FC København forlænger med det islandske stjerneskud Orri Oskarsson.
Islændingen har føjet et enkelt år til sin kontrakt, således han nu har en aftale med de mangedobbelte danske mestre frem til sommeren 2028.
Det er kun en uges tid siden, at Tipsbladet kunne afsløre, at FC København havde afvist et megabud på Orri Oskarsson fra spanske Girona, og nu udstyrer "løverne" altså islændingen med en ny kontrakt, som uden tvivl også indeholder en massiv lønstigning.
– I disse transfertider er der mange spekulationer og skriverier, og mange har handlet om Orri. Der er stor opmærksomhed omkring ham, og efterspørgslen er til at mærke. Derfor er vi utroligt glade for, at vi i samme periode bliver enige om, at Orris fremtid ligger i FC København, siger FC Københavns sportsdirektør Sune Smith-Nielsen og tilføjer:
– Vi har meget at byde på i FC København, og en stærk platform hvor man kan udvikle sig. En platform hvor man SKAL præstere på højeste nationale niveau og i europæiske turneringer. Heldigvis er Orri enig, og vi er stolte over, at han ønsker at fortsætte sin imponerende udvikling her hos os, hvor vi også synes, at han hører til.
– Der er ingen tvivl om, at Orri føler sig godt til rette i FC København, hvor han har taget nogle store skridt. Det er en cadeau til Orri og til alle, som har arbejdet med ham op i ungdomstiden. Hvert eneste år har Orri lagt mere på, og han har en stærk og fokuseret indstilling til sin egen udvikling. Nu glæder vi os bare til at se endnu flere mål fra ham i den kommende sæson.
19-årige Orri Oskarsson er noteret for 50 kampe og 16 mål for FC København.
LIVE
Superliga-LIVE: Randers-stjerne imponerer
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
MEDIE
FCM-transfer i fare
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
Her kan du se AGF mod Sabah FK
LIVE
TransferLIVE: Salah går viralt
MEDIE
Henter Mads Junker
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
MEDIE
Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!
TRANSFER
I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub
NYHEDER
Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
NYHEDER