FC København-profil hylder Lucas Høgsberg

Victor Froholdt og Lucas Høgsberg går nogle uforglemmelige uger i møde.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Victor Froholdt og Lucas Høgsberg er muligvis Danmarks gladeste teenagere.

I næste uge stempler duoen ind i den danske landsholdslejr som et resultat af, at Brian Riemer tirsdag tog fusen på de fleste og udtog de to Superliga-kometer til de kommende Nations League-kampe mod Portugal. Froholdt og Høgsberg hopper direkte fra U19-landsholdet til A-landsholdet.

De to himmelstormere har spillet sammen på U19-landsholdet og kender selvfølgelig hinanden fra Superligaen.

– Det er dejligt at have én, jeg kender godt. Vi har spillet en del kampe mod hinanden, men har også haft nogle ungdomslandskampe sammen. Det er dejligt at have ham, som jeg kan være lidt sammen med, men jeg kender jo også nogle af de andre. Det handler selvfølgelig også at lære de andre spillere at kende, siger Victor Froholdt.

Han roser FC Nordsjælland-backen, der lever en temmelig anonym tilværelse i Farum, men altså nu bliver et meget kendt ansigt.

– Det er en rigtig dygtig forsvarsspiller. Han har et godt blik for spillet og er god til at snige pasninger op gennem linjerne og finde sine holdkammerater. Han har også den fordel, at han er utrolig hurtig og kan spille på et hold med en høj baglinje. For ham handler det om at lægge på i sit spil, så han kan blive en endnu større profil for FC Nordsjælland og landsholdet i fremtiden, lyder det fra Froholdt.

Tipsbladet kunne i januar afsløre, at en stor Serie A-klub havde afgivet et bud på 75 millioner kroner på Lucas Høgsberg, men at dette blev blankt afvist af FC Nordsjælland.

Det gør næppe noget dårligt for Høgsbergs prisskilt, at han snart kan skrive A-landsholdsspiller på CV’et.





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Højlund slutter sæsonen med bravour

Storkamp af Patrick Dorgu

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Topboss sviner Barça til

Jacob Neestrup er enig med ny klub

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Forhandler med storklub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Fem bud på Brøndbys nye træner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Her er FC Københavns vej i Europa

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

Serie A-klubber jagter Randers-profil