Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: MCH Arena
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: TV3+
Holdnyt:
FC Midtjylland:
Der bliver fuld kog på MCH Arena søndag eftermiddag, når FC Midtjylland jagter revanche for nederlaget til netop Brøndby i DBU Pokalen torsdag aften.
Opgøret på Brøndby Stadion bød på masser tænding, decideret ond stemning på banen, og et væld af kort. Heriblandt et rødt kort til Brøndbys Rajovic.
FC Midtjylland spillede 11 mod 10 i mere end en halv time, men formåede ikke at udnytte overtallet i et opgør, hvor meget lidt fungerede offensivt.
‘’Ulvene’’ tabte dermed for anden gang i sæsonen til Brøndby, og for sjette gang i de seneste syv indbyrdes møder.
I Superliga-regi er det dog midtjyderne, som har mest grund til tilfredshed med et friskt mesterskab fra i fjor og en aktuel førsteplads.
Thomasbergs tropper er allerede otte point foran Brøndby, og hvis de lykkes med at bryde den negative stime søndag, vil det give en ordentlig mavepuster til gæsternes gulddrømme.
Paulinho, Victor Lind, Edward Chilufya, Marrony og Cho Gue-sung er skadede, mens også Aral Simsir og Franculino er ude.
Brøndby IF:
Brøndby er ved at kunne se lys for enden af tunnelen efter et benhårdt kampprogram med nærmest lutter topkampe, men først skal de lige en tur til Herning.
De blågule spillede en flot kamp torsdag aften, hvor de mens det var 11 mod 11 sad på det hele, og hvor Clement Bischoff på venstrekanten drev fuldkommen gæk med Joel Andersson.
Selv med en mand i undertal i +30 minutter, krigede Brøndby en vigtig pokalsejr i hus, så selvtilliden fejler ikke noget inden søndagens kamp på MCH Arena.
Der har dog været langt mellem snapsene i Superligaen, hvor Jesper Sørensens tropper kun én gang har vundet to kampe i streg.
Mindre kan måske gøre det i dette opgør, for de efterfølgende, og sidste, otte kampe i Grundspillet byder nemlig i de fleste tilfælde på overkommelig modstand fra den nedre halvdel af rækken, og så kan Brøndby for alvor bringe sig tilbage i guldræset.
Jesper Sørensen er tilbage på trænerbænken efter endt karantæne, og må undvære Sean Klaiber, Kevin Mensah og Ohi Omoijuanfo, mens Nicolai Vallys meldes tvivlsom.
Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
Brøndby IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-4-2): Olafsson – Mbabu, Diao, Bech, Bak – Osorio, Martinez, Sørensen, Byskov – Kuchta, Buksa
Brøndby IF (3-4-3): Pentz – Vanlerberghe, Alves, Rasmussen – Sebulonsen, Wass, Radosevic, Bischoff – Suzuki, Kvistgaarden, Bundgaard
Dom:
Det bliver helt sikkert tæt, intenst og måske også ondt på Heden, og som vi så det i sidste weekends brag mellem Brøndby og FCK, kan der måske indfinde sig en vis tilfredshed med en pointdeler.
FC Midtjylland holder forspringet på otte point til Brøndby med uafgjort, mens gæsterne omvendt må tænkes at kunne leve med et kryds på en af ligaens sværeste udebaner.
Især med tanke på, at de resterende kampe i Grundspillet for Brøndbys vedkommende ser anderledes overkommelige ud.
0-0 på MCH Arena.
Spilforslag:
Uafgjort til odds 3.60 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber
– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!
TRANSFERPLANEN
Flere Brøndby-handler lige om hjørnet
TOPNYHED
Monstertransfer til FCM? Han græd i nat
TOPNYHED
Gevaldige trupproblemer – hvad nu, FCK?
MEDIE
Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil
MEDIE
Han kan erstatte Patrick Dorgu
TOPNYHED
AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
Her kan du se FC Barcelona mod FC København
HELT VILDT
Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!
LIGE NU
Bombe – Fremad Amager fratrækkes point
LIVE: Barcelona – FC København
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
NYHEDER
– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
TRANSFER
Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’
EKSKLUSIVT
Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer
INTERVIEW
Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller
INTERVIEW
– FC København skal købe en stjerneangriber nu!
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
NYHEDER
– Det er ikke rigtig min beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
De udviser konkret interesse for Brøndby-spiller
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
NYHEDER
Vil væk fra Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Ny FCK-stjerne? Intet tyder på det
MEDIE
West Ham forventer Hermansen-skifte
NYHEDER
Afviser Youssoufa Moukoko-rygte
TRANSFER
Tidligere FC København-angriber skifter klub
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
TOPNYHED
Stjerne i helt vildt angreb på Conte
TOPNYHED
FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere
NYHEDER
Færdig i dansk klub
NYHEDER
Eksperter med hård kritik af Dolberg
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco
Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker
HELT VILDT
Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika
TOPNYHED
Nørgaard kommenterer exitrygte
TOPNYHED
Neestrup kommenterer Frankfurt-historie
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand
Græske fodboldfans omkommer i busulykke
TOPNYHED
