FC København og FCN imponerer Viborg-boss

Superliga-klubben Viborg FF’s medejer, Jesper Søgaard, er imponeret af det, der foregår i FCK og FCN, men han tror på, at Viborg kan blive mester, hvis alt flasker sig i en sæson.



I sidste sæson var det Silkeborg IF, der spillede med i toppen af Superligaen, og i denne sæson er det Viborg FF, der snyder mere pengestærke klubber.

Viborg vinder næppe mesterskabet, da man er fem point efter FCK i toppen af rækken med to runder igen, men det er alligevel imponerende, hvad der er sket i klubben.

Under lederskab af flere gode folk, heriblandt medejer Jesper Søgaard, der står bag Better Colletive, har Viborg FF formået at hente gode spillere ind, der har præsteret på et højt niveau.

Men kan Viborg FF true FCK og FCN, der lige nu er foran klubben fra domkirkebyen i tabellen, på sigt? Kan Viborg FF vinde et mesterskab?

Jesper Søgaard er ikke afvisende – det fortæller han i et interview med mediet dontt.dk.

–  Fodbold er jo et low scoring game. Så hvis vi gradvist forbedrer vores performance og har den omvendte sæson af den, jeg beskrev før. Altså hvor det er stolpe ind, og vi har noget ekstraordinært på vores performance, skulle det ideelt set kunne ske. Samtidig skal det måske kobles med, at FCK har en stolpe ud sæson. Så der er rigtig mange variabler i det regnestykke, men så langt fra er vi jo eksempelvis ikke i år, siger Jesper Søgaard til dontt.dk.

Mindre kan også gøre det, og Superligaen og dansk fodbold er i det hele taget noget, Jesper Søgaard har høje tanker om.

– Super spændende. Og når jeg siger det, ser jeg det i et internationalt perspektiv. Superligaen har det unikke i, at der er så få hold, som er meget jævnbyrdige, og dermed har en relativ kort vej til Europa. Det kan du så koble med udviklingen på transfer. Der bliver solgt for nogle store summer herhjemme. F.C. København og FC Nordsjælland har også bevist, at klubber i Europa kan hente rigtig dygtige spillere i Superligaen, som kan begå sig. Det imponerer mig.

Viborg FF mangler at møde netop FC København og FC Nordsjælland i de sidste par runder i Superligaen, så det kan godt være, at VFF ikke bliver mester i denne sæson, men klubben kommer med stor sandsynlighed til at have en afgørende faktor i, hvem der bliver dansk mester.





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Peger på ham som ny Superliga-træner

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

Supercomputer: De vinder VM

‘Det er slut’

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Succestræner forlader Premier League-klub

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Storklub har kontaktet Brøndby

Jonas Wind til danskerklub?

Optakt: Mexico – Sydafrika



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff