Trods rygte: Han er ikke et emne i FCK

FC København er ifølge Tipsbladets oplysninger ikke interesseret i Marcus Danielson.



Sæsonen er netop blevet færdigspillet, og en sommer med et hav af transferrygter om Superliga-klubberne er i vente.

Et af de første saftige transferrygter kunne SportExpressen bringe. Ifølge det svenske medie skulle FC København således være interesserede i forsvarsspilleren Marcus Danielson, der ventes at blive løst fra sin kontrakt i Kina.

Rygtet lader dog ikke til at have noget på sig. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er FC København nemlig ikke interesserede i den svenske eks-landsholdsspiller. Det var journalisten Farzam Abolhosseini fra B.T. Sport den første til at skrive på det sociale medie Twitter.

Det vil dog formentlig ikke være utænkeligt, at de danske mestre går på jagt efter en ny forsvarsspiller denne sommer.

Denis Vavros lejeaftale med “Løverne” udløber, hvilket efterlader klubben med Nicolai Boilesen, David Khocholava, Marios Oikonomou og unge Valdemar Lund til de to stopperpladser. Og Nicolai Boilesens aftale udløber endda i slutningen af 2022.

Peter Christiansen fortalte dog efter søndagens sejr over AaB, at man gerne vil beholde Denis Vavro.

– Han vil rigtig gerne være her, vi vil rigtig gerne beholde ham, og så er der en tredjepart (Lazio, red.), der skal tilfredsstilles med en form for pose penge, lød det om den 26-årige stopper.

“PC” fortalte ved den lejlighed også, at man vil gøre meget for at beholde den svenske kantspiller Viktor Claesson, hvis kontrakt med FC København også udløber, efter at han kom til klubben tidligere i foråret. 





VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Japan overrasker mod Holland

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

AGF køber ham

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Sverige med drømmestart på VM

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Brøndby melder duo færdig og teaser

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Blæst bagover af 18-årig

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Spottet i København

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Spanien – Kap Verde

Raser over VM-tiltag

Jagter tidligere FCK-stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Belgien – Egypten