FC Midtjylland drømmer om Champions League: Vi står bedre rustet

Erik Sviatchenko mener, at FC Midtjylland står bedre rustet til europæiske kampe nu end tidligere år.



FC Midtjylland har været suveræne i 3F Superligaen og kunne søndag løfte pokalen som et symbol på mesterskabet. Men på den jyske hede drømmes der om mere end succes i egen andedam.

Det helt store mål er nu at komme i et europæisk gruppespil, og anfører Erik Sviatchenko drømmer om det fineste selskab.

– Jeg har ét mål nu, og det er at komme i Champions League med FC Midtjylland. Jeg ved godt, at chancerne er små, men hvorfor skulle vi ikke tro på det? Vi skal jo starte et eller andet sted, siger Sviatchenko.

FC Midtjylland har ikke været kendt for at præstere uden for landets grænser, men Erik Sviatchenko tror på, at det ændrer sig efter sommerferien.

– Vurderet ud fra denne sæson synes jeg, at vi står bedre rustet. Vi præsterede, da vi virkelig skulle, vi lukkede kampene ned og tillod få chancer imod os. Vi har været bæredygtige, og det skinner forhåbentlig også igennem, når vi spiller i Europa.

– Vores spillestil passer bedre til de kampe, hvor vi har været lidt for åbne andre år, siger FCM-anføreren.

FCM har været bundsolide defensivt, og cheftræner Brian Priske tror på, at det er nøglen til europæisk succes.

– Jeg synes, vi står godt, og det ændrer de seneste fire kampe ikke noget på, siger Priske med henvisning til, at FCM er faldet en del i niveau, efter at guldet blev sikret.

– Vi er fortjente danske mestre og har vist, at vi har basen til at kunne spille nogle store kampe, og det tror jeg også på, at vi kan i Europa. Jeg er fortrøstningsfuld, siger cheftræneren.

Søndag aften afrundede FCM sæsonen med at tabe 1-2 til AaB, og nordjydernes cheftræner har stor ros tilovers for de nykårede mestre.

– Man siger jo, at en god defensiv vinder mesterskaber, og FC Midtjylland har haft en fantastisk defensiv. Det er derfor, at de fuldt fortjent kan fejre mesterskabet nu, siger Jacob Friis.

FC Midtjyllands hidtil eneste europæiske gruppespil var i 2015-16, hvor klubben var i Europa League.

/ritzau/



Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Kæmpe forløsning for FC København

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Transferplanen: Tre spillere til FC København

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

I dialog med Brøndby

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Årets mest læste – I elsker transfers!

Hingste sparker Falke i Casablanca

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Set i København – de leder efter ny sportschef

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone