FC København slider sig til sejr over AaB

AaB var i perioder bedst mod FCK, men sidstnævnte trak det længste strå og vandt 3-1.



Svenske Viktor Claesson blev den helt store helt for FC København med to scoringer, da holdet søndag vandt 3-1 over AaB på Aalborg Portland Park i Superligaen.

FCK fik dermed med nød og næppe vasket skuffelsen af sig efter nederlaget til AC Horsens i Superligaens sæsonpremiere.

Udeholdets spil var ellers ikke særligt prangende, og derfor kan AaB nemt tillade sig at være ærgerlig over resultatet.

Trods det haltende spil kan FCK fejre sæsonens første sejr, mens AaB omvendt har tabt de første to kampe i sæsonen.

En voldsom hovedskade til FCK-målmand Kamil Grabara, der var tvunget til at forlade banen, fyldte det meste i starten.

Efterfølgende kom AaB klart bedst fra start og sad generelt på størstedelen af spillet i første halvleg.

Hjemmeholdet forsøgte især at kreere chancer via indlæg, men trods flere fine momenter blev det aldrig for alvor farligt.

Udeholdets spillere havde omvendt svært ved at finde hinanden, men kort inden pausefløjtet lykkedes det alligevel FCK at komme foran, da Viktor Claesson scorede på en returbold tæt på mål.

Efter pausen fulgte FCK op på de gode takter, og med 20 minutter igen brød der for alvor jubel ud hos de medrejsende FCK-fans, da Viktor Claesson blev dobbelt-målscorer.

Trods den kolde spand vand i hovedet fortsatte AaB med at presse på og fik reduceret 10 minutter efter. Brasilianske Allan Sousa stod for scoringen i sin hjemmebanedebut.

AaB kæmpede til sidst bravt for en udligning, men i stedet slukkede FCK-midtbanespiller Isak Johannesson AaB-spillernes håb, da han scorede til slutresultatet 3-1 i tillægstiden.

/ritzau/

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

VM-LIVE: Stjerne afvist – nu blander minister sig

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Jagter tidligere FCK-stjerne

AGF køber ham

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Spottet i København



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

TV-ekspert chokerer på direkte tv

Bizart: Tyveri i VM-lejr

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

De vil have Victor Nelsson

Tyskland – Curacao



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Han tager hjem fra VM

Stolt over dansk transfer

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Lurer på PSG-stjerne

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Sverige – Tunesien



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger