FC København – Vejle Boldklub

FCK gik på landskampspause med to skuffende resultater i rap. Stempler guldbejlerne tilbage mod bundproppen Vejle fredag aften?



Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19:00
Spillested: Parken
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: TV3 +

Holdnyt:
FC København:
FCK har sneget sig hele vejen op på Superligaens andenplads kun tre point efter FC Midtjylland, men det er uden for alvor at have imponeret.

Ambitionerne på Østerbro er kæmpestore, og derfor kan der selvfølgelig heller ikke være tilfredshed med den mildest talt hakkende indledning på sæsonen.

I slutningen af september begyndte københavnerne ellers at røre på sig med tre nemme sejre i streg på tværs af Superliga og Oddset Pokalen, men lige inden landskampspausen gik det galt igen.

Først led Neestrups tropper et halvchokerende nederlag hjemme mod polske Jagiellonia i Conference League på trods af massiv dominans, inden det ude mod Silkeborg var ved at ende i endnu et nederlag.

FCK spillede ellers en udmærket kamp på kunstgræsset i Søhøjlandet, men med et drop fra Trott i målet, og manglede skarphed i den anden ende af banen, måtte de tage til takke med 2-2, efter de faktisk var bagud 0-2.

Nu gælder det om at stemple tilbage med en forventet sejr over Vejle, inden det efterfølgende gælder to svære kampe mod Real Betis og Brøndby.

Nicolai Boilesen, Munashe Garananga, Roony Bardghji, Birger Meling og Rasmus Falk forventes ude med skader. Jordan Larsson er dog så småt tilbage fra skadespause.

Vejle Boldklub:
Så lykkedes det endelig!

Vejle tabte sæsonens første 10 kampe, men lige inden landskampspausen stemplede de langt om længe ind med sæsonens første point.

Og det både burde og kunne have blevet til hele tre af slagsen.

Superligaens bundprop gik nemlig til pause med en 2-0 føring på hånden hjemme mod AaB, men endnu en omgang med tvivlsomt målmandsspil fra Vekic satte nordjyderne i gang i anden halvleg, og så gik det hverken værre eller bedre end, at Vejle symptomatisk for sæsonen smed sejren til allersidst.

Klubben fra Nørreskoven har allerede syv point op til overlevelse, og den nye træner, Mihai Teja, får helt sikkert sin sag for med at sikre overlevelse, men starten på hans Superliga-karrieren har trods alt set ganske lovende ud.

Det dufter ikke umiddelbart af point fredag aften, men de tre efterfølgende kampe mod Lyngby, AaB og Sønderjyske skal død og pine kaste en sejr eller to af sig.

Karantæner:
FC København: Ingen
Vejle Boldklub: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC København (4-2-3-1): Trott – Gocholeishvili, Pereira, Hatzidiakos, Diks – Lerager, Delaney – Elyounoussi, Mattsson, Achouri – Cornelius

Vejle Boldklub (4-2-3-1): Vekic – Hujber, Jensen, Provstgaard, Elvius – Hetemi, Barry – Emmanouilidis, Kirkegaard, Juwara – N’Gbakoto

Dom:
FCK sad voldsomt tungt på opgøret i forrige runde mod Vejle, og burde have lukket og slukket ballet langt tidligere.

Kampbilledet bliver med stor sandsynlighed det samme i Parken, og det er uhyre svært at se Vejle stå så godt imod en gang til.

Vi får ikke meget større niveaumæssig forskel i Superligaen end FCK hjemme mod Vejle, så tungt pres, masser af indlæg, masser af hjørne og en sikker hjemmesejr virker oplagt.

3-0 til ‘’Løverne’’. 

Spilforslag:
FC København vinder og Over 9.5 hjørnespark til odds 1.93 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano




LIVE

LIVE: Av, Joachim Andersen!

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

I chok: Har aldrig set lignende

Kæmpe kærlighedserklæring

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

– Han har måske været lagt lidt på is



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Froholdt på tavlen i storkamp

LIVE: Hold da op – kanonkasse!

Var direkte fra træningsbanen

Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Ekspert: ‘Alt er gået galt!’

De danske kvinder tager førstepladsen

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Narteys krav til ny kontrakt

Rasmus Højlund i massiv modvind

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Jonas Schwartz lander nyt job

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg

FCM ansætter ny topboss



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Mourinho tog røven på Zeca

Han er Eriksen og co’s nye træner

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

Vil have ham væk fra FC København

Chido Obi nomineret til pris

Michelsen: Langt til Copacabana

Højlund står til at slå personlige rekorder

Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

DBU: Ham peger vi på

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF

Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen

Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig

Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’

City spiller sig videre i FA Cuppen

Yamal sikrede vigtige point til Barcelona

Normannere får tæv i Bretagne

Rigtig glad på fansenes vegne

Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer

Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!