FC Midtjylland henter finsk angriber
Illustration
Superliga

FC Midtjylland henter finsk angriber

1. januar dukker den 16-årige finne Oskari Jakonen op på FC Midtjyllands akademi. Den unge angriber har skrevet en tre-årig kontrakt med Herning-klubben.

FC Midtjylland har sikret sig den 16-årige finske angriber Oskari Jakonen, der starter på Superliga-klubbens akademi den 1. januar. Han har fået en kontrakt på tre år og skal træne og spille med klubbens U/17-hold.

Oskari Jakonen kommer til FC Midtjylland fra Salon Palloilijat fra den tredjebedste finske række, hvor han har spillet for klubbens seniorhold.

- Det er en spiller, vi har haft besøg af nogle gange, og som vi synes er så spændende, at vi nu har lavet en kontrakt med ham. Vi ville allerede gerne have ham i sommer, men dengang var han ikke klar til at tage skridtet. Det er han nu, og vi glæder os til, at han starter hos os i det nye år, siger Svend Graversen, der er U/17-træner og chefscout på FCM's akademi, til tipsbladet.dk.

FC Midtjylland har fået øje på Oskari Jakonen gennem FIFA-agenten Klaus Granlund, der spillede sammen med den unge angribers far Petri Jakonen i HJK Helsinki fra 1989 til 1990. Granlund spillede selv i Ikast i nogle år i 1980'erne og har et godt forhold til FC Midtjylland, hvor han er agent for et par af klubbens Superliga-spillere.

Det er dog ikke for gammelt venskabs skyld, at FC Midtjylland henter Oskari Jakonen til klubben.

- Han er bygget rigtig godt, og så er han hurtig. Han har et fint blik og en god forståelse for spillet, og så har han en passion, der er mange, der har på de kanter, han kommer fra. Han er indstillet på at arbejde stenhårdt for at få succes. Han har spillet seniorfodbold i Finland, så på nogle parametre er han selvfølgelig helt klar til at komme ind på vores U/17-hold, så det handler om, at han skal lære vores stil at kende. Han har spillet en helt anderledes form for fodbold, end vi gerne vil praktisere.

- Så han går ikke bare ind og bliver den bedste fra dag ét, men han vil gerne spille teknisk fodbold langs jorden, og han har også evnerne til det. Jeg håber selvfølgelig på, at det her tre-årige projekt med ham lykkes, siger Svend Graversen.

Oskari Jakonen har spillet to af det finske U/17-landsholds tre kvalifikationskampe til EM på Malta næste år.