FC København-profil hylder Lucas Høgsberg

Victor Froholdt og Lucas Høgsberg går nogle uforglemmelige uger i møde.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Victor Froholdt og Lucas Høgsberg er muligvis Danmarks gladeste teenagere.

I næste uge stempler duoen ind i den danske landsholdslejr som et resultat af, at Brian Riemer tirsdag tog fusen på de fleste og udtog de to Superliga-kometer til de kommende Nations League-kampe mod Portugal. Froholdt og Høgsberg hopper direkte fra U19-landsholdet til A-landsholdet.

De to himmelstormere har spillet sammen på U19-landsholdet og kender selvfølgelig hinanden fra Superligaen.

– Det er dejligt at have én, jeg kender godt. Vi har spillet en del kampe mod hinanden, men har også haft nogle ungdomslandskampe sammen. Det er dejligt at have ham, som jeg kan være lidt sammen med, men jeg kender jo også nogle af de andre. Det handler selvfølgelig også at lære de andre spillere at kende, siger Victor Froholdt.

Han roser FC Nordsjælland-backen, der lever en temmelig anonym tilværelse i Farum, men altså nu bliver et meget kendt ansigt.

– Det er en rigtig dygtig forsvarsspiller. Han har et godt blik for spillet og er god til at snige pasninger op gennem linjerne og finde sine holdkammerater. Han har også den fordel, at han er utrolig hurtig og kan spille på et hold med en høj baglinje. For ham handler det om at lægge på i sit spil, så han kan blive en endnu større profil for FC Nordsjælland og landsholdet i fremtiden, lyder det fra Froholdt.

Tipsbladet kunne i januar afsløre, at en stor Serie A-klub havde afgivet et bud på 75 millioner kroner på Lucas Høgsberg, men at dette blev blankt afvist af FC Nordsjælland.

Det gør næppe noget dårligt for Høgsbergs prisskilt, at han snart kan skrive A-landsholdsspiller på CV’et.





FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen




LIVE

VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada

Rundens hold – VM

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Tæt på at købe FC København-spiller

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Viaplay med stor AGF-nyhed

Zanka ville spille gratis for FC København

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Køber Mads Bidstrup til spotpris

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Tjekkiet – Sydafrika

Jonas Lössl stopper karrieren

FCK-boss roser varm bomber

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Brasilien – Haiti

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Her er FCK’s modstander i Conference League



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er AGF’s Champions League-modstander

Superliga-spiller åben for transfer