FC København og FCN imponerer Viborg-boss

Superliga-klubben Viborg FF’s medejer, Jesper Søgaard, er imponeret af det, der foregår i FCK og FCN, men han tror på, at Viborg kan blive mester, hvis alt flasker sig i en sæson.



I sidste sæson var det Silkeborg IF, der spillede med i toppen af Superligaen, og i denne sæson er det Viborg FF, der snyder mere pengestærke klubber.

Viborg vinder næppe mesterskabet, da man er fem point efter FCK i toppen af rækken med to runder igen, men det er alligevel imponerende, hvad der er sket i klubben.

Under lederskab af flere gode folk, heriblandt medejer Jesper Søgaard, der står bag Better Colletive, har Viborg FF formået at hente gode spillere ind, der har præsteret på et højt niveau.

Men kan Viborg FF true FCK og FCN, der lige nu er foran klubben fra domkirkebyen i tabellen, på sigt? Kan Viborg FF vinde et mesterskab?

Jesper Søgaard er ikke afvisende – det fortæller han i et interview med mediet dontt.dk.

–  Fodbold er jo et low scoring game. Så hvis vi gradvist forbedrer vores performance og har den omvendte sæson af den, jeg beskrev før. Altså hvor det er stolpe ind, og vi har noget ekstraordinært på vores performance, skulle det ideelt set kunne ske. Samtidig skal det måske kobles med, at FCK har en stolpe ud sæson. Så der er rigtig mange variabler i det regnestykke, men så langt fra er vi jo eksempelvis ikke i år, siger Jesper Søgaard til dontt.dk.

Mindre kan også gøre det, og Superligaen og dansk fodbold er i det hele taget noget, Jesper Søgaard har høje tanker om.

– Super spændende. Og når jeg siger det, ser jeg det i et internationalt perspektiv. Superligaen har det unikke i, at der er så få hold, som er meget jævnbyrdige, og dermed har en relativ kort vej til Europa. Det kan du så koble med udviklingen på transfer. Der bliver solgt for nogle store summer herhjemme. F.C. København og FC Nordsjælland har også bevist, at klubber i Europa kan hente rigtig dygtige spillere i Superligaen, som kan begå sig. Det imponerer mig.

Viborg FF mangler at møde netop FC København og FC Nordsjælland i de sidste par runder i Superligaen, så det kan godt være, at VFF ikke bliver mester i denne sæson, men klubben kommer med stor sandsynlighed til at have en afgørende faktor i, hvem der bliver dansk mester.






TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil




LIVE

VM-LIVE: Kendis dukker op til VM-træning

Haiti – Skotland

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Elias Jelert færdig

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Han tager hjem fra VM

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Nu melder Christian Eriksen ud

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby henter Alexander Drexel

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg