FC Midtjylland har i denne sæson scoret godt med mål, men det har været spredt godt udover truppen, hvem der har lavet målene. Det er tilmed Evander og Awer Mabil, som har scoret flest i Superligaen for dem med syv mål hver. Ronnie Schwartz har lavet 15 mål i Superligaen, men det er kun fire af dem, som har været for midtjyderne.
Dog ser det ud til, at der er nogle rendyrkede målscorere på vej op fra klubbens ungdomsrækker. Både i U15-, U17- og U19-Ligaen har midtjyderne topscoreren i form af henholdsvis Valdemar Byskov Andreasen, Mikkel Tønnesen og Mads Kristian Hansen.
Det er noget, som akademichefen i FC Midtjylland, Flemming Broe, er glad for, men han understreger, at det ikke er noget, som er kommet af sig selv. Det fortæller han til klubbens officielle hjemmeside.
– Generelt set scorer vores hold mange mål og det skyldes ikke mindst, at vi vægter afslutnings- og sparketræningen højt i FCM. Både Valdemar, Mikkel og Mads har helt tilbage fra deres tid i FCM Elitefodboldskole haft masser af specialtræning med vores afslutningstræner Thomas Kristensen, som i sin tid som fodboldspiller selv var dygtig til at finde målet, siger han og fortsætter.
Læs også:Video: 13-årig FC Midtjylland-spiller scorer vidunderligt solomål mod Barcelona
– Sidenhen har de både trænet med afslutningstræner Peter Johannesen og sparketræner Bartek Sylwestrzak og så er de også hver især ihærdige med selvtræning af deres færdigheder, lyder det fra Flemming Broe.
For Valdemar Byskov Andreasen blev det til 15 mål i 14 U15-ligakampe, mens Mikkel Tønnesen scorede 13 mål i 14 U17-ligakampe. Endelig lavede Mads Kristian Hansen 13 mål i 18 opgør i U19 Ligaen. Det er desuden anden gang, at sidstnævnte er blevet topscorer i en ungdomsrække.
FC Midtjyllands unge spillere kommer desuden til at prøve sig af mod Ajax’ U19-hold, når der skal spilles Youth League-kvartfinale i en Final Eight-turnering mellem 16. og 25. august i Nyon, Schweiz.
Læs også:Nyt FCM-partnerskab: Vi er Skandinaviens mest innovative klub
Læs også:FC Nordsjælland-analytiker: Vi lavede vores plan om mod FCM
Læs også:Politiker undrer sig: Også forsvarligt med flere tilskuere i Vejle
LIVE
LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Kæmpekøb retur til FC København?
Oddset styrtdykker
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
Ståle Solbakken overvejede at sige op
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
NYHEDER
Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point
INTERVIEW
