FC Nordsjælland-analytiker: Vi lavede vores plan om mod FCM

Det var en anden strategi, som FC Nordsjælland kom ind med, da de mødte FC Midtjylland i weekenden.



FC Nordsjælland måtte for anden gang i træk gå fra banen med et nederlag og uden at score, da de tabte med 0-1 på hjemmebane til FC Midtjylland søndag eftermiddag. Alligevel var der mange ting, som gik den rigtige vej for dem.

Det fortæller FCN’s analytiker Frederik Birk Christensen i et interview på klubbens officielle hjemmeside.

Som en del af holdets pres var de gået over til, at de to offensive kanter skulle gå op og presse frontalt på Sviatchenko og Scholz i midtjydernes midterforsvar. 

– Vi ville gerne have, at de pressede indefra og ud, så FCM blev nødt til at spille ud på deres backs, hvor vores offensive wingbacks kunne springe frem og køre det næste pres. Det vil sige, at vi i går havde en preslinje med fire spillere i stedet for kun tre, siger han og fortsætter:

– Og det gør, at specielt Alexander Scholz ikke fik tid og mulighed på bolden til at bruge sit fine højreben til at åbne banen og sætte spillet op. Han er enormt dygtig på bolden og dræbte os også i en sekvens, sidst de var på besøg. Så det var et aktivt valg, vi valgte at træffe, for at FCM skulle tvinges til at slå de lange bolde frem i banen, lyder det fra Frederik Birk Christensen.

Herefter skulle Ulrik Yttergård gå direkte på Sory Kaba, hvor den plan krævede, at både Kian Hansen og Ivan Mesik kunne skubbe ind og støtte bagved. 

Den plan gik da også fint langt henad vejen, da FCM’s enlige scoring kom efter en afretning af Erik Sviatchenko efter et frispark fra Anders Dreyer.






Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’




LIVE

VM-LIVE: VM-drama – stjerne skaber giftig stemning

LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes

Godt trænerarbejde sikrer Østrig svær VM-sejr

Misser første VM-kamp efter voldtægtsanklager

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

FCK-boss roser varm bomber

Brøndby henter keeper – her er planen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes

TransferLIVE: Ten Hag henter dansker

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

De lurer på Kjærgaard

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Lurer på varm VM-profil

Får afvist bud på dansk profil

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Vilde Messi tangerer VM-rekord

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Denne klub drømmer om Højbjerg

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

England – Kroatien