FC Midtjylland ansætter ny topscout

FC Midtjylland har ansat Bjarne Hansen som ny scout, oplyser klubben.



Han har tidligere arbejdet i topklubber som Chelsea, Manchester United og Feyenoord, men nu vender danske Bjarne Hansen snuden hjem.

Bjarne Hansen er blevet ansat som scout for FC Midtjylland med fokus på at finde spillere i Norden.

Det er en særdeles erfaren scout, som FCM har tilknyttet. 

I 90'erne arbejdede han som assistenttræner i først FC København og siden Silkeborg IF, og siden årtusindeskiftet har han fulgt Frank Arnesen og har blandt andet været ansat i klubber som Chelsea, PSV, Anderlecht og senest Feyenoord, hvor Frank Arnesen altså også har været.

– Hans kapacitet taler for sig selv. Bjarne har en proven track record, samtidig med at være empatisk, arbejdsom og ordentlig, og han passer dermed ind i de værdier, vi har som klub, siger teknisk direktør i FC Midtjylland Kristian Kjær og fortsætter:

– Vi står et sted, hvor vi skal løfte hele organisationen et niveau op, og her betyder det nordiske marked meget for os i forhold til at kunne tiltrække de største talenter til blandt andet vores akademi. Som klub skal vi hele tiden bygge på i scouting- og rekrutteringsafdelingen, og der har vi været heldige at kunne tiltrække en mand med Bjarnes erfaring og menneskelige egenskaber.

Bjarne Hansen siger om sit nye job:

– Jeg er blevet virkelig begejstret for det projekt, jeg er blevet præsenteret. Der er gang i mange spændende ting i FC Midtjylland, og jeg har kun mødt positive og engagerede mennesker i alt, hvad jeg har haft med klubben at gøre, siger Bjarne Hansen, der er særligt imponeret over udviklingen i det midtjyske gennem tiden:

– Det var spændende at se, dengang klubben begyndte at hente afrikanske spillere såsom Adigun Salami, som vi faktisk havde på prøvetræning i Chelsea, til i dag, hvor man har nogle spændende ting i gang – heriblandt det nye anlæg, der er helt på højde med det, jeg har set i udenlandske klubber. Den tilgang og det tankesæt, man har, kan jeg se nogle rigtig spændende udfordringer i at blive en del af.

– Kulturelt er der tale om spillere, som normalt ikke har svært ved at integrere sig. Vi lever jo stort set ens i Danmark, Norge og Sverige. Vi har langt henad vejen samme moral og kultur, og der er nogle akademier som på forskellige niveauer arbejder i samme retning som i Danmark, og man er godt på vej med mange spændende tiltag.

Bjarne Hansen, 68 år, forlod Feyenoord denne sommer.



Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Rådførte sig hos Kamil Grabara

Peter Schmeichel taget på sengen

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Raser over Rasmus Højlund-episode

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Går langt ned i løn

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Bach Bak i svime over Uhre

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Mohamed Daramy vender tilbage

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Dansk bomber med vildt mål i England

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Gigantisk nedslagtning

Mareridt for FC Augsburg

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Galiciere kan vinde i Andalusien

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Arsenal ansætter dansk toptræner

Rangers rundbarberer Dons igen