efter og rykkede ud af den bedste række.

Så galt går det trods alt næppe for træner Neestrup og hans Løver, som før 24. runde har ni point ned til Silkeborg på nedrykningsplads. 

Selv om FCK endte med at tabe 2-1 i Odense i sidste uge, kan de måske varme sig ved de lovende takter, de trods alt viste i 1. halvleg, hvor de burde have scoret mere end det ene mål, som Jordan Larsson sendte i nettet. 

Magnus Mattsson, Rodrigo Huescas, Elias Achouri og Birger Meling var ikke på holdkortet, da FCK tabte i Odense i sidste uge. Det var heller ikke Ankamafio eller reservekeeper Buur.

FC Fredericia:

Av for Søren for en ordentlig en på sinkadusen, FC Fredericia fik i seneste runde. 

0-3 hjemme mod Randers FC var en streg i regningen for oprykkerne, der ellers havde slået Randers på Cepheus Park bare tre uger tidligere. 

Men det var en kollektiv offday for Fredericia, der vel allermest kunne glæde sig over, at de to øvrige nedrykningskandidater, Silkeborg og Vejle, delte i deres indbyrdes møde mandag aften. 

Derfor er der stadig fire points hul fra Fredericia og ned til den kedelige streg i bunden. 

Træner Michael Hansen skal dog nok finde noget tryllestøv frem, for FC Fredericia har tabt begge sæsonens møder i grundspillet med FCK. 

I starten af november mødtes de i Parken, og her endte det 3-2 til hjemmeholdet i en kamp, hvor fæstningsbyens drenge godt kunne have hentet et point.

Engelske Etienne Green vogtede for anden uge i træk målet i nederlaget til Randers, men efter sejr på 2-1 mod Silkeborg i forrige runde kunne han ikke forhindre et nederlag denne gang. 

Faktisk var han selv impliceret noget så vederstyggeligt i målet til 2-0, hvor han ikke fik sparket en bold væk i tide, så Caddy i stedet sendte den i mål. 

Fredericia manglede i sidste uge keeper Birksø og midtbanemanden William Madsen. Madsen forventes tilbage i startopstillingen.

Karantæner:

FC København: Ingen

FC Fredericia: Ingen

Bud på startopstillinger:

FC København (3-4-3): Runarsson – Pereira, Zanka, Suzuki – Myrie, Madsen, Delaney, Lopez – Larsson, Moukoko, Elyounoussi

FC Fredericia (4-2-3-1): Green – Crone, Kudsk, Rieper, Jessen – Madsen, Winther – Lindekilde, Simonsen, Johannesen – Etim

Dom:

Sidste sæsons mesterhold, FCK, har ikke formået at vinde i deres seneste syv kampe i Superligaen. 

Vi skal bladre kalenderen helt tilbage til 23. november for at finde seneste sejr, for dengang slog de Brøndby 1-0. 

Fredericia er det eneste hold, FCK slog i begge duellerne i grundspillet, og mon ikke der er lagt i ovnen til forløsning for københavnerne?

Foråret har været stærkt for Fredericia med 10 point i fem kampe, men de risikerer at få ørerne i klemme i Parken. 

Dommen lyder, at FCK vinder 3-0.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated juni 22, 2026 03:23 am

Ligatabel:

Seneste resultater

Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF





LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Jens Stage-skifte i fare

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Argentina – Østrig

Tæt på at købe FC København-spiller

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

New Zealand – Egypten

Uruguay – Kap Verde

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Alexander Lind i kæmpe hyldest

I dialog med Steve Cooper

Jordan – Algeriet

Frankrig – Irak

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Sunderland jagter dansk guldfugl

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links