FC Midtjylland har i denne sæson scoret godt med mål, men det har været spredt godt udover truppen, hvem der har lavet målene. Det er tilmed Evander og Awer Mabil, som har scoret flest i Superligaen for dem med syv mål hver. Ronnie Schwartz har lavet 15 mål i Superligaen, men det er kun fire af dem, som har været for midtjyderne.
Dog ser det ud til, at der er nogle rendyrkede målscorere på vej op fra klubbens ungdomsrækker. Både i U15-, U17- og U19-Ligaen har midtjyderne topscoreren i form af henholdsvis Valdemar Byskov Andreasen, Mikkel Tønnesen og Mads Kristian Hansen.
Det er noget, som akademichefen i FC Midtjylland, Flemming Broe, er glad for, men han understreger, at det ikke er noget, som er kommet af sig selv. Det fortæller han til klubbens officielle hjemmeside.
– Generelt set scorer vores hold mange mål og det skyldes ikke mindst, at vi vægter afslutnings- og sparketræningen højt i FCM. Både Valdemar, Mikkel og Mads har helt tilbage fra deres tid i FCM Elitefodboldskole haft masser af specialtræning med vores afslutningstræner Thomas Kristensen, som i sin tid som fodboldspiller selv var dygtig til at finde målet, siger han og fortsætter.
Læs også:Video: 13-årig FC Midtjylland-spiller scorer vidunderligt solomål mod Barcelona
– Sidenhen har de både trænet med afslutningstræner Peter Johannesen og sparketræner Bartek Sylwestrzak og så er de også hver især ihærdige med selvtræning af deres færdigheder, lyder det fra Flemming Broe.
For Valdemar Byskov Andreasen blev det til 15 mål i 14 U15-ligakampe, mens Mikkel Tønnesen scorede 13 mål i 14 U17-ligakampe. Endelig lavede Mads Kristian Hansen 13 mål i 18 opgør i U19 Ligaen. Det er desuden anden gang, at sidstnævnte er blevet topscorer i en ungdomsrække.
FC Midtjyllands unge spillere kommer desuden til at prøve sig af mod Ajax’ U19-hold, når der skal spilles Youth League-kvartfinale i en Final Eight-turnering mellem 16. og 25. august i Nyon, Schweiz.
Læs også:Nyt FCM-partnerskab: Vi er Skandinaviens mest innovative klub
Læs også:FC Nordsjælland-analytiker: Vi lavede vores plan om mod FCM
Læs også:Politiker undrer sig: Også forsvarligt med flere tilskuere i Vejle
LIVE
LIVE: Sådan skal Zanka bruge den næste tid
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’
INTERVIEW
FCK sigter stadig efter 15. juni
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
Færdig som cheftræner i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
INTERVIEW
Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Cristiano Ronaldo i optur
AVIS
