FC København jagter brasiliansk forsvarsspiller

Det danske mandskab er interesseret i at købe brasiliansk forsvarsspiller.



De leder med lys og lygte efter forstærkning til bagkæden, og nu tyder noget på, at FC København er ved at sætte ring om noget spændende.

Det danske mandskab, der har Kevin Diks, Denis Vavro og Munashe Garananga til de to centrale forsvarspositioner, skal være i forhandlinger med Gil Vicente om den 24-årige brasilianske midtstopper Gabriel Pereira.

Det er journalisten Sebastiao Sousa Pinto, der på X skriver, at FC København er tæt på at nå til enighed med Gil Vicente om en transfer for Gabriel Pereira.

Ifølge Tipsbladet oplysninger er der dog ikke enighed mellem klubberne på nuværende tidspunkt, men det er en spiller, som FC København er interesseret i.

Gabriel Pereira startede sin karriere i Volta Redonda og skiftede i 2022 til portugisiske Vilafranquense efter at have været på leje i klubben. For et år siden blev han købt af Gil Vicente, og nu er der altså igen bud efter den stærke midterforsvarer, der i sidste sæson spillede 31 kampe i den bedste portugisiske række og scorede fire mål.

FC København har også Nicolai Boilesen, men han er langtidsskadet, og så har Kevin Diks kun et år igen af sin aftale med FCK, mens Denis Vavro har været svagt spillende i 2024. Begge kan ende med at blive solgt denne sommer, hvor FCK også har modtaget et konkret bud fra Como på Kevin Diks – det kan du læse mere om her.

Der er altså et stort behov for nye midtstoppere.

Gabriel Pereira står til en markedsværdi på Transfermarkt til 30 millioner danske kroner. Hans aftale med Gil Vicente løber ud om to år.





Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Arsenal vinder Premier League

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Afsløring: De er færdige i Randers



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Napoli-chok på vej

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Lyon forhandler med dansk profil

Thomas Delaney teaser

Fortryder FC Barcelona-transfer

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Godt nyt for Jess Thorup

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Neestrup jagtes af storklub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg