FC København forfulgt af falske spillerrygter

Tirsdag blev Marcus Danielson rygtet til FC København, hvilket viste sig at være usandt. Onsdag meldes ghanesiske Osman Bukari så i retning af den danske hovedstad, men heller ikke her er der nogen interesse.



Sæsonerne rundt omkring i fodboldeuropa er så småt ved at gå på hæld. Alt imens starter oprustningen af trupperne til den kommende sæson.

Det er en periode fyldt med transferrygter – også i Superligaen. Tirsdag blev den tidligere svenske landsholdsspiller Marcus Danielson af SportExpressen således meldt i retning af FC København.

Journalist hos BT Sport Farzam Abolhosseini var den første til at skyde rygtet ned, og det samme kunne Tipsbladet også fortælle. Onsdag er spekulationerne omkring en ny spiller i FC Københavns søgelys igen undervejs.

Denne gang er det ghanesiske Osman Bukari, der har imponeret på udlån for Nantes, som FCK meldes interesseret i. Det er Twitter-brugeren DSV FOOT, der bringer rygtet, som sidenhen er blevet delt vidt og bredt.

– Ifølge mine oplysninger vil Osman Bukari, en 23-årig højrefløj udlejet fra Gent til Nantes, optræde i FC Københavns og Slavia Prag, skriver brugeren.

Ghaneserens agent fra bureauet LionsGate, Oliver König, der har flere ghanesiske spillere i folden, afviser dog interessen fra FC København overfor Tipsbladet.

– For at være ærlig så er det første gang, jeg hører det her. Jeg er helt ærlig, og der har ikke været kontakt med nogen fra FC København, siger han, og tilføjer, at der er interesse fra andre klubber, men understreger, at det ikke er FCK.

Oliver König fortæller dog, at FC København for år tilbage var interesseret i den 23-årige kantspiller. Rygtet fortæller også, at Slavia Prag skulle være ude efter Osman Bukari, men spillerens agent fortæller igen, at interessen var der for flere år siden fra den tjekkiske klub.

Noget tyder altså på, at informationen er forældet, og der ikke længere er interesse fra hverken FC København eller Slavia Prag.

FC København har også et hav af kantspillere i Paul Mukairu, Akinkunmi Amoo, Roony Bardghji, William Bøving, mens det endnu er uvist om Viktor Claesson fortsætter efter sommerferien. Jens Stage har også optrådt på højrekanten, mens Luther Singh endnu ikke har slået til.

Osman Bukari er 23 år gammel, og har i denne sæsonen spillet 26 kampe, scoret to mål og leveret fire assists på udlån for Nantes. Til sommer drager han retur til KAA Gent, som han har kontrakt med frem til 2023.







LIVE

LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Han er Superligaens ringeste målmand!

Ekspert hylder Høgh-beslutning

‘De har grinet deres røv i laser’

Glem det, Leicester!

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Nu åbner Wind op for fremtiden

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Det betyder intet mod Liverpool

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

‘Thomas Delaney er fortid’

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Danmark har aldrig haft så mange før

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Superliga-klub bedst i hele verden



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Har været uenig med Steve Cooper

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Nu er han pludselig syg

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

FIFA åbner sag mod Spanien

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Gift Links hylder FCK-legende

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Sporting CP – Arsenal

Mathias Zanka går viralt