FC Midtjylland-chef om Europa: Målet er nået

Efter klare nederlag til Benfica fokuserer man i FC Midtjylland på, at målet om europæisk gruppespil er nået.



FC Midtjylland led tirsdag endnu et klart nederlag til Benfica i Champions League-kvalifikationen, da holdet tabte 1-3 og dermed røg ud med et samlet nederlag på 2-7.

Trøstpræmien er en tur i Europa League-gruppespillet, og da det før sæsonen var målsætningen, er der tilfredshed i FCM-lejren.

– Vores minimummål var at komme i Europa League-gruppespillet, og det gjorde vi for andet år i træk. Så på den måde er vi bestået, hvilket vi er glade for, siger sportschef Svend Graversen.

– Det var en svær opgave mod Benfica. Vi spillede lige op med dem i denne kamp, men alligevel står vi med et 1-3-nederlag, for der var bare kvalitet til forskel.

– Vi var ikke dygtige nok til at håndtere, hvad de kom med dernede, men her så vi en helstøbt præstation, som burde have givet en uafgjort, mener Graversen.

Vikarierende cheftræner Henrik Jensen er enig i, at FCM-præstationen i tirsdagens kamp i Randers var glimrende.

– Det var en god præstation mod et top-mandskab, hvor vi havde en gameplan, vi udførte til perfektion, vil jeg næsten sige.

– Benfica har nogle enormt dygtige spillere, som hakker bolden i kassen, når de får chancen, men vi bed skeer med dem i denne kamp og viste, at vi har et rigtig højt niveau, siger træneren.

FCM’s kantspiller Anders Dreyer føler, at holdet har lært af kampene og derfor står fint rustet før efterårets kampe i Europa League.

– Da vi trak Benfica, vidste vi godt, at det ville være rigtig svært at gå videre. Benfica er et tophold, og der var tempo på, men jeg føler, vi viste, at vi godt kan være med.

– Det bliver hårdt i Europa League, men denne kamp var god læring inden gruppespillet, for man skal være der 100 procent i kampene, da det er små ting, der kan give mål.

– Vi vil selvfølgelig gerne være konkurrencedygtige i gruppen. Vi må se, hvem vi trækker, og hvad målsætningen så bliver, siger Dreyer.

Det er tredje sæson i træk, at FCM er i et europæisk gruppespil.

/ritzau/





Vild Diant Ramaj-historie


Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

– Han er fuldstændig vanvittig

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Aldrig nogensinde FCK

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Mohamed Salah har sagt undskyld

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

– Når jeg var alene, græd jeg

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Her er Danmarks EM-trup

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

I chok over Nicolai Poulsen

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

Overraskende nyt om Lukas Engel

Har snakket med Jelert – det er “bullshit”

Antonsens drøm slukket

FCK straffes – Sektion 12 lukkes

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

DBU hylder Hareide

Braga brager derudad

Højlund i hovedrolle

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide