I sidste sæson var det Silkeborg IF, der spillede med i toppen af Superligaen, og i denne sæson er det Viborg FF, der snyder mere pengestærke klubber.
Viborg vinder næppe mesterskabet, da man er fem point efter FCK i toppen af rækken med to runder igen, men det er alligevel imponerende, hvad der er sket i klubben.
Under lederskab af flere gode folk, heriblandt medejer Jesper Søgaard, der står bag Better Colletive, har Viborg FF formået at hente gode spillere ind, der har præsteret på et højt niveau.
Men kan Viborg FF true FCK og FCN, der lige nu er foran klubben fra domkirkebyen i tabellen, på sigt? Kan Viborg FF vinde et mesterskab?
Jesper Søgaard er ikke afvisende – det fortæller han i et interview med mediet dontt.dk.
– Fodbold er jo et low scoring game. Så hvis vi gradvist forbedrer vores performance og har den omvendte sæson af den, jeg beskrev før. Altså hvor det er stolpe ind, og vi har noget ekstraordinært på vores performance, skulle det ideelt set kunne ske. Samtidig skal det måske kobles med, at FCK har en stolpe ud sæson. Så der er rigtig mange variabler i det regnestykke, men så langt fra er vi jo eksempelvis ikke i år, siger Jesper Søgaard til dontt.dk.
Mindre kan også gøre det, og Superligaen og dansk fodbold er i det hele taget noget, Jesper Søgaard har høje tanker om.
– Super spændende. Og når jeg siger det, ser jeg det i et internationalt perspektiv. Superligaen har det unikke i, at der er så få hold, som er meget jævnbyrdige, og dermed har en relativ kort vej til Europa. Det kan du så koble med udviklingen på transfer. Der bliver solgt for nogle store summer herhjemme. F.C. København og FC Nordsjælland har også bevist, at klubber i Europa kan hente rigtig dygtige spillere i Superligaen, som kan begå sig. Det imponerer mig.
Viborg FF mangler at møde netop FC København og FC Nordsjælland i de sidste par runder i Superligaen, så det kan godt være, at VFF ikke bliver mester i denne sæson, men klubben kommer med stor sandsynlighed til at have en afgørende faktor i, hvem der bliver dansk mester.
LIVE
LIVE: Indkalder pressen
Haaland til Guardiola: Vil savne “Pep talks”
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
Færdig som cheftræner i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
