Han har tidligere arbejdet i topklubber som Chelsea, Manchester United og Feyenoord, men nu vender danske Bjarne Hansen snuden hjem.
Bjarne Hansen er blevet ansat som scout for FC Midtjylland med fokus på at finde spillere i Norden.
Det er en særdeles erfaren scout, som FCM har tilknyttet.
I 90'erne arbejdede han som assistenttræner i først FC København og siden Silkeborg IF, og siden årtusindeskiftet har han fulgt Frank Arnesen og har blandt andet været ansat i klubber som Chelsea, PSV, Anderlecht og senest Feyenoord, hvor Frank Arnesen altså også har været.
– Hans kapacitet taler for sig selv. Bjarne har en proven track record, samtidig med at være empatisk, arbejdsom og ordentlig, og han passer dermed ind i de værdier, vi har som klub, siger teknisk direktør i FC Midtjylland Kristian Kjær og fortsætter:
– Vi står et sted, hvor vi skal løfte hele organisationen et niveau op, og her betyder det nordiske marked meget for os i forhold til at kunne tiltrække de største talenter til blandt andet vores akademi. Som klub skal vi hele tiden bygge på i scouting- og rekrutteringsafdelingen, og der har vi været heldige at kunne tiltrække en mand med Bjarnes erfaring og menneskelige egenskaber.
Bjarne Hansen siger om sit nye job:
– Jeg er blevet virkelig begejstret for det projekt, jeg er blevet præsenteret. Der er gang i mange spændende ting i FC Midtjylland, og jeg har kun mødt positive og engagerede mennesker i alt, hvad jeg har haft med klubben at gøre, siger Bjarne Hansen, der er særligt imponeret over udviklingen i det midtjyske gennem tiden:
– Det var spændende at se, dengang klubben begyndte at hente afrikanske spillere såsom Adigun Salami, som vi faktisk havde på prøvetræning i Chelsea, til i dag, hvor man har nogle spændende ting i gang – heriblandt det nye anlæg, der er helt på højde med det, jeg har set i udenlandske klubber. Den tilgang og det tankesæt, man har, kan jeg se nogle rigtig spændende udfordringer i at blive en del af.
– Kulturelt er der tale om spillere, som normalt ikke har svært ved at integrere sig. Vi lever jo stort set ens i Danmark, Norge og Sverige. Vi har langt henad vejen samme moral og kultur, og der er nogle akademier som på forskellige niveauer arbejder i samme retning som i Danmark, og man er godt på vej med mange spændende tiltag.
Bjarne Hansen, 68 år, forlod Feyenoord denne sommer.
LIVE
Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer
NYHEDER
Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Her kan du se AGF mod Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
MEDIE
Arsenal jagter Spurs-stjerne
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
LIVE: FCK smider sejren
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
INTERVIEW
Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
TOPNYHED