FC Midtjylland har i denne sæson scoret godt med mål, men det har været spredt godt udover truppen, hvem der har lavet målene. Det er tilmed Evander og Awer Mabil, som har scoret flest i Superligaen for dem med syv mål hver. Ronnie Schwartz har lavet 15 mål i Superligaen, men det er kun fire af dem, som har været for midtjyderne.
Dog ser det ud til, at der er nogle rendyrkede målscorere på vej op fra klubbens ungdomsrækker. Både i U15-, U17- og U19-Ligaen har midtjyderne topscoreren i form af henholdsvis Valdemar Byskov Andreasen, Mikkel Tønnesen og Mads Kristian Hansen.
Det er noget, som akademichefen i FC Midtjylland, Flemming Broe, er glad for, men han understreger, at det ikke er noget, som er kommet af sig selv. Det fortæller han til klubbens officielle hjemmeside.
– Generelt set scorer vores hold mange mål og det skyldes ikke mindst, at vi vægter afslutnings- og sparketræningen højt i FCM. Både Valdemar, Mikkel og Mads har helt tilbage fra deres tid i FCM Elitefodboldskole haft masser af specialtræning med vores afslutningstræner Thomas Kristensen, som i sin tid som fodboldspiller selv var dygtig til at finde målet, siger han og fortsætter.
Læs også:Video: 13-årig FC Midtjylland-spiller scorer vidunderligt solomål mod Barcelona
– Sidenhen har de både trænet med afslutningstræner Peter Johannesen og sparketræner Bartek Sylwestrzak og så er de også hver især ihærdige med selvtræning af deres færdigheder, lyder det fra Flemming Broe.
For Valdemar Byskov Andreasen blev det til 15 mål i 14 U15-ligakampe, mens Mikkel Tønnesen scorede 13 mål i 14 U17-ligakampe. Endelig lavede Mads Kristian Hansen 13 mål i 18 opgør i U19 Ligaen. Det er desuden anden gang, at sidstnævnte er blevet topscorer i en ungdomsrække.
FC Midtjyllands unge spillere kommer desuden til at prøve sig af mod Ajax’ U19-hold, når der skal spilles Youth League-kvartfinale i en Final Eight-turnering mellem 16. og 25. august i Nyon, Schweiz.
Læs også:Nyt FCM-partnerskab: Vi er Skandinaviens mest innovative klub
Læs også:FC Nordsjælland-analytiker: Vi lavede vores plan om mod FCM
Læs også:Politiker undrer sig: Også forsvarligt med flere tilskuere i Vejle
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
VM-vækkeuret: Han er i en klasse for sig!
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
Afslører: FCK ringede aldrig
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
VM-spiller får fem karantænedage
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Brasilianske stjerner splitter Skotland ad
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
Mexico sender Tjekkiet ud af VM
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion
MEDIE
Chokskifte på vej?
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
INTERVIEW
