Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: MCH Arena
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: TV3+
Holdnyt:
FC Midtjylland:
Der bliver fuld kog på MCH Arena søndag eftermiddag, når FC Midtjylland jagter revanche for nederlaget til netop Brøndby i DBU Pokalen torsdag aften.
Opgøret på Brøndby Stadion bød på masser tænding, decideret ond stemning på banen, og et væld af kort. Heriblandt et rødt kort til Brøndbys Rajovic.
FC Midtjylland spillede 11 mod 10 i mere end en halv time, men formåede ikke at udnytte overtallet i et opgør, hvor meget lidt fungerede offensivt.
‘’Ulvene’’ tabte dermed for anden gang i sæsonen til Brøndby, og for sjette gang i de seneste syv indbyrdes møder.
I Superliga-regi er det dog midtjyderne, som har mest grund til tilfredshed med et friskt mesterskab fra i fjor og en aktuel førsteplads.
Thomasbergs tropper er allerede otte point foran Brøndby, og hvis de lykkes med at bryde den negative stime søndag, vil det give en ordentlig mavepuster til gæsternes gulddrømme.
Paulinho, Victor Lind, Edward Chilufya, Marrony og Cho Gue-sung er skadede, mens også Aral Simsir og Franculino er ude.
Brøndby IF:
Brøndby er ved at kunne se lys for enden af tunnelen efter et benhårdt kampprogram med nærmest lutter topkampe, men først skal de lige en tur til Herning.
De blågule spillede en flot kamp torsdag aften, hvor de mens det var 11 mod 11 sad på det hele, og hvor Clement Bischoff på venstrekanten drev fuldkommen gæk med Joel Andersson.
Selv med en mand i undertal i +30 minutter, krigede Brøndby en vigtig pokalsejr i hus, så selvtilliden fejler ikke noget inden søndagens kamp på MCH Arena.
Der har dog været langt mellem snapsene i Superligaen, hvor Jesper Sørensens tropper kun én gang har vundet to kampe i streg.
Mindre kan måske gøre det i dette opgør, for de efterfølgende, og sidste, otte kampe i Grundspillet byder nemlig i de fleste tilfælde på overkommelig modstand fra den nedre halvdel af rækken, og så kan Brøndby for alvor bringe sig tilbage i guldræset.
Jesper Sørensen er tilbage på trænerbænken efter endt karantæne, og må undvære Sean Klaiber, Kevin Mensah og Ohi Omoijuanfo, mens Nicolai Vallys meldes tvivlsom.
Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
Brøndby IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-4-2): Olafsson – Mbabu, Diao, Bech, Bak – Osorio, Martinez, Sørensen, Byskov – Kuchta, Buksa
Brøndby IF (3-4-3): Pentz – Vanlerberghe, Alves, Rasmussen – Sebulonsen, Wass, Radosevic, Bischoff – Suzuki, Kvistgaarden, Bundgaard
Dom:
Det bliver helt sikkert tæt, intenst og måske også ondt på Heden, og som vi så det i sidste weekends brag mellem Brøndby og FCK, kan der måske indfinde sig en vis tilfredshed med en pointdeler.
FC Midtjylland holder forspringet på otte point til Brøndby med uafgjort, mens gæsterne omvendt må tænkes at kunne leve med et kryds på en af ligaens sværeste udebaner.
Især med tanke på, at de resterende kampe i Grundspillet for Brøndbys vedkommende ser anderledes overkommelige ud.
0-0 på MCH Arena.
Spilforslag:
Uafgjort til odds 3.60 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
NYHEDER
Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’
Køb billet til FC København i Champions League
TOPNYHED
Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
EKSKLUSIVT
Martin Jørgensen jubler over stor nyhed
TIPSBLADET SPECIAL
Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil
Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
NYHEDER
Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
MEDIE
Bayern München har Superliga-stjerne på blokken
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
NYHEDER
Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen
Vildt! Dansk rekordår i Europa
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
TOPNYHED
Neestrup erkender FCM-misundelse
TRANSFER
Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha
MEDIE
Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
EKSKLUSIVT
Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
FCM-helt fremhæver Duncan
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
TOPNYHED
Video: AGF sænket af panenka-straffe
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
KARAKTERER
Et utroligt smukt mareridt!
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
Indkalder Salah til afgørende samtale
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
MEDIE
Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet
NYHEDER
– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp
DAGENS SPILFORSLAG
Pointdeling i vestfransk derby
NYHEDER
Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter
TOPNYHED
Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked
NYHEDER
FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr
NYHEDER
CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’
Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk
MEDIE
Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker
NYHEDER
Forlænger med Ståle Solbakken
MEDIE
