Superliga
Dommer: Jacob Karlsen
Søn 23. feb kl. 18.00
Stream: TV3+
Spilforslag
Uafgjort
Odds 3.70
Odds fra marts 12, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
FC København:
Der er lagt i kakkelovnen til et ordentligt brag i Parken søndag aften, når FCK tager imod FC Midtjylland til et vaskeægte Superliga-topbrag.
Inden opgøret er de klubber á point på rækkens første- og andenplads, og bliver med de bedste og bredeste trupper i Danmark, vurderet som de varmeste bud på en dansk mester anno 2025.
FCK har fået en glimrende start på det nye år med en flot udesejr mod Randers i sidste weekends topbrag, som fortjent blev vundet med 2-1 efter en solid første halvleg, mens det torsdag også blev til videre avancement i Conference League.
Københavnerne havde ellers gjort det svært for dem selv med et skuffende 2-1 nederlag hjemme mod Heidenheim i sidste uge, men med en stærk indsats i returopgøret lykkedes det lige akkurat at sikre adgang til ottendedelsfinalen.
Stor skalp af løverne, der fortjent trak det længste strå i et dobbeltopgør, som måtte i forlænget spilletid for at finde en samlet vinder.
De 30 ekstra minutter i benene er ikke optimalt forud for et topbrag i Superligaen. Til gengæld var sejren enormt vigtig for både selvtillid og selvforståelse i hovedstadsklubben.
Nicolai Boilesen, Roony Bardghji, Oscar Buur, Oliver Højer, Lukas Lerager og Andreas Cornelius alle ude med skader, mens Jacob Neestrup er i karantæne.
FC Midtjylland:
Mens det for FCK blev til videre avancement i Europa torsdag aften, måtte FC Midtjylland se de europæiske drømme briste med et samlet 7-3 nederlag til Real Sociedad.
Et spinkelt håb levede ellers inden torsdagens returopgør i Spanien, men med en forfærdelig defensiv præstation, hvor Joel Andersson og Mads Bech var de helt store syndere, blev baskerne en alt for stor mundfuld.
Ulvene viste ellers flot moral ved at kæmpe sig tilbage fra 0-2 til 2-2 i første halvleg, og offensivt var der masser af positive aspekter, men mod så stærk en modstander som Sociedad, er der ikke råd til en defensiv off-day.
Nu kan Thomas Thomasbergs tropper så til gengæld rette fuldt fokus på at genvinde det danske mesterskab.
Midtjyderne lagde fra en land med en 1-0 sejr hjemme over Lyngby i sidste weekend efter en mildest talt uskøn præstation, hvor en straffescoring fra Buksa og en ineffektiv Lyngby-offensiv blev tungen på vægtskålen.
Cho Gue-sung og Kristoffer Askildsen er ude med skader, men Oliver Sørensen er tilbage i truppen.
Karantæner:
FC København: Ingen
FC Midtjylland: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København: (4-2-3-1): Ramaj – Huescas, Pereira, Hatzidiakos, Lopez – Froholdt, Delaney – Larsson, Mattson, Robert – Chiakha
FC Midtjylland: (4-3-3): Lössl – Andersson, Diao, Bech, Bak – Bravo, Silva, Castillo – Osorio, Buksa, Simsir
Dom:
FC Midtjylland har den indbyrdes overhånd mod FCK med otte Superliga-kampe i streg uden nederlag til rivalerne og to sejre i rap i Parken.
Med tanke på, at sæsonen fortsat er relativt ung og at guldkampen ikke bliver afgjort i 19. spillerunde, ville det dog ikke være mærkeligt, hvis midtjyderne var tilfredse med bare et enkelt point denne gang.
Begge hold var ude i hårde europæiske kampe så sent som i torsdags, så det virker helt oplagt med en taktisk og tæt affære i søndagens topbrag.
Dommen lyder på 1-1.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated marts 12, 2026 01:55 am
Ligatabel:
Seneste resultater
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
Tullberg tror på overraskelsen
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
Store spillersalg sikrer AaB overskud
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
I forhandlinger med Nartey
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
Sænker prisen mod Midtjylland
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
NYHEDER