Han har tidligere arbejdet i topklubber som Chelsea, Manchester United og Feyenoord, men nu vender danske Bjarne Hansen snuden hjem.
Bjarne Hansen er blevet ansat som scout for FC Midtjylland med fokus på at finde spillere i Norden.
Det er en særdeles erfaren scout, som FCM har tilknyttet.
I 90'erne arbejdede han som assistenttræner i først FC København og siden Silkeborg IF, og siden årtusindeskiftet har han fulgt Frank Arnesen og har blandt andet været ansat i klubber som Chelsea, PSV, Anderlecht og senest Feyenoord, hvor Frank Arnesen altså også har været.
– Hans kapacitet taler for sig selv. Bjarne har en proven track record, samtidig med at være empatisk, arbejdsom og ordentlig, og han passer dermed ind i de værdier, vi har som klub, siger teknisk direktør i FC Midtjylland Kristian Kjær og fortsætter:
– Vi står et sted, hvor vi skal løfte hele organisationen et niveau op, og her betyder det nordiske marked meget for os i forhold til at kunne tiltrække de største talenter til blandt andet vores akademi. Som klub skal vi hele tiden bygge på i scouting- og rekrutteringsafdelingen, og der har vi været heldige at kunne tiltrække en mand med Bjarnes erfaring og menneskelige egenskaber.
Bjarne Hansen siger om sit nye job:
– Jeg er blevet virkelig begejstret for det projekt, jeg er blevet præsenteret. Der er gang i mange spændende ting i FC Midtjylland, og jeg har kun mødt positive og engagerede mennesker i alt, hvad jeg har haft med klubben at gøre, siger Bjarne Hansen, der er særligt imponeret over udviklingen i det midtjyske gennem tiden:
– Det var spændende at se, dengang klubben begyndte at hente afrikanske spillere såsom Adigun Salami, som vi faktisk havde på prøvetræning i Chelsea, til i dag, hvor man har nogle spændende ting i gang – heriblandt det nye anlæg, der er helt på højde med det, jeg har set i udenlandske klubber. Den tilgang og det tankesæt, man har, kan jeg se nogle rigtig spændende udfordringer i at blive en del af.
– Kulturelt er der tale om spillere, som normalt ikke har svært ved at integrere sig. Vi lever jo stort set ens i Danmark, Norge og Sverige. Vi har langt henad vejen samme moral og kultur, og der er nogle akademier som på forskellige niveauer arbejder i samme retning som i Danmark, og man er godt på vej med mange spændende tiltag.
Bjarne Hansen, 68 år, forlod Feyenoord denne sommer.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
NYHEDER
David Nielsen: Hold øje med ham her til VM!
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
OPTAKT
Canada – Marokko
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
TRANSFER