FC Midtjylland – Brøndby

Efter et intenst og ondt opgør på Brøndby Stadion torsdag, er der lagt i kakkelovnen til en spændende affære, når FC Midtjylland og Brøndby søndag krydser klinger igen.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: MCH Arena
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: TV3+

Holdnyt:
FC Midtjylland:
Der bliver fuld kog på MCH Arena søndag eftermiddag, når FC Midtjylland jagter revanche for nederlaget til netop Brøndby i DBU Pokalen torsdag aften.

Opgøret på Brøndby Stadion bød på masser tænding, decideret ond stemning på banen, og et væld af kort. Heriblandt et rødt kort til Brøndbys Rajovic.

FC Midtjylland spillede 11 mod 10 i mere end en halv time, men formåede ikke at udnytte overtallet i et opgør, hvor meget lidt fungerede offensivt.

‘’Ulvene’’ tabte dermed for anden gang i sæsonen til Brøndby, og for sjette gang i de seneste syv indbyrdes møder.

I Superliga-regi er det dog midtjyderne, som har mest grund til tilfredshed med et friskt mesterskab fra i fjor og en aktuel førsteplads.

Thomasbergs tropper er allerede otte point foran Brøndby, og hvis de lykkes med at bryde den negative stime søndag, vil det  give en ordentlig mavepuster til gæsternes gulddrømme.

Paulinho, Victor Lind, Edward Chilufya, Marrony og Cho Gue-sung er skadede, mens også Aral Simsir og Franculino er ude.

Brøndby IF:
Brøndby er ved at kunne se lys for enden af tunnelen efter et benhårdt kampprogram med nærmest lutter topkampe, men først skal de lige en tur til Herning.

De blågule spillede en flot kamp torsdag aften, hvor de mens det var 11 mod 11 sad på det hele, og hvor Clement Bischoff på venstrekanten drev fuldkommen gæk med Joel Andersson.

Selv med en mand i undertal i +30 minutter, krigede Brøndby en vigtig pokalsejr i hus, så selvtilliden fejler ikke noget inden søndagens kamp på MCH Arena.

Der har dog været langt mellem snapsene i Superligaen, hvor Jesper Sørensens tropper kun én gang har vundet to kampe i streg.

Mindre kan måske gøre det i dette opgør, for de efterfølgende, og sidste, otte kampe i Grundspillet byder nemlig i de fleste tilfælde på overkommelig modstand fra den nedre halvdel af rækken, og så kan Brøndby for alvor bringe sig tilbage i guldræset.

Jesper Sørensen er tilbage på trænerbænken efter endt karantæne, og må undvære Sean Klaiber, Kevin Mensah og Ohi Omoijuanfo, mens Nicolai Vallys meldes tvivlsom.

Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
Brøndby IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-4-2): Olafsson – Mbabu, Diao, Bech, Bak – Osorio, Martinez, Sørensen, Byskov – Kuchta, Buksa

Brøndby IF (3-4-3): Pentz – Vanlerberghe, Alves, Rasmussen – Sebulonsen, Wass, Radosevic, Bischoff – Suzuki, Kvistgaarden, Bundgaard

Dom:
Det bliver helt sikkert tæt, intenst og måske også ondt på Heden, og som vi så det i sidste weekends brag mellem Brøndby og FCK, kan der måske indfinde sig en vis tilfredshed med en pointdeler.

FC Midtjylland holder forspringet på otte point til Brøndby med uafgjort, mens gæsterne omvendt må tænkes at kunne leve med et kryds på en af ligaens sværeste udebaner.

Især med tanke på, at de resterende kampe i Grundspillet for Brøndbys vedkommende ser anderledes overkommelige ud.

0-0 på MCH Arena.

Spilforslag:
Uafgjort til odds 3.60 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano






LIVE

TransferLIVE: Dansker i stor milliontransfer

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Viaplay deler stor nyhed



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Hemmelig samtale med storklub

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Rekordtransfer?

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

Chokskifte?

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Superliga-boss bekræfter stor interesse

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Mere aktivitet på vej i FC København

Kontramelding om transfer

Malmö-fansene protesterer mod FC København

FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

FBI Boston fælder dansk rigmand

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

Spøjs spiller på besøg i Danmark