FC København forlænger samarbejdet med Adidas

FC København har bekræftet, at Adidas skal levere deres fodboldtrøjer indtil sommeren 2024.



FC København har siden 2012 spillet i trøjer fra Adidas, og det kommer de også til i de kommende fire år.

Superliga-klubben og tøjgiganten har forlænget samarbejdet, der ellers stod til at udløbe denne sommer, og Adidas skal fortsat levere spillertrøjer til FC København indtil sommeren 2024. Det bekræfter FC København på sin hjemmeside.

Den nye aftale, parterne har indgået, skal blandt andet være med til at styrke FC Københavns position i København og internationalt. Det forklarer Katja Moesgaard, der er kommerciel direktør i FC København. 

– Vi har sammen skabt et aftalefundament, der kan styrke vores position i København og internationalt. adidas er blandt verdens førende brands, de leverer påklædning i topklasse til vores spillere og de passer godt til os som en urban klub samt til ambitionen om at spille med de bedste i verden på alle områder.

– Vi har allerede taget mange positive skridt sammen, og vi glæder os meget til at udvikle partnerskabet yderligere i de kommende år, hvor vi vil skabe masser af værdi for hinanden, siger Katja Moesgaard til fck.dk.

For et par uger siden kunne avisen B.T. erfare, at aftalen ville blive den største i dansk fodbolds historie, og det er den anden store sponsoraftale, FC København lander i 2020.

Tidligere på året blev det også bekræftet, at Carlsberg har forlænget deres sponsorat i FC København til 2026, og vil den aftale indbringe FC København knap 30 millioner kroner om året, når den træder i kraft i starten af juli 2021.





LIVE

VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Brøndby henter Alexander Drexel

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Thomas Frank overrasker: De vinder VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Nu melder Christian Eriksen ud

Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis