FC København-scout overværede topbrag

En repræsentant fra FC København overværede angiveligt lørdagens topbrag i Rumænien mellem lokalrivalerne Rapid Bukarest og FCSB.



FC København var i weekenden på besøg i Rumænien til topbraget mellem de to hovedstadsklubber Rapid Bukarest og FCSB.

Ifølge mediet GSP var en repræsentant fra FC København til stede på lægterne sammen med scouts fra Lille og Trabzonspor for at se nærmere på kvaliteten af spillerne i den absolutte top af den rumænske liga.

På tribunen sad repræsentanterne fra de tre klubber angiveligt sammen med agenten Florin Vulturar, der ikke ønsker at bekræfte, at det var scouts fra FC København, Lille og Trabzonspor, han var sammen med – han mere end antydede det dog inden kampen.

– Jeg har gæster fra Frankrig, Tyrkiet og Danmark med til kampen, sagde Florin Vulturar før kickoff til mediet Prosport. 

At FC København holder sig særligt opdateret på spillere i de udenlandske ligaer, hvor det er realistisk for en klub som FCK at plyndre en række af profilerne, er der ikke noget usædvanligt i, og besøget i Bukarest behøver ikke hænge sammen med, at de danske mestre lurer på én specifik spiller.

Opgøret mellem nummer et fra FCSB og nummer to fra Rapid Bukarest endte overraskende med en storsejr til sidstnævnte på 4-0, men FCSB er alligevel stadig ni point foran lokalrivalerne i tabellen.

Angriberen Albion Rrahmani scorede to kasser for Rapid Bukarest, og GSP skriver, FC Københavns scout især bed mærke i den 23-årige forward fra Kosovo, der i denne sæson har scoret 13 mål i 15 ligakampe – den påstand fra det rumænske medie er selvsagt ikke noget, der kan verificeres. 

FC København er flere gange blevet kædet sammen med FCSB-spilleren Adrian Șut, som deltog i lørdagens opgør, men de danske mestre har slået fast med syvtommersøm, at det er skriverier, der absolut ikke har noget på sig. 





– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Dybt skuffet og trist

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Fyringstruet: – Han har to kampe

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Nu er han gratis – på vej til OB?

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

– Brøndby er chanceløse

FC København-profil ude med sygdom

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Endelig godt nyt

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Frank reddet i døende sekunder

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Storklub meldes interesseret

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Freiburg nupper pokalsejr

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes

Afvist

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

– Han vil være i store problemer