Cho Gue-sung kommer til Superligaen som FC Midtjyllands nye førsteangriber, men han tager også til Danmark med en kolossal fanskare.
Han beundres ikke blot for sine evner på banen, men i Sydkorea er han også et ikon, som har prydet forsiderne på landets modemagasiner. 2,4 millioner mennesker følger ham på Instagram, og hos FC Midtjylland mærker man også et enormt højt engagement fra asiatiske brugere på klubbens sociale medier.
Angriberen er unægteligt en populær skikkelse i Asien, og da FC Midtjylland tirsdag eftermiddag spillede en testkamp mod FC Fredericia, som midtjyderne streamede via deres egen hjemmeside, havde flere asiatiske seere også fundet vej til skærmen til trods for, at Cho Gue-sung ikke var udtaget til kampen.
Det fortæller bare noget om, at de i Asien er vilde med FC Midtjyllands nye angriber, og det har klubbens kommercielle direktør, Jacob Jørgensen, også fundet ud af.
Da han mødte på arbejde onsdag morgen – dagen efter handlen blev offentliggjort – var det til en mail fra en ganske uventet kant.
– Jeg sidder lige nu og forhandler med et stort koreansk medieselskab, som ønsker at lave en aftale med os omkring salg af merchandise i Sydkorea og Japan. Jeg startede dialogen op denne morgen, så lige nu er det meget spændende, siger han til Tipsbladet.
Da Tipsbladet fangede Jacob Jørgensen over telefonen havde han netop returneret henvendelsen fra medieselskabet. FC Midtjylland er åbne overfor et samarbejde, men vejen dertil kræver arbejde.
– Det er altid sværere end som så at starte sådan et samarbejde op. Det er ikke gratis for os at sende trøjer til Sydkorea, da det koster noget at fragte dem, og der er også omkostninger forbundet med produktionen.
– Til sidst skal der også være økonomi tilbage til, at det overhovedet giver mening for alle parter, siger Jacob Jørgensen, der også fortæller, at det er disse udfordringer, som man lige nu er i gang med at undersøge.
Sydkoreanske Cho Gue-sung er en stor stjerne i hjemlandet. Han scorede to mål mod Ghana ved VM i Qatar, hvilket kun gjorde ham endnu mere populær (Foto: Getty Images).
FC Midtjyllands kommercielle direktør slår dog fast, at udsigten til en plads på det asiatiske marked er spændende.
– Det er et kæmpemarked, og hvis bare fem procent af Chos følgere på hans sociale medier synes, at det kunne være interessant at købe en trøje, så bliver det til mange penge. Men vi ved ikke, om det forholder sig sådan på nuværende tidspunkt. Det kan også være, at vi ender med at sælge to trøjer eller måske en million. Det er for tidligt at sige noget om, da vi først har startet forhandlingerne op nu.
Udover et kommercielt ben, der hedder merchandise, så ser Jacob Jørgensen også kommercielle muligheder i visningen af FC Midtjyllands europæiske kampe på den anden side af jorden.
– Der er vi ikke nået til endnu, men vi har en mediabroker i Hamburg, som skal sælges vores hjemmekamp i kvalifikationen til Conference League. Dem skal jeg selvfølgelig have skrevet til og fortalt, at de skal være opmærksomme på, at vi har et marked i Sydkorea.
Ud over at Cho Gue-sung har affødt flere kommercielle projekter, så bliver det også interessant at se om MCH Arena bliver propfyldt med asiatiske fans til klubbens første hjemmekamp.

TransferLIVE: Kæmpetransfer – får 7-årig kontrakt

Hvalfangere indtager Bergen

Overraskende Christian Eriksen-skifte?

Kold krig i ni måneder

På vej væk fra Vejle – i forhandlinger

Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’

Stjerne til Wrexham? ‘Han ville score en masse’

Afviser millionbud fra Superliga-klub

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Monstertransfer: ‘Vanvittigt beløb’

Legende bekymret for Xabi Alonsos planer

– Det virker bare lidt mærkeligt

Skandale! Transfer-finte skal forbydes i Danmark

Kun sådan giver FCK’s vilde Moukoko-køb mening

Kan koste Liverpool 611 mio. at købe ham tilbage

Solgt fra AGF – dansker bomber løs

Taler ud om FCM-tid: ‘Forholdsvis genialt’

Chelsea-træner i hårdt angreb: Det er ikke fodbold

Afviste kæmpeskifte – ville hellere til Vejle

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

‘En gennemsnitlig målmand’

‘PC’ står klar med 112 millioner kroner

Superliga-klub chokeret: Åben jagt på 10-årige

Av, av, av, Brøndby: ‘Massive udfordringer’

De dropper Højlund

‘Victor Kristiansen kan ende i Sunderland’

Paul Pogba gør comeback i danskerklub

Agent kommenterer vild historie om Ajax-dansker

Superliga-transfer? Afskriver Onugkha

Lægetjek booket – enige om kongeløn

Afsløring: Bombe – FCK tilbyder Mat Ryan kontrakt

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Voldsomt: Ajax smider dansker og 6 andre af holdet

Afslører vanvittig kontrakt

Midt i omstridt sag – Ajax-dansker tæt på skifte

Lionel Messi ydmyget i gensyn med PSG

AGF-millioner på vej?

Klopp afslører: Sagde nej til kæmpe job

Meningitisramt stjerne er overraskende klar til EM

Delaney spillede nøglerolle

Bekræftet: Henter Andrew Hjulsager

Makreller vinder derby i Göteborg

‘Sensationel sommer’ – ny kæmpetransfer nærmer sig

Supercomputer: FCK’s guldchancer øges med 3%

Dortmund-chef: Moukokos udvikling er gået i stå

Ellevild FCK-boss: En meget spændende transfer

FC København køber Youssoufa Moukoko

‘Mads Hermansen kan være på vej til West Ham’

Husker du? Mathew Ryan meldte afbud til FCK-kampe

Nu kommenterer han vildt Rasmus Falk-rygte

Tror, at FCN kan slå egen transferrekord i Danmark

Hemmeligt dokument: Slår FCK og FCM’s gigantsalg

Young Lions i finalefest mod Tyskland

Flick ændrer Roony Bardghji-plan