De leder med lys og lygte efter forstærkning til bagkæden, og nu tyder noget på, at FC København er ved at sætte ring om noget spændende.
Det danske mandskab, der har Kevin Diks, Denis Vavro og Munashe Garananga til de to centrale forsvarspositioner, skal være i forhandlinger med Gil Vicente om den 24-årige brasilianske midtstopper Gabriel Pereira.
Det er journalisten Sebastiao Sousa Pinto, der på X skriver, at FC København er tæt på at nå til enighed med Gil Vicente om en transfer for Gabriel Pereira.
Ifølge Tipsbladet oplysninger er der dog ikke enighed mellem klubberne på nuværende tidspunkt, men det er en spiller, som FC København er interesseret i.
Gabriel Pereira startede sin karriere i Volta Redonda og skiftede i 2022 til portugisiske Vilafranquense efter at have været på leje i klubben. For et år siden blev han købt af Gil Vicente, og nu er der altså igen bud efter den stærke midterforsvarer, der i sidste sæson spillede 31 kampe i den bedste portugisiske række og scorede fire mål.
FC København har også Nicolai Boilesen, men han er langtidsskadet, og så har Kevin Diks kun et år igen af sin aftale med FCK, mens Denis Vavro har været svagt spillende i 2024. Begge kan ende med at blive solgt denne sommer, hvor FCK også har modtaget et konkret bud fra Como på Kevin Diks – det kan du læse mere om her.
Der er altså et stort behov for nye midtstoppere.
Gabriel Pereira står til en markedsværdi på Transfermarkt til 30 millioner danske kroner. Hans aftale med Gil Vicente løber ud om to år.
🚨🔵 EXCL: Copenhaga está em negociações com o Gil Vicente para a contratação de Gabriel Pereira.
— Sebastião Sousa Pinto (@sebsousapinto) August 2, 2024
Dinamarqueses admitem chegar aos 4M€ + objetivos, podendo chegar aos 5M€. Contrato para as próximas 5 temporadas para o central – até junho de 2029.
Próximos dias importantes… pic.twitter.com/62EgmtLtG6
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
Kæmpekøb retur til FC København?
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
NYHEDER
Schelderup får USA-visum trods dansk dom
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
TIPSBLADETS DOM