FC København forfulgt af falske spillerrygter

Tirsdag blev Marcus Danielson rygtet til FC København, hvilket viste sig at være usandt. Onsdag meldes ghanesiske Osman Bukari så i retning af den danske hovedstad, men heller ikke her er der nogen interesse.



Sæsonerne rundt omkring i fodboldeuropa er så småt ved at gå på hæld. Alt imens starter oprustningen af trupperne til den kommende sæson.

Det er en periode fyldt med transferrygter – også i Superligaen. Tirsdag blev den tidligere svenske landsholdsspiller Marcus Danielson af SportExpressen således meldt i retning af FC København.

Journalist hos BT Sport Farzam Abolhosseini var den første til at skyde rygtet ned, og det samme kunne Tipsbladet også fortælle. Onsdag er spekulationerne omkring en ny spiller i FC Københavns søgelys igen undervejs.

Denne gang er det ghanesiske Osman Bukari, der har imponeret på udlån for Nantes, som FCK meldes interesseret i. Det er Twitter-brugeren DSV FOOT, der bringer rygtet, som sidenhen er blevet delt vidt og bredt.

– Ifølge mine oplysninger vil Osman Bukari, en 23-årig højrefløj udlejet fra Gent til Nantes, optræde i FC Københavns og Slavia Prag, skriver brugeren.

Ghaneserens agent fra bureauet LionsGate, Oliver König, der har flere ghanesiske spillere i folden, afviser dog interessen fra FC København overfor Tipsbladet.

– For at være ærlig så er det første gang, jeg hører det her. Jeg er helt ærlig, og der har ikke været kontakt med nogen fra FC København, siger han, og tilføjer, at der er interesse fra andre klubber, men understreger, at det ikke er FCK.

Oliver König fortæller dog, at FC København for år tilbage var interesseret i den 23-årige kantspiller. Rygtet fortæller også, at Slavia Prag skulle være ude efter Osman Bukari, men spillerens agent fortæller igen, at interessen var der for flere år siden fra den tjekkiske klub.

Noget tyder altså på, at informationen er forældet, og der ikke længere er interesse fra hverken FC København eller Slavia Prag.

FC København har også et hav af kantspillere i Paul Mukairu, Akinkunmi Amoo, Roony Bardghji, William Bøving, mens det endnu er uvist om Viktor Claesson fortsætter efter sommerferien. Jens Stage har også optrådt på højrekanten, mens Luther Singh endnu ikke har slået til.

Osman Bukari er 23 år gammel, og har i denne sæsonen spillet 26 kampe, scoret to mål og leveret fire assists på udlån for Nantes. Til sommer drager han retur til KAA Gent, som han har kontrakt med frem til 2023.





Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’




LIVE

TransferLIVE: Superliga-boss til håndboldfinale

I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard

Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt

Afsløring: Randers køber Benjamin Örn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen

Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb

FCK-direktør bekræfter henvendelse

Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Brøndby meldes tæt på dansk profil

GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk

Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Brøndby præsenterer ny profil

AGF var klar med rekordbeløb

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet

Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful

Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey

To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF

Store bud på dansker – her er klubbens reaktion

Danskerklub fyrer træneren

Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte

David Moyes griner over gult kort for jubel

Liverpool forhandler med hollandsk stopper

Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller

Tidligere AGF-træner tager til Israel

Semenyo scorer igen mod Spurs

Barcelona i hopla – tager ny sejr

Liverpool tager storsejr