Svenske Viktor Claesson blev den helt store helt for FC København med to scoringer, da holdet søndag vandt 3-1 over AaB på Aalborg Portland Park i Superligaen.
FCK fik dermed med nød og næppe vasket skuffelsen af sig efter nederlaget til AC Horsens i Superligaens sæsonpremiere.
Udeholdets spil var ellers ikke særligt prangende, og derfor kan AaB nemt tillade sig at være ærgerlig over resultatet.
Trods det haltende spil kan FCK fejre sæsonens første sejr, mens AaB omvendt har tabt de første to kampe i sæsonen.
En voldsom hovedskade til FCK-målmand Kamil Grabara, der var tvunget til at forlade banen, fyldte det meste i starten.
Efterfølgende kom AaB klart bedst fra start og sad generelt på størstedelen af spillet i første halvleg.
Hjemmeholdet forsøgte især at kreere chancer via indlæg, men trods flere fine momenter blev det aldrig for alvor farligt.
Udeholdets spillere havde omvendt svært ved at finde hinanden, men kort inden pausefløjtet lykkedes det alligevel FCK at komme foran, da Viktor Claesson scorede på en returbold tæt på mål.
Efter pausen fulgte FCK op på de gode takter, og med 20 minutter igen brød der for alvor jubel ud hos de medrejsende FCK-fans, da Viktor Claesson blev dobbelt-målscorer.
Trods den kolde spand vand i hovedet fortsatte AaB med at presse på og fik reduceret 10 minutter efter. Brasilianske Allan Sousa stod for scoringen i sin hjemmebanedebut.
AaB kæmpede til sidst bravt for en udligning, men i stedet slukkede FCK-midtbanespiller Isak Johannesson AaB-spillernes håb, da han scorede til slutresultatet 3-1 i tillægstiden.
/ritzau/
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
VM-LIVE: Stjerne afvist – nu blander minister sig
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
MEDIE
AGF køber ham
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
TOPNYHED
Spottet i København
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TV-ekspert chokerer på direkte tv
TOPNYHED
Bizart: Tyveri i VM-lejr
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
OPTAKT
Tyskland – Curacao
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
MEDIE
Lurer på PSG-stjerne
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
OPTAKT
Sverige – Tunesien
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
NYHEDER