Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19:00
Spillested: Parken
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: TV3 +
Holdnyt:
FC København:
FCK har sneget sig hele vejen op på Superligaens andenplads kun tre point efter FC Midtjylland, men det er uden for alvor at have imponeret.
Ambitionerne på Østerbro er kæmpestore, og derfor kan der selvfølgelig heller ikke være tilfredshed med den mildest talt hakkende indledning på sæsonen.
I slutningen af september begyndte københavnerne ellers at røre på sig med tre nemme sejre i streg på tværs af Superliga og Oddset Pokalen, men lige inden landskampspausen gik det galt igen.
Først led Neestrups tropper et halvchokerende nederlag hjemme mod polske Jagiellonia i Conference League på trods af massiv dominans, inden det ude mod Silkeborg var ved at ende i endnu et nederlag.
FCK spillede ellers en udmærket kamp på kunstgræsset i Søhøjlandet, men med et drop fra Trott i målet, og manglede skarphed i den anden ende af banen, måtte de tage til takke med 2-2, efter de faktisk var bagud 0-2.
Nu gælder det om at stemple tilbage med en forventet sejr over Vejle, inden det efterfølgende gælder to svære kampe mod Real Betis og Brøndby.
Nicolai Boilesen, Munashe Garananga, Roony Bardghji, Birger Meling og Rasmus Falk forventes ude med skader. Jordan Larsson er dog så småt tilbage fra skadespause.
Vejle Boldklub:
Så lykkedes det endelig!
Vejle tabte sæsonens første 10 kampe, men lige inden landskampspausen stemplede de langt om længe ind med sæsonens første point.
Og det både burde og kunne have blevet til hele tre af slagsen.
Superligaens bundprop gik nemlig til pause med en 2-0 føring på hånden hjemme mod AaB, men endnu en omgang med tvivlsomt målmandsspil fra Vekic satte nordjyderne i gang i anden halvleg, og så gik det hverken værre eller bedre end, at Vejle symptomatisk for sæsonen smed sejren til allersidst.
Klubben fra Nørreskoven har allerede syv point op til overlevelse, og den nye træner, Mihai Teja, får helt sikkert sin sag for med at sikre overlevelse, men starten på hans Superliga-karrieren har trods alt set ganske lovende ud.
Det dufter ikke umiddelbart af point fredag aften, men de tre efterfølgende kampe mod Lyngby, AaB og Sønderjyske skal død og pine kaste en sejr eller to af sig.
Karantæner:
FC København: Ingen
Vejle Boldklub: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København (4-2-3-1): Trott – Gocholeishvili, Pereira, Hatzidiakos, Diks – Lerager, Delaney – Elyounoussi, Mattsson, Achouri – Cornelius
Vejle Boldklub (4-2-3-1): Vekic – Hujber, Jensen, Provstgaard, Elvius – Hetemi, Barry – Emmanouilidis, Kirkegaard, Juwara – N’Gbakoto
Dom:
FCK sad voldsomt tungt på opgøret i forrige runde mod Vejle, og burde have lukket og slukket ballet langt tidligere.
Kampbilledet bliver med stor sandsynlighed det samme i Parken, og det er uhyre svært at se Vejle stå så godt imod en gang til.
Vi får ikke meget større niveaumæssig forskel i Superligaen end FCK hjemme mod Vejle, så tungt pres, masser af indlæg, masser af hjørne og en sikker hjemmesejr virker oplagt.
3-0 til ‘’Løverne’’.
Spilforslag:
FC København vinder og Over 9.5 hjørnespark til odds 1.93 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
MEDIE
Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
Peter Schmeichel taget på sengen
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
NYHEDER
Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
TOPNYHED
Arsenal ansætter dansk toptræner
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
NYHEDER
Går langt ned i løn
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
TOPNYHED
Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico
Mareridt for FC Augsburg
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
Niels Frederiksen med “chok-beslutning”
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
NYHEDER
Dansker med vigtig scoring i Serie A
INTERVIEW
Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
NYHEDER
Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United
TOPNYHED
Gigantisk nedslagtning
NYHEDER
Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
TOPNYHED
FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte
TOPNYHED
FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’
EKSKLUSIVT
