FC Midtjylland har i denne sæson scoret godt med mål, men det har været spredt godt udover truppen, hvem der har lavet målene. Det er tilmed Evander og Awer Mabil, som har scoret flest i Superligaen for dem med syv mål hver. Ronnie Schwartz har lavet 15 mål i Superligaen, men det er kun fire af dem, som har været for midtjyderne.
Dog ser det ud til, at der er nogle rendyrkede målscorere på vej op fra klubbens ungdomsrækker. Både i U15-, U17- og U19-Ligaen har midtjyderne topscoreren i form af henholdsvis Valdemar Byskov Andreasen, Mikkel Tønnesen og Mads Kristian Hansen.
Det er noget, som akademichefen i FC Midtjylland, Flemming Broe, er glad for, men han understreger, at det ikke er noget, som er kommet af sig selv. Det fortæller han til klubbens officielle hjemmeside.
– Generelt set scorer vores hold mange mål og det skyldes ikke mindst, at vi vægter afslutnings- og sparketræningen højt i FCM. Både Valdemar, Mikkel og Mads har helt tilbage fra deres tid i FCM Elitefodboldskole haft masser af specialtræning med vores afslutningstræner Thomas Kristensen, som i sin tid som fodboldspiller selv var dygtig til at finde målet, siger han og fortsætter.
Læs også:Video: 13-årig FC Midtjylland-spiller scorer vidunderligt solomål mod Barcelona
– Sidenhen har de både trænet med afslutningstræner Peter Johannesen og sparketræner Bartek Sylwestrzak og så er de også hver især ihærdige med selvtræning af deres færdigheder, lyder det fra Flemming Broe.
For Valdemar Byskov Andreasen blev det til 15 mål i 14 U15-ligakampe, mens Mikkel Tønnesen scorede 13 mål i 14 U17-ligakampe. Endelig lavede Mads Kristian Hansen 13 mål i 18 opgør i U19 Ligaen. Det er desuden anden gang, at sidstnævnte er blevet topscorer i en ungdomsrække.
FC Midtjyllands unge spillere kommer desuden til at prøve sig af mod Ajax’ U19-hold, når der skal spilles Youth League-kvartfinale i en Final Eight-turnering mellem 16. og 25. august i Nyon, Schweiz.
Læs også:Nyt FCM-partnerskab: Vi er Skandinaviens mest innovative klub
Læs også:FC Nordsjælland-analytiker: Vi lavede vores plan om mod FCM
Læs også:Politiker undrer sig: Også forsvarligt med flere tilskuere i Vejle
LIVE
LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Forhandler med storklub
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
INTERVIEW
