FC København og FCN imponerer Viborg-boss

Superliga-klubben Viborg FF’s medejer, Jesper Søgaard, er imponeret af det, der foregår i FCK og FCN, men han tror på, at Viborg kan blive mester, hvis alt flasker sig i en sæson.



I sidste sæson var det Silkeborg IF, der spillede med i toppen af Superligaen, og i denne sæson er det Viborg FF, der snyder mere pengestærke klubber.

Viborg vinder næppe mesterskabet, da man er fem point efter FCK i toppen af rækken med to runder igen, men det er alligevel imponerende, hvad der er sket i klubben.

Under lederskab af flere gode folk, heriblandt medejer Jesper Søgaard, der står bag Better Colletive, har Viborg FF formået at hente gode spillere ind, der har præsteret på et højt niveau.

Men kan Viborg FF true FCK og FCN, der lige nu er foran klubben fra domkirkebyen i tabellen, på sigt? Kan Viborg FF vinde et mesterskab?

Jesper Søgaard er ikke afvisende – det fortæller han i et interview med mediet dontt.dk.

–  Fodbold er jo et low scoring game. Så hvis vi gradvist forbedrer vores performance og har den omvendte sæson af den, jeg beskrev før. Altså hvor det er stolpe ind, og vi har noget ekstraordinært på vores performance, skulle det ideelt set kunne ske. Samtidig skal det måske kobles med, at FCK har en stolpe ud sæson. Så der er rigtig mange variabler i det regnestykke, men så langt fra er vi jo eksempelvis ikke i år, siger Jesper Søgaard til dontt.dk.

Mindre kan også gøre det, og Superligaen og dansk fodbold er i det hele taget noget, Jesper Søgaard har høje tanker om.

– Super spændende. Og når jeg siger det, ser jeg det i et internationalt perspektiv. Superligaen har det unikke i, at der er så få hold, som er meget jævnbyrdige, og dermed har en relativ kort vej til Europa. Det kan du så koble med udviklingen på transfer. Der bliver solgt for nogle store summer herhjemme. F.C. København og FC Nordsjælland har også bevist, at klubber i Europa kan hente rigtig dygtige spillere i Superligaen, som kan begå sig. Det imponerer mig.

Viborg FF mangler at møde netop FC København og FC Nordsjælland i de sidste par runder i Superligaen, så det kan godt være, at VFF ikke bliver mester i denne sæson, men klubben kommer med stor sandsynlighed til at have en afgørende faktor i, hvem der bliver dansk mester.





“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”




LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Fem bud på Brøndbys nye træner

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Superliga-oprykker varsler flere transfers

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

FC København kan få Jens Stage-millioner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Forhandler med storklub

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Iran flytter VM-base fra USA til Mexico

De er tilbage i Premier League

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Her er FC Københavns vej i Europa

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Stor klub bekræfter interesse for dansker

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent