FC København-profil hylder Lucas Høgsberg

Victor Froholdt og Lucas Høgsberg går nogle uforglemmelige uger i møde.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Victor Froholdt og Lucas Høgsberg er muligvis Danmarks gladeste teenagere.

I næste uge stempler duoen ind i den danske landsholdslejr som et resultat af, at Brian Riemer tirsdag tog fusen på de fleste og udtog de to Superliga-kometer til de kommende Nations League-kampe mod Portugal. Froholdt og Høgsberg hopper direkte fra U19-landsholdet til A-landsholdet.

De to himmelstormere har spillet sammen på U19-landsholdet og kender selvfølgelig hinanden fra Superligaen.

– Det er dejligt at have én, jeg kender godt. Vi har spillet en del kampe mod hinanden, men har også haft nogle ungdomslandskampe sammen. Det er dejligt at have ham, som jeg kan være lidt sammen med, men jeg kender jo også nogle af de andre. Det handler selvfølgelig også at lære de andre spillere at kende, siger Victor Froholdt.

Han roser FC Nordsjælland-backen, der lever en temmelig anonym tilværelse i Farum, men altså nu bliver et meget kendt ansigt.

– Det er en rigtig dygtig forsvarsspiller. Han har et godt blik for spillet og er god til at snige pasninger op gennem linjerne og finde sine holdkammerater. Han har også den fordel, at han er utrolig hurtig og kan spille på et hold med en høj baglinje. For ham handler det om at lægge på i sit spil, så han kan blive en endnu større profil for FC Nordsjælland og landsholdet i fremtiden, lyder det fra Froholdt.

Tipsbladet kunne i januar afsløre, at en stor Serie A-klub havde afgivet et bud på 75 millioner kroner på Lucas Høgsberg, men at dette blev blankt afvist af FC Nordsjælland.

Det gør næppe noget dårligt for Høgsbergs prisskilt, at han snart kan skrive A-landsholdsspiller på CV’et.





Det er Superligaens svar på en odder




LIVE

TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Christian Nørgaard tæt på skifte

Kæmpe transfer under opsejling

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Eriksen spottet – nu er der nyt

FC Midtjylland – AC Horsens

Ingen klausul i FC København-aftale

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stor ændring i AGF?

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

Brøndby IF – Viborg FF

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

FC Nordsjælland – Randers FC

Klar besked om AGF

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

AGF i kontakt om norsk angriber 

Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen