FC København slår Viborg FF i topbrag

FCK er nyt tophold i Superligaen, efter at Viktor Claesson blev matchvinder i 2-1-sejren over Viborg FF.



I en hektisk dyst i Parken blev Viktor Claesson helten for FC København, som tog en sen 2-1-sejr over Viborg FF i 3F Superligaen.

Det var et topopgør, hvor først FCK’s Mohamed Daramy og VFF’s Elias Achouri kom på tavlen i en lige duel.

Det lignede derfor længe en deler, men så dukkede FCK-anfører Claesson op og blev matchvinder i slutfasen.

Dermed er FCK hvert fald i et døgn nyt tophold. Hovedstadsklubben indtager førstepladsen i 3F Superligaen med 48 point, som er to flere end FC Nordsjælland, der mandag kan generobre den mod Randers FC.
Viborg er stadig på tredjepladsen, men kan senere søndag blive overhalet af AGF.

Det var Viborg, som kom bedst fra start. Gæsterne fløj nemlig afsted på kanterne, hvor især venstreback Anton Gaaei var iøjnefaldende med sine dybdeløb.

Viborg formåede at stresse FCK med et højt pres, og derfor var værterne virkelig på hælene, men det fik Mohamed Daramy ændret på efter ti minutter.

Her tog FCK-kantspilleren nemlig sagen i egen hånd, da han med et elegant træk på kanten satte hele VFF-defensiven til vægs og leverede et flot mål.

Det ændrede ikke på kampbilledet, da Viborg stadig formåede at sidde på en del af spillet, og få minutter før pausen gav det pote.

Gaaei blev nemlig igen sendt i dybden, hvor han fra baglinjen sendte et indlæg i feltet, og så kunne kantspiller Elias Achouri sparke Viborg tilbage i kampen.

I anden halvleg var der fortsat fart over feltet hos begge mandskaber, hvor Daramy i flere omgange fik vist prøver på sine evner, men Viborg stod flot imod.

FCK fortsatte med at presse på og tage initiativet, og indskiftede Rasmus Falk endte med at blive forskellen.

Kreatøren var nemlig arkitekten bag det forløsende mål efter 76 minutter, da han efter en flot aktion serverede bolden for Viktor Claesson, som bankede kuglen ind i netmaskerne og dermed blev matchvinder i Parken.

/ritzau/





Kun 2 tjener mere: Her er hans nye kongeløn




► LIVE

LIVE: Giver stjerne fri

Rygterne svirrer: Brøndby-stjerne i stor transfer?

Medie spekulerer – dansker i kæmpe transfer?

Crunch time i AGF: Nu er der ingen undskyldninger

Medie spekulerer: Zorniger i legendarisk comeback?

Revser ‘ubegribelig’ dommerpåsætning i SL-topkamp

Går i rette med Viaplay-ekspert



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Dansk landsholdsspiller har guldmedalje til salg

‘Kæmpe smerte’ for Rodrigo Huescas

Begræder trist Kasper Dolberg-nyhed

Ronaldo hylder Messi

Her er Kasper Hjulmands nye job



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

AGF-spiller har fået ‘direkte’ besked

Afsløring: FC København sælger Abdul Daramy

Afsløring: Aksum afløser fyret Kamper i Kolding IF

Kasper Hjulmand kan forlade job med én dags varsel

Victor Froholdt vinder endnu en pris

Tidligere Spurs-spiller vil være FIFA-præsident

Så mange millioner er Kasper Høgh værd

Ramaj: ‘Ikke for at lyde arrogant, men…’



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCM-træner ser lysglimt i virvar af skader

Her er Danmarks skræk- og ønskelodtrækning

FCK har tilbagekøbsklausul: Åben for retur

Noah Nartey stråler – skæbnekampe venter Danmark

Kæmpe medie fremhæver Marvin Nasnas

Ny GFH-mand i Brøndbys bestyrelse

Tjente millioner på FCK-kamp

FCM-boss: Det ændrede alt for Dario Osorio

Vild FCK-kamp: ‘Jeg har aldrig set lignende’

Drama i Real Madrid: ‘Han er et håbløst tilfælde’ 

FCK-profil lå på stranden – så ringede landstræner