De leder med lys og lygte efter forstærkning til bagkæden, og nu tyder noget på, at FC København er ved at sætte ring om noget spændende.
Det danske mandskab, der har Kevin Diks, Denis Vavro og Munashe Garananga til de to centrale forsvarspositioner, skal være i forhandlinger med Gil Vicente om den 24-årige brasilianske midtstopper Gabriel Pereira.
Det er journalisten Sebastiao Sousa Pinto, der på X skriver, at FC København er tæt på at nå til enighed med Gil Vicente om en transfer for Gabriel Pereira.
Ifølge Tipsbladet oplysninger er der dog ikke enighed mellem klubberne på nuværende tidspunkt, men det er en spiller, som FC København er interesseret i.
Gabriel Pereira startede sin karriere i Volta Redonda og skiftede i 2022 til portugisiske Vilafranquense efter at have været på leje i klubben. For et år siden blev han købt af Gil Vicente, og nu er der altså igen bud efter den stærke midterforsvarer, der i sidste sæson spillede 31 kampe i den bedste portugisiske række og scorede fire mål.
FC København har også Nicolai Boilesen, men han er langtidsskadet, og så har Kevin Diks kun et år igen af sin aftale med FCK, mens Denis Vavro har været svagt spillende i 2024. Begge kan ende med at blive solgt denne sommer, hvor FCK også har modtaget et konkret bud fra Como på Kevin Diks – det kan du læse mere om her.
Der er altså et stort behov for nye midtstoppere.
Gabriel Pereira står til en markedsværdi på Transfermarkt til 30 millioner danske kroner. Hans aftale med Gil Vicente løber ud om to år.
🚨🔵 EXCL: Copenhaga está em negociações com o Gil Vicente para a contratação de Gabriel Pereira.
— Sebastião Sousa Pinto (@sebsousapinto) August 2, 2024
Dinamarqueses admitem chegar aos 4M€ + objetivos, podendo chegar aos 5M€. Contrato para as próximas 5 temporadas para o central – até junho de 2029.
Próximos dias importantes… pic.twitter.com/62EgmtLtG6
LIVE
LIVE: ‘Det var tortur!’
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Snart kan det give rødt kort
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Bo Svensson skriver Superliga-historie
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
Har aldrig set lignende
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
TOPNYHED