FC København leder efter ny træner: De får mails fra hele verden

Trænersædet i FC København er interessant, og derfor er der også udenlandsk interesse, vurderer Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen, der er spændt på at finde ud af, hvordan FCK finder den nye cheftræner.



William Kvist og FC København leder lige nu efter en ny cheftræner, efter man for tre uger siden fyrede norske Ståle Solbakken, og William Kvist har formentlig nok at se til.

Solbakken var både sportschef og træner, og Kvist har altså overtaget pladsen som sportschef på midlertidig basis, mens Hjalte Nørregaard er cheftræner for tiden.

Men spørgsmålet er, hvor længe Nørregaard er det.

Læs også:Panenka fra pletten: Jonas Winds straffespark kåret til Rundens Mål

I hvert fald arbejder bestyrelsesmedlemmet William Kvist hårdt på at finde en ny cheftræner, og Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen, fortæller i en videosamtale med redaktør Kenneth Jensen, hvordan arbejdet med at finde en sådan kan foregå.

Der er nemlig flere indgangsvinkler til at finde en ny træner. Det kan være, at man tegner en klar profil og så finder træneren, det kan også være, at man sorterer mails og finder cheftræneren i de mange henvendelser, der måtte komme

– Du skal gøre dig klart, hvad for en type træner du søger. Hvad vedkommende skal kunne, hvilken erfaring han har, og hvad hans rolle skal være. Det her er ikke en dansk 1. divisionsklub, hvor udvalget af cheftrænere ikke er så stort. Det er et trænerjob, som jeg er ret sikker på, at samtlige i bestyrelsen og direktionen får mails om fra interesserede kandidater fra nærmest alle dele af verden. Det er en af de klubber, der har spillet mest i Europa de seneste 15 år, og det lover jeg, er noget af det mest attraktive, man kan forestille sig som træner i det lag.

Læs også:Tv-krig rammer Discovery hårdt: Fodboldkanaler bløder seere

– Så den sortering bliver vigtig, og det glæder jeg mig også meget til at se – altså hvor meget er det, at man ser på de utvivlsomt gode cv, der ligger i indbakken fra gode trænere, der har prøvet en masse, og hvor meget er det, at man har en knivskarp profil og virkelig, virkelig ved, hvad man vil med sit hold ,og så derefter selv går ud og vælger sin nye cheftræner. Det ville jeg – jeg har ikke prøvet det, skal det siges – nok hælde til, hvis jeg var en ret stor klub i Europa, som FC København er, siger Troels Bager Thøgersen.

I snakken om jagten på FC Københavns nye træner og sportschef – som du kan se i videoen øverst – tales der også om fornuften i at vælge en træner før en sportschef, og om det i virkeligheden svækker sportschefen.

Og så bliver Brøndbys Carsten V. Jensen også vendt som et muligt emne til stillingen som sportschef. Se det hele i videoen øverst.

Læs også:Optakt: FC Nordsjælland – FC Midtjylland
Læs også:Brøndbys pokalkamp rykkes 12 dage: Spiller i næste uge
Læs også:Danny Amankwaa krydser fingre: Håber på kontrakt i Hobro




LIVE

LIVE: Stort medie fremhæver dansker

Tilbage efter lang pause

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

OB – FC København

Markant transfermelding om Højlund

Vild spådom om FC Midtjylland

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Peter Kjær: Her er min bekymring

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Supercomputer spår FCM-nedtur



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Fem bud på David Nielsens afløser

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Farzam: En gave for FC København

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Barcelona – Sevilla



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Manchester United – Aston Villa

FCK-boss melder klar målsætning ud

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Frimann uenig – Det er en tendens

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Impotens på Emirates

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil

Real Madrid – Elche

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning