Superliga
Dommer: Jacob Karlsen
Søn 23. feb kl. 18.00
Stream: TV3+
Spilforslag
Uafgjort
Odds 3.70
Odds fra maj 16, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
FC København:
Der er lagt i kakkelovnen til et ordentligt brag i Parken søndag aften, når FCK tager imod FC Midtjylland til et vaskeægte Superliga-topbrag.
Inden opgøret er de klubber á point på rækkens første- og andenplads, og bliver med de bedste og bredeste trupper i Danmark, vurderet som de varmeste bud på en dansk mester anno 2025.
FCK har fået en glimrende start på det nye år med en flot udesejr mod Randers i sidste weekends topbrag, som fortjent blev vundet med 2-1 efter en solid første halvleg, mens det torsdag også blev til videre avancement i Conference League.
Københavnerne havde ellers gjort det svært for dem selv med et skuffende 2-1 nederlag hjemme mod Heidenheim i sidste uge, men med en stærk indsats i returopgøret lykkedes det lige akkurat at sikre adgang til ottendedelsfinalen.
Stor skalp af løverne, der fortjent trak det længste strå i et dobbeltopgør, som måtte i forlænget spilletid for at finde en samlet vinder.
De 30 ekstra minutter i benene er ikke optimalt forud for et topbrag i Superligaen. Til gengæld var sejren enormt vigtig for både selvtillid og selvforståelse i hovedstadsklubben.
Nicolai Boilesen, Roony Bardghji, Oscar Buur, Oliver Højer, Lukas Lerager og Andreas Cornelius alle ude med skader, mens Jacob Neestrup er i karantæne.
FC Midtjylland:
Mens det for FCK blev til videre avancement i Europa torsdag aften, måtte FC Midtjylland se de europæiske drømme briste med et samlet 7-3 nederlag til Real Sociedad.
Et spinkelt håb levede ellers inden torsdagens returopgør i Spanien, men med en forfærdelig defensiv præstation, hvor Joel Andersson og Mads Bech var de helt store syndere, blev baskerne en alt for stor mundfuld.
Ulvene viste ellers flot moral ved at kæmpe sig tilbage fra 0-2 til 2-2 i første halvleg, og offensivt var der masser af positive aspekter, men mod så stærk en modstander som Sociedad, er der ikke råd til en defensiv off-day.
Nu kan Thomas Thomasbergs tropper så til gengæld rette fuldt fokus på at genvinde det danske mesterskab.
Midtjyderne lagde fra en land med en 1-0 sejr hjemme over Lyngby i sidste weekend efter en mildest talt uskøn præstation, hvor en straffescoring fra Buksa og en ineffektiv Lyngby-offensiv blev tungen på vægtskålen.
Cho Gue-sung og Kristoffer Askildsen er ude med skader, men Oliver Sørensen er tilbage i truppen.
Karantæner:
FC København: Ingen
FC Midtjylland: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København: (4-2-3-1): Ramaj – Huescas, Pereira, Hatzidiakos, Lopez – Froholdt, Delaney – Larsson, Mattson, Robert – Chiakha
FC Midtjylland: (4-3-3): Lössl – Andersson, Diao, Bech, Bak – Bravo, Silva, Castillo – Osorio, Buksa, Simsir
Dom:
FC Midtjylland har den indbyrdes overhånd mod FCK med otte Superliga-kampe i streg uden nederlag til rivalerne og to sejre i rap i Parken.
Med tanke på, at sæsonen fortsat er relativt ung og at guldkampen ikke bliver afgjort i 19. spillerunde, ville det dog ikke være mærkeligt, hvis midtjyderne var tilfredse med bare et enkelt point denne gang.
Begge hold var ude i hårde europæiske kampe så sent som i torsdags, så det virker helt oplagt med en taktisk og tæt affære i søndagens topbrag.
Dommen lyder på 1-1.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated maj 16, 2026 08:08 am
Ligatabel:
Seneste resultater
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
Manchester United – Nottingham Forest
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
Raser: Det er latterligt!
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
TIPSBLADET SPECIAL
FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart
NYHEDER