FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Victor Froholdt og Lucas Høgsberg er muligvis Danmarks gladeste teenagere.
I næste uge stempler duoen ind i den danske landsholdslejr som et resultat af, at Brian Riemer tirsdag tog fusen på de fleste og udtog de to Superliga-kometer til de kommende Nations League-kampe mod Portugal. Froholdt og Høgsberg hopper direkte fra U19-landsholdet til A-landsholdet.
De to himmelstormere har spillet sammen på U19-landsholdet og kender selvfølgelig hinanden fra Superligaen.
– Det er dejligt at have én, jeg kender godt. Vi har spillet en del kampe mod hinanden, men har også haft nogle ungdomslandskampe sammen. Det er dejligt at have ham, som jeg kan være lidt sammen med, men jeg kender jo også nogle af de andre. Det handler selvfølgelig også at lære de andre spillere at kende, siger Victor Froholdt.
Han roser FC Nordsjælland-backen, der lever en temmelig anonym tilværelse i Farum, men altså nu bliver et meget kendt ansigt.
– Det er en rigtig dygtig forsvarsspiller. Han har et godt blik for spillet og er god til at snige pasninger op gennem linjerne og finde sine holdkammerater. Han har også den fordel, at han er utrolig hurtig og kan spille på et hold med en høj baglinje. For ham handler det om at lægge på i sit spil, så han kan blive en endnu større profil for FC Nordsjælland og landsholdet i fremtiden, lyder det fra Froholdt.
Tipsbladet kunne i januar afsløre, at en stor Serie A-klub havde afgivet et bud på 75 millioner kroner på Lucas Høgsberg, men at dette blev blankt afvist af FC Nordsjælland.
Det gør næppe noget dårligt for Høgsbergs prisskilt, at han snart kan skrive A-landsholdsspiller på CV’et.
LIVE
TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
NYHEDER
Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
NYHEDER
Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
TRANSFER
Tidl. SL-spiller på vej væk fra Thomasberg
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
Nordmand skal til VM efter selvvalgt fravær
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner
NYHEDER