• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Oliver Okstrøm

FC Midtjylland har tre målfarlige spillere på vej

Foto: Getty Images

Der er mål i støvlerne på de unge spillere i FCM, hvor man har topscoreren i de tre ældste ungdomsrækker.

Af Oliver Okstrøm

FC Midtjylland har i denne sæson scoret godt med mål, men det har været spredt godt udover truppen, hvem der har lavet målene. Det er tilmed Evander og Awer Mabil, som har scoret flest i Superligaen for dem med syv mål hver. Ronnie Schwartz har lavet 15 mål i Superligaen, men det er kun fire af dem, som har været for midtjyderne.

Dog ser det ud til, at der er nogle rendyrkede målscorere på vej op fra klubbens ungdomsrækker. Både i U15-, U17- og U19-Ligaen har midtjyderne topscoreren i form af henholdsvis Valdemar Byskov Andreasen, Mikkel Tønnesen og Mads Kristian Hansen.

Læs også:Ung FCM-spillers drømmemål gik verden rundt: Vil ikke at være i fokus

Det er noget, som akademichefen i FC Midtjylland, Flemming Broe, er glad for, men han understreger, at det ikke er noget, som er kommet af sig selv. Det fortæller han til klubbens officielle hjemmeside.

- Generelt set scorer vores hold mange mål og det skyldes ikke mindst, at vi vægter afslutnings- og sparketræningen højt i FCM. Både Valdemar, Mikkel og Mads har helt tilbage fra deres tid i FCM Elitefodboldskole haft masser af specialtræning med vores afslutningstræner Thomas Kristensen, som i sin tid som fodboldspiller selv var dygtig til at finde målet, siger han og fortsætter.

Læs også:Video: 13-årig FC Midtjylland-spiller scorer vidunderligt solomål mod Barcelona

- Sidenhen har de både trænet med afslutningstræner Peter Johannesen og sparketræner Bartek Sylwestrzak og så er de også hver især ihærdige med selvtræning af deres færdigheder, lyder det fra Flemming Broe.

For Valdemar Byskov Andreasen blev det til 15 mål i 14 U15-ligakampe, mens Mikkel Tønnesen scorede 13 mål i 14 U17-ligakampe. Endelig lavede Mads Kristian Hansen 13 mål i 18 opgør i U19 Ligaen. Det er desuden anden gang, at sidstnævnte er blevet topscorer i en ungdomsrække.

FC Midtjyllands unge spillere kommer desuden til at prøve sig af mod Ajax' U19-hold, når der skal spilles Youth League-kvartfinale i en Final Eight-turnering mellem 16. og 25. august i Nyon, Schweiz.

Læs også:Nyt FCM-partnerskab: Vi er Skandinaviens mest innovative klub

Læs også:FC Nordsjælland-analytiker: Vi lavede vores plan om mod FCM

Læs også:Politiker undrer sig: Også forsvarligt med flere tilskuere i Vejle