FC København-spilleren Khouma Babacar er havnet i massiv modvind på sociale medier, efter at han i et opslag på Instagram – som han siden har slettet igen – kommer med en opmuntring til landsmanden Idrissa Gueye, der til dagligt tørner ud for storklubben Paris Saint-Germain.
Gueye har de seneste par dage fået en del omtale, fordi han i lørdags nægtede at deltage i PSG’s kamp mod Montpellier. Det gjorde han, fordi den franske hovedstadsklub skulle bære regnbuefarver på trøjen som støtte til LGBT.
I et opslag på Instagram skrev Khouma Babacar “de tout Coeur avec toi frerot” til Idrissa Gueye, hvilket bedst kan oversættes med “hele mit hjerte er med dig, bror”.

Hvad Khouma Babacar mener med opslaget, ved han kun selv, men mange har tolket det som, at han bakker op om Idrissa Gueyes protest mod regnbuefarver. Og det er ikke blevet vel modtaget.
Rigtig mange giver FCK-stjernen en hård medfart på Twitter.
Personligt støtter jeg ikke ukritisk op om spillere bare fordi de er på kontrakt i FCK. At Babacar erklærer sin støtte til Idrassa Gueye er for mig en dealbreaker, og min opbakning er væk. Han skal væk fra FCK!
— Mathias (@matibold) May 18, 2022
Ingen plads til homofobi i fodbold!
Ufatteligt dumt af Babacar! Det kunne da være at man skulle have et regnbueflag med i Parken på søndag 🏳️🌈 #fcklive https://t.co/UwHXwqGLrP
— Jesper Revsbech (@RevsbechJesper) May 18, 2022
Det er alligevel en kende dumt af Babacar. Støtten til Gueye er fjollet. Og i værste fald har Babacar samme holdning til emnet som Gueye. #fcklive pic.twitter.com/uJVYXwat8C
— Nicklas Rothgarn (@NRothgarn) May 18, 2022
Det er vel fair at konstatere, at Babacar ikke på nuværende tidspunkt passer ind i Danmark. 🤠 #fcklive
— Nicklas (@FodboldGuden) May 18, 2022
Jeg er godt nok spændt på at se hvordan @FCKobenhavn tackler sagen med Babacar Khouma.
— Casper de Linde (@casperdelinde) May 18, 2022
Det er trods alt ikke længe siden de spillede i Pridetrøjer og brystede sig af:
“Football is for everyone and discrimination has no place in our sport”#sldk #fcklive pic.twitter.com/5d5imNMgAx
Hold nu kæft, hvor skyder Babacar sig i foden! Hvad laver du menneske? En ting er, at du spiller dårligt og har en elendig attitude. Men at du i 2022 går ud og støtter en spiller, som ikke ville spille med 🌈-farver, er helt væk! Vågn op, ha’ lidt situationsfornemmelse 🤦🏻♂️🤦🏻♂️ #sldk https://t.co/oJ7TMaUk3S
— Sandro Spasojevic (@SandroSpaso) May 18, 2022
FCK: Vi tager den internt
Tipsbladet har været i kontakt med FC København og foreholdt klubben det nu slettede opslag fra Khouma Babacar.
Kommunikationschef Jes Mortensen skriver i en SMS:
– Det snakker vi om internt. Opslaget er slettet og var alene ment som en opbakning til hans ven og ikke andet end det.
Khouma Babacar kom til FC København fra tyrkisk fodbold i januars transfervindue.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
MEDIE
Offentliggøres i dag
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
NYHEDER
