FC København har siden 2012 spillet i trøjer fra Adidas, og det kommer de også til i de kommende fire år.
Superliga-klubben og tøjgiganten har forlænget samarbejdet, der ellers stod til at udløbe denne sommer, og Adidas skal fortsat levere spillertrøjer til FC København indtil sommeren 2024. Det bekræfter FC København på sin hjemmeside.
Den nye aftale, parterne har indgået, skal blandt andet være med til at styrke FC Københavns position i København og internationalt. Det forklarer Katja Moesgaard, der er kommerciel direktør i FC København.
– Vi har sammen skabt et aftalefundament, der kan styrke vores position i København og internationalt. adidas er blandt verdens førende brands, de leverer påklædning i topklasse til vores spillere og de passer godt til os som en urban klub samt til ambitionen om at spille med de bedste i verden på alle områder.
– Vi har allerede taget mange positive skridt sammen, og vi glæder os meget til at udvikle partnerskabet yderligere i de kommende år, hvor vi vil skabe masser af værdi for hinanden, siger Katja Moesgaard til fck.dk.
For et par uger siden kunne avisen B.T. erfare, at aftalen ville blive den største i dansk fodbolds historie, og det er den anden store sponsoraftale, FC København lander i 2020.
Tidligere på året blev det også bekræftet, at Carlsberg har forlænget deres sponsorat i FC København til 2026, og vil den aftale indbringe FC København knap 30 millioner kroner om året, når den træder i kraft i starten af juli 2021.
LIVE
TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
Klar besked om AGF
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
NYHEDER
Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
Her er FCK’s næste modstander i Europa
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
John Stones tager sydpå
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
EKSKLUSIVT
