FC København forfulgt af falske spillerrygter

Tirsdag blev Marcus Danielson rygtet til FC København, hvilket viste sig at være usandt. Onsdag meldes ghanesiske Osman Bukari så i retning af den danske hovedstad, men heller ikke her er der nogen interesse.



Sæsonerne rundt omkring i fodboldeuropa er så småt ved at gå på hæld. Alt imens starter oprustningen af trupperne til den kommende sæson.

Det er en periode fyldt med transferrygter – også i Superligaen. Tirsdag blev den tidligere svenske landsholdsspiller Marcus Danielson af SportExpressen således meldt i retning af FC København.

Journalist hos BT Sport Farzam Abolhosseini var den første til at skyde rygtet ned, og det samme kunne Tipsbladet også fortælle. Onsdag er spekulationerne omkring en ny spiller i FC Københavns søgelys igen undervejs.

Denne gang er det ghanesiske Osman Bukari, der har imponeret på udlån for Nantes, som FCK meldes interesseret i. Det er Twitter-brugeren DSV FOOT, der bringer rygtet, som sidenhen er blevet delt vidt og bredt.

– Ifølge mine oplysninger vil Osman Bukari, en 23-årig højrefløj udlejet fra Gent til Nantes, optræde i FC Københavns og Slavia Prag, skriver brugeren.

Ghaneserens agent fra bureauet LionsGate, Oliver König, der har flere ghanesiske spillere i folden, afviser dog interessen fra FC København overfor Tipsbladet.

– For at være ærlig så er det første gang, jeg hører det her. Jeg er helt ærlig, og der har ikke været kontakt med nogen fra FC København, siger han, og tilføjer, at der er interesse fra andre klubber, men understreger, at det ikke er FCK.

Oliver König fortæller dog, at FC København for år tilbage var interesseret i den 23-årige kantspiller. Rygtet fortæller også, at Slavia Prag skulle være ude efter Osman Bukari, men spillerens agent fortæller igen, at interessen var der for flere år siden fra den tjekkiske klub.

Noget tyder altså på, at informationen er forældet, og der ikke længere er interesse fra hverken FC København eller Slavia Prag.

FC København har også et hav af kantspillere i Paul Mukairu, Akinkunmi Amoo, Roony Bardghji, William Bøving, mens det endnu er uvist om Viktor Claesson fortsætter efter sommerferien. Jens Stage har også optrådt på højrekanten, mens Luther Singh endnu ikke har slået til.

Osman Bukari er 23 år gammel, og har i denne sæsonen spillet 26 kampe, scoret to mål og leveret fire assists på udlån for Nantes. Til sommer drager han retur til KAA Gent, som han har kontrakt med frem til 2023.



Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Bach Bak i svime over Uhre

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Raser over Rasmus Højlund-episode

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses

Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Brentford har gjort det igen

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby

– Lange forhandlinger med FC København

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

FC Midtjylland henter Enzo Beck

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen

Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Superliga-klub i forhandlinger om salg

Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn

Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af 

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub

Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring

Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife

Real Madrid satte Atlético på plads

Schmedes roser ny transfer

Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen

Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller

Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt

Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet