FC Nordsjælland måtte for anden gang i træk gå fra banen med et nederlag og uden at score, da de tabte med 0-1 på hjemmebane til FC Midtjylland søndag eftermiddag. Alligevel var der mange ting, som gik den rigtige vej for dem.
Det fortæller FCN’s analytiker Frederik Birk Christensen i et interview på klubbens officielle hjemmeside.
Som en del af holdets pres var de gået over til, at de to offensive kanter skulle gå op og presse frontalt på Sviatchenko og Scholz i midtjydernes midterforsvar.
– Vi ville gerne have, at de pressede indefra og ud, så FCM blev nødt til at spille ud på deres backs, hvor vores offensive wingbacks kunne springe frem og køre det næste pres. Det vil sige, at vi i går havde en preslinje med fire spillere i stedet for kun tre, siger han og fortsætter:
– Og det gør, at specielt Alexander Scholz ikke fik tid og mulighed på bolden til at bruge sit fine højreben til at åbne banen og sætte spillet op. Han er enormt dygtig på bolden og dræbte os også i en sekvens, sidst de var på besøg. Så det var et aktivt valg, vi valgte at træffe, for at FCM skulle tvinges til at slå de lange bolde frem i banen, lyder det fra Frederik Birk Christensen.
Herefter skulle Ulrik Yttergård gå direkte på Sory Kaba, hvor den plan krævede, at både Kian Hansen og Ivan Mesik kunne skubbe ind og støtte bagved.
Den plan gik da også fint langt henad vejen, da FCM’s enlige scoring kom efter en afretning af Erik Sviatchenko efter et frispark fra Anders Dreyer.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
– Vi har alle fejlet
MEDIE
