FC København har siden 2012 spillet i trøjer fra Adidas, og det kommer de også til i de kommende fire år.
Superliga-klubben og tøjgiganten har forlænget samarbejdet, der ellers stod til at udløbe denne sommer, og Adidas skal fortsat levere spillertrøjer til FC København indtil sommeren 2024. Det bekræfter FC København på sin hjemmeside.
Den nye aftale, parterne har indgået, skal blandt andet være med til at styrke FC Københavns position i København og internationalt. Det forklarer Katja Moesgaard, der er kommerciel direktør i FC København.
– Vi har sammen skabt et aftalefundament, der kan styrke vores position i København og internationalt. adidas er blandt verdens førende brands, de leverer påklædning i topklasse til vores spillere og de passer godt til os som en urban klub samt til ambitionen om at spille med de bedste i verden på alle områder.
– Vi har allerede taget mange positive skridt sammen, og vi glæder os meget til at udvikle partnerskabet yderligere i de kommende år, hvor vi vil skabe masser af værdi for hinanden, siger Katja Moesgaard til fck.dk.
For et par uger siden kunne avisen B.T. erfare, at aftalen ville blive den største i dansk fodbolds historie, og det er den anden store sponsoraftale, FC København lander i 2020.
Tidligere på året blev det også bekræftet, at Carlsberg har forlænget deres sponsorat i FC København til 2026, og vil den aftale indbringe FC København knap 30 millioner kroner om året, når den træder i kraft i starten af juli 2021.
LIVE
TransferLIVE: Så langt er klubberne fra hinanden
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
INTERVIEW
Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt
Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
AVIS
‘Kaos’ – journalister råber ad stjerner
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
NYHEDER
David Nielsen er stensikker
OPTAKT
Portugal – Spanien
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
MEDIE
