FC Midtjylland-lejr ser gerne Pione Sisto vende hjem

FC Midtjylland står klar med åbne arme, hvis Pione Sisto skulle overveje at vende hjem til Herning.



Den spanske avis Marca skrev søndag, at Pione Sisto overvejer at vende hjem til Danmark efter nogle svære år i Celta Vigo.

Senere samme aften dukkede den 25-årige offensivspiller op på tribunerne til FC Midtjyllands guldfest mod AaB.

Det gik ikke FCM-sportschef Svend Graversens næse forbi.

Han er ikke meget for at sætte ord på, om Sisto er på vej til at gøre comeback på MCH Arena. Men Graversen slår fast, at han ikke ligefrem vil have noget imod det.

– Jeg var rigtig glad for at se Pione. Det er altid dejligt at vores tidligere spillere, og vi er meget, meget glade for at se Pione.

Læs også:FC Midtjylland drømmer om Champions League: Vi står bedre rustet

– Jeg vil ikke kommentere det på sådan en dag som i dag, men jeg vil da ikke klage over, hvis vi får nogle af vores dygtige spillere, som vi har sendt til udlandet, hjem.

– Pione er én af dem, men der er mange af vores gamle spillere, som vi fortsat følger, siger Svend Graversen.

FCM har været imponerende i defensiven, og Svend Graversen erkender, at FCM kigger mod de mere offensive positioner, når der ledes efter forstærkninger.

– Vi skal finde den rigtige spiller med de rigtige kvaliteter. Jeg er enig i, at vi er rigtig stærke defensivt, så det er nok et sted foran de fem bageste, at vi kigger på forstærkninger.

– Selvfølgelig kunne det være Pione, men det kunne være mange spillere. Vi skal have spillere, som fra dag ét kan gå ind på vores hold og sætte et aftryk, siger Svend Graversen, der ikke vil forholde sig til, hvor realistisk det er, at Sisto vender hjem til FCM.

Læs også:Sviatchenko åbner op for at blive i FCM: Champions League lokker

Spørger man anfører Erik Sviatchenko, er Sisto særdeles velkommen i FC Midtjylland.

– Lad os endelig få Sisto tilbage. Han er en fantastisk spiller, og sidst han var her, var han jo magisk. Men det er jo hypotetisk for mig at sige.

– Det er op til Pione selv. Han er klog og dygtig, og hvis han synes, det er det rigtige, så må vi se. Han er i hvert fald velkommen, siger Sviatchenko.

Pione Sisto, der forlod FCM til fordel for Celta i 2016, har et år tilbage af sin kontrakt i den spanske klub.

/ritzau/

Læs også:Overblik: Sådan sluttede Superliga-sæsonen 2019/20
Læs også:Ronnie Schwartz er Superliga-topscorer: Det hjalp, at Kamil skiftede
Læs også:Veloplagt AaB lægger en dæmper på FCM’s guldfest






LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Åbner for flere Brøndby-salg

Forhandler med Jannik Vestergaard

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Historisk transfer – FC København tjener kassen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

PSG meldes enig med Barca-profil

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Argentina – Schweiz

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Norge – England



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

Afsløring: OB køber Topi Keskinen