FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Victor Froholdt og Lucas Høgsberg er muligvis Danmarks gladeste teenagere.
I næste uge stempler duoen ind i den danske landsholdslejr som et resultat af, at Brian Riemer tirsdag tog fusen på de fleste og udtog de to Superliga-kometer til de kommende Nations League-kampe mod Portugal. Froholdt og Høgsberg hopper direkte fra U19-landsholdet til A-landsholdet.
De to himmelstormere har spillet sammen på U19-landsholdet og kender selvfølgelig hinanden fra Superligaen.
– Det er dejligt at have én, jeg kender godt. Vi har spillet en del kampe mod hinanden, men har også haft nogle ungdomslandskampe sammen. Det er dejligt at have ham, som jeg kan være lidt sammen med, men jeg kender jo også nogle af de andre. Det handler selvfølgelig også at lære de andre spillere at kende, siger Victor Froholdt.
Han roser FC Nordsjælland-backen, der lever en temmelig anonym tilværelse i Farum, men altså nu bliver et meget kendt ansigt.
– Det er en rigtig dygtig forsvarsspiller. Han har et godt blik for spillet og er god til at snige pasninger op gennem linjerne og finde sine holdkammerater. Han har også den fordel, at han er utrolig hurtig og kan spille på et hold med en høj baglinje. For ham handler det om at lægge på i sit spil, så han kan blive en endnu større profil for FC Nordsjælland og landsholdet i fremtiden, lyder det fra Froholdt.
Tipsbladet kunne i januar afsløre, at en stor Serie A-klub havde afgivet et bud på 75 millioner kroner på Lucas Høgsberg, men at dette blev blankt afvist af FC Nordsjælland.
Det gør næppe noget dårligt for Høgsbergs prisskilt, at han snart kan skrive A-landsholdsspiller på CV’et.
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
OPTAKT
Randers FC – OB
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
TIPSBLADETS DOM
AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
MEDIE