FC Midtjylland – FC Nordsjælland

FC Midtjylland har gennembanket FCN de tre seneste gange, Farum-drengene har vovet sig til Herning. Er der klø i luften igen?



Superliga

Dommer: J. Hansen

Søndag 15. marts kl. 14.00

Stream: TV3 Sport

Spilforslag

FC Midtjylland vinder til 0

Odds 3,10

Spil hos Betsson

Odds fra april 13, 2026. Odds kan være ændret.

18+ | Spil ansvarligt | Regler og vilkår gælder | StopSpillet –  70 22 28 25 | Udeluk dig via ROFUS | * symbolet indikrer reklamelinks

Holdnyt:

FC Midtjylland:

FC Midtjylland red torsdag højt på euforiens bølger, da de ude slog Nottingham Forest 1-0 i Europa Leagues ottendedelsfinaler. 

Torsdag er der returkamp på MCH Arena, og måske tager det en anelse af opmærksomheden fra Hedens Helte.

Det dutter dog ikke, for Superligaen er ikke venstrehåndsarbejde, og FCM har fire point op til 1. pladsen, som AGF har sat sig på indtil videre. 

Så træner Tullberg kan måske nok dosere en smule, og det forventes for eksempel, at Martin Erlic sidder over, men med en flok spillere ude med skader er truppen trods alt ikke uendeligt bred. 

Valdemar Byskov spillede 2. halvleg i torsdagens kamp, og han gjorde det fremragende, så mon ikke han får lov at spille, mens både Castillo og Mbabu blev udskiftet undervejs og måske døjer med skader.

Det ser nu alligevel umiddelbart stærkt ud hos FCM, der kan glæde sig over, at de har vundet de seneste tre hjemmekampe mod FCN – to i ligaen og en i pokalen – med samlet 16-1.

Og som om det ikke er nok, så har FCM kun tabt én gang i de sidste 16 hjemmekampe mod FCN.

Kevin Mbabu, Alamara Djabi, Ola Brynhildsen, Mikel Gogorza og Franculino er ude.

FC Nordsjælland:

Man kunne jo godt få den mistanke, at FC Nordsjælland er allergisk over for lyng, for de har det meget, meget skidt med at besøge den jyske hede og Herning. 

Som om det ikke var slemt nok i sig selv med den helt igennem forfærdelige statistik på MCH Arena, kommer holdet i temmelig amputeret tilstand til denne duel. 

Profilerne Røjkjær, Solbakken og Lind er alle meldt ude, og unge Justin Janssen, der lige havde bidt sig fast på midten, er stadig ude med karantæne. 

To fra den normale tremands-midtbane og to fra det normale tremands-angreb er altså ude. Det kan nok godt mærkes. 

FCN åbnede ellers foråret flot med sejre mod Sønderjyske og FCK, og de var på sikker vinderkurs mod Vejle i deres tredje forårskamp med føring på 3-0 med bare 25 minutter igen. 

Da var Janssen for længst udvist, og kræfterne slap op, så bundholdet endte med at slå tilbage og udligne til 3-3. Og i sidste runde tabte FCN så 2-1 i Viborg, så den flotte forårsform er vist forsvundet igen.

De er hårdt ramt i Farum, hvor de altså må se bort fra Ola Solbakken, Alexander Lind og Nicklas Røjkjær, ligesom Araphat Mohammed, Souleymane Alio og Jakob Busk også er ude. Og så er Justin Janssen stadig i karantæne og altså heller ikke til rådighed.

Karantæner:

FC Midtjylland: Ingen

FC Nordsjælland: Justin Janssen

Bud på startopstillinger:

FC Midtjylland (4-3-3): Olafsson – Diao, Lee, Bech – Byskov, Bravo, Billing, Bak – Osorio, Brumado, Simsir 

FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Ankersen, Salquist, Markmann, Norheim – Yirenkyi, Brink, Heyde – Sadio, Boe, Amoako

Dom:

Holdene har mødt hinanden 14 gange tidligere i mesterskabsspil gennem tiden. Der er scoret i alt 57 gange, hvilket er en my mere end fire mål per kamp. 

Det lover jo godt for denne duel, men FCM vil måske alligevel træde lidt på bremsen undervejs med tanke på torsdagens kommende opgave, mens FCN ser gevaldigt ramte ud på deres offensive muligheder. 

Derfor kan det let blive en kamp, hvor FC Midtjylland kontrollerer og styrer løjerne uden for alvor at spille sig ud.

Dommen lyder, at FCM vinder 3-0.

Kampodds:

Broendby IF FC Midtjylland
FC Midtjylland AGF
Soenderjyske Fodbold FC Midtjylland
AGF FC Midtjylland
FC Midtjylland Viborg
FC Nordsjaelland FC Midtjylland
FC Midtjylland Broendby IF
Odds are subject to change. Last updated 12/04/2026 09:16

Odds are subject to change. Last updated april 13, 2026 07:08 am

Ligatabel:

Seneste resultater

Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF







LIVE

LIVE: Afventer svar om Mikael Uhre

Stor dramatik: Brøndby har IKKE en sag!

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

Stjerne peger på Højlund

Storroser dansk super-talent



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Laver aftale med Frederik Birk

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Bayern slår rekord i ny storsejr

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

– Han ender i Premier League

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

Flere ændringer kan være på vej i FC København

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

Gil Vicente tryner Tondela

FC København med overtidssejr over Randers

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Silkeborg-comeback giver håb

‘Det former ens karakter’

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

‘Han snakker ikke om andet!’

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Randers FC – FC København