FC København forlænger samarbejdet med Adidas

FC København har bekræftet, at Adidas skal levere deres fodboldtrøjer indtil sommeren 2024.



FC København har siden 2012 spillet i trøjer fra Adidas, og det kommer de også til i de kommende fire år.

Superliga-klubben og tøjgiganten har forlænget samarbejdet, der ellers stod til at udløbe denne sommer, og Adidas skal fortsat levere spillertrøjer til FC København indtil sommeren 2024. Det bekræfter FC København på sin hjemmeside.

Den nye aftale, parterne har indgået, skal blandt andet være med til at styrke FC Københavns position i København og internationalt. Det forklarer Katja Moesgaard, der er kommerciel direktør i FC København. 

– Vi har sammen skabt et aftalefundament, der kan styrke vores position i København og internationalt. adidas er blandt verdens førende brands, de leverer påklædning i topklasse til vores spillere og de passer godt til os som en urban klub samt til ambitionen om at spille med de bedste i verden på alle områder.

– Vi har allerede taget mange positive skridt sammen, og vi glæder os meget til at udvikle partnerskabet yderligere i de kommende år, hvor vi vil skabe masser af værdi for hinanden, siger Katja Moesgaard til fck.dk.

For et par uger siden kunne avisen B.T. erfare, at aftalen ville blive den største i dansk fodbolds historie, og det er den anden store sponsoraftale, FC København lander i 2020.

Tidligere på året blev det også bekræftet, at Carlsberg har forlænget deres sponsorat i FC København til 2026, og vil den aftale indbringe FC København knap 30 millioner kroner om året, når den træder i kraft i starten af juli 2021.





LIVE

TransferLIVE: Officielt – Brøndby henter Hyseni

Klar besked om AGF

Silkeborg IF – FC København

AGF i kontakt om norsk angriber 

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby



LIVE

Superliga-LIVE: Brøndby-indkøb som født på ny

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Lyngby BK – AGF

Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Her er FC Københavns vej i Europa

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Brøndby-boss teaser for transfer

Transfer på vej: AGF vil score millioner

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Nærmer sig vild FCK-præstation

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer

Her er FCK’s næste modstander i Europa



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

AGF i Europa: De venter i næste runde