FC Midtjylland-lejr ser gerne Pione Sisto vende hjem

FC Midtjylland står klar med åbne arme, hvis Pione Sisto skulle overveje at vende hjem til Herning.



Den spanske avis Marca skrev søndag, at Pione Sisto overvejer at vende hjem til Danmark efter nogle svære år i Celta Vigo.

Senere samme aften dukkede den 25-årige offensivspiller op på tribunerne til FC Midtjyllands guldfest mod AaB.

Det gik ikke FCM-sportschef Svend Graversens næse forbi.

Han er ikke meget for at sætte ord på, om Sisto er på vej til at gøre comeback på MCH Arena. Men Graversen slår fast, at han ikke ligefrem vil have noget imod det.

– Jeg var rigtig glad for at se Pione. Det er altid dejligt at vores tidligere spillere, og vi er meget, meget glade for at se Pione.

Læs også:FC Midtjylland drømmer om Champions League: Vi står bedre rustet

– Jeg vil ikke kommentere det på sådan en dag som i dag, men jeg vil da ikke klage over, hvis vi får nogle af vores dygtige spillere, som vi har sendt til udlandet, hjem.

– Pione er én af dem, men der er mange af vores gamle spillere, som vi fortsat følger, siger Svend Graversen.

FCM har været imponerende i defensiven, og Svend Graversen erkender, at FCM kigger mod de mere offensive positioner, når der ledes efter forstærkninger.

– Vi skal finde den rigtige spiller med de rigtige kvaliteter. Jeg er enig i, at vi er rigtig stærke defensivt, så det er nok et sted foran de fem bageste, at vi kigger på forstærkninger.

– Selvfølgelig kunne det være Pione, men det kunne være mange spillere. Vi skal have spillere, som fra dag ét kan gå ind på vores hold og sætte et aftryk, siger Svend Graversen, der ikke vil forholde sig til, hvor realistisk det er, at Sisto vender hjem til FCM.

Læs også:Sviatchenko åbner op for at blive i FCM: Champions League lokker

Spørger man anfører Erik Sviatchenko, er Sisto særdeles velkommen i FC Midtjylland.

– Lad os endelig få Sisto tilbage. Han er en fantastisk spiller, og sidst han var her, var han jo magisk. Men det er jo hypotetisk for mig at sige.

– Det er op til Pione selv. Han er klog og dygtig, og hvis han synes, det er det rigtige, så må vi se. Han er i hvert fald velkommen, siger Sviatchenko.

Pione Sisto, der forlod FCM til fordel for Celta i 2016, har et år tilbage af sin kontrakt i den spanske klub.

/ritzau/

Læs også:Overblik: Sådan sluttede Superliga-sæsonen 2019/20
Læs også:Ronnie Schwartz er Superliga-topscorer: Det hjalp, at Kamil skiftede
Læs også:Veloplagt AaB lægger en dæmper på FCM’s guldfest






LIVE

LIVE: ‘Venter stort transfervindue for OB’

Offentliggøres i dag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Andreas Christensen afviser tilbud

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Tidligere FCK-spiller dømt i retten



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

FC Midtjylland – AGF

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Den største genistreg i Superligaen?

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Er det Dolbergs vilde millionløn?

AGF har holdt fri inden FCM-brag

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Riemer reagerer på stor landsholdschok