Den spanske avis Marca skrev søndag, at Pione Sisto overvejer at vende hjem til Danmark efter nogle svære år i Celta Vigo.
Senere samme aften dukkede den 25-årige offensivspiller op på tribunerne til FC Midtjyllands guldfest mod AaB.
Det gik ikke FCM-sportschef Svend Graversens næse forbi.
Han er ikke meget for at sætte ord på, om Sisto er på vej til at gøre comeback på MCH Arena. Men Graversen slår fast, at han ikke ligefrem vil have noget imod det.
– Jeg var rigtig glad for at se Pione. Det er altid dejligt at vores tidligere spillere, og vi er meget, meget glade for at se Pione.
Læs også:FC Midtjylland drømmer om Champions League: Vi står bedre rustet
– Jeg vil ikke kommentere det på sådan en dag som i dag, men jeg vil da ikke klage over, hvis vi får nogle af vores dygtige spillere, som vi har sendt til udlandet, hjem.
– Pione er én af dem, men der er mange af vores gamle spillere, som vi fortsat følger, siger Svend Graversen.
FCM har været imponerende i defensiven, og Svend Graversen erkender, at FCM kigger mod de mere offensive positioner, når der ledes efter forstærkninger.
– Vi skal finde den rigtige spiller med de rigtige kvaliteter. Jeg er enig i, at vi er rigtig stærke defensivt, så det er nok et sted foran de fem bageste, at vi kigger på forstærkninger.
– Selvfølgelig kunne det være Pione, men det kunne være mange spillere. Vi skal have spillere, som fra dag ét kan gå ind på vores hold og sætte et aftryk, siger Svend Graversen, der ikke vil forholde sig til, hvor realistisk det er, at Sisto vender hjem til FCM.
Læs også:Sviatchenko åbner op for at blive i FCM: Champions League lokker
Spørger man anfører Erik Sviatchenko, er Sisto særdeles velkommen i FC Midtjylland.
– Lad os endelig få Sisto tilbage. Han er en fantastisk spiller, og sidst han var her, var han jo magisk. Men det er jo hypotetisk for mig at sige.
– Det er op til Pione selv. Han er klog og dygtig, og hvis han synes, det er det rigtige, så må vi se. Han er i hvert fald velkommen, siger Sviatchenko.
Pione Sisto, der forlod FCM til fordel for Celta i 2016, har et år tilbage af sin kontrakt i den spanske klub.
/ritzau/
Læs også:Overblik: Sådan sluttede Superliga-sæsonen 2019/20
Læs også:Ronnie Schwartz er Superliga-topscorer: Det hjalp, at Kamil skiftede
Læs også:Veloplagt AaB lægger en dæmper på FCM’s guldfest
LIVE
TransferLIVE: Vallys debuterer på dansk tv
Kulturministeren vil til kamp mod FIFA
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
LIVE
Superliga-LIVE: Stor FCM-bet: Ramt af ny skade
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
AVIS
De vil have Jelert
TIPSBLADETS DOM
Hvor er I vilde, AGF!
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
EKSKLUSIVT
Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
TIPSBLADETS DOM
Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!
AGF fandt vej til comeback gennem delmål
INTERVIEW
FCK-træner: ‘Alle fik set det i dag’
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
OB indkalder pressen til nyt om cheftræneren
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
MEDIE
I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen
TRANSFER
