FC Midtjylland havde et godt øje til Mike Jensen, da klubben etablerede dens akademi for mere end 15 år siden.
FC Midtjylland skulle i 2004 samle spillere til det akademi, der var ved at opstå på den jyske hede, og ulvene bejlede til mange af landets største talenter.
Blandt andre Brøndby IF's Mike Jensen, fortæller direktør Claus Steinlein i et stort interview med Politiken.
Læs også:AaB-chef forstår ikke Søren Tengstedt: AGF er ikke et super valg
Foruden Steinlein var det dygtige folk som Flemming Broe, Glen Riddersholm, Svend Graversen og Rasmus Ankersen, der skulle skaffe talenter til akademiet, og på Vestegnen brillerede en meget ung Mike Jensen.
Det havde man også noteret i Herning og Ikast.
- Selvfølgelig gik vi efter de allerbedste i hele landet, og der trådte vi mange over tæerne. For eksempel var Mike Jensen det største talent i årgang 1988, så jeg ringede til hans far, Brøndby-legenden Henrik Jensen, og spurgte, om ikke hans søn skulle komme til FC Midtjylland. Han kunne ikke lige se, hvad Brøndbys bedste unge spiller skulle lave i Herning og Ikast, fortæller Claus Steinlein til Politiken.
Læs også:Vil ikke forlænge: Forsvarsspiller forlader FC Nordsjælland
Mike Jensen lykkedes det altså ikke at slå kløerne i, men navne som Jonas Lössl, Simon Kjær, Winston Reid og sågar Jannick Green, der nu er landsholdsmålmand i håndbold, var blandt de første navne på akademiet, der siden har leveret mange spillere til FC Midtjyllands førstehold.
FC Midtjylland vandt i sidste uge klubbens tredje danske mesterskab.
Læs også:Ståle Solbakken har SMS'et med Ole Gunnar Solskjær
Læs også:Superliga-trænere kan få karantæne: Forventer det sker snart
Læs også:FCM-træner tager reserver i forsvar: Ikke gode nok forudsætninger
-----
Se alt det bedste fodbold fra de største ligaer med YouTV - gratis prøvemåned
Seneste rygter
Liverpool lurer på stortalent
Rygtetid: Disse klubber fører i kampen om Haaland
PSG overvejer Liverpool-midt
City i kæmpe handel
Rygtetid: PL-klubber jagter stjerneangribere
Fokus
Bedst/værst: Intet kom forbi OB-monster
Det blev til 0-0 mellem OB og AGF i Odense. Tipsbladet.dk kigger nærmere på opgøret her.
Blokering af vores annoncer.
Vi kan se din browser forhindre visning af vores annoncer. Det betyder med stor sandsynlighed at du har en adblocker installeret.
Vi er nød til at vise dig annoncer for at kunne levere gratis indhold til dig.
Derfor beder vi dig tillade/whiteliste vores domæne i adblockeren.
Får du denne besked selvom du ikke benytter en adblocker, så kontakt os her.
På forhånd tak Tipsbladet.dk