FC Midtjylland har været suveræne i 3F Superligaen og kunne søndag løfte pokalen som et symbol på mesterskabet. Men på den jyske hede drømmes der om mere end succes i egen andedam.
Det helt store mål er nu at komme i et europæisk gruppespil, og anfører Erik Sviatchenko drømmer om det fineste selskab.
– Jeg har ét mål nu, og det er at komme i Champions League med FC Midtjylland. Jeg ved godt, at chancerne er små, men hvorfor skulle vi ikke tro på det? Vi skal jo starte et eller andet sted, siger Sviatchenko.
FC Midtjylland har ikke været kendt for at præstere uden for landets grænser, men Erik Sviatchenko tror på, at det ændrer sig efter sommerferien.
– Vurderet ud fra denne sæson synes jeg, at vi står bedre rustet. Vi præsterede, da vi virkelig skulle, vi lukkede kampene ned og tillod få chancer imod os. Vi har været bæredygtige, og det skinner forhåbentlig også igennem, når vi spiller i Europa.
– Vores spillestil passer bedre til de kampe, hvor vi har været lidt for åbne andre år, siger FCM-anføreren.
FCM har været bundsolide defensivt, og cheftræner Brian Priske tror på, at det er nøglen til europæisk succes.
– Jeg synes, vi står godt, og det ændrer de seneste fire kampe ikke noget på, siger Priske med henvisning til, at FCM er faldet en del i niveau, efter at guldet blev sikret.
– Vi er fortjente danske mestre og har vist, at vi har basen til at kunne spille nogle store kampe, og det tror jeg også på, at vi kan i Europa. Jeg er fortrøstningsfuld, siger cheftræneren.
Søndag aften afrundede FCM sæsonen med at tabe 1-2 til AaB, og nordjydernes cheftræner har stor ros tilovers for de nykårede mestre.
– Man siger jo, at en god defensiv vinder mesterskaber, og FC Midtjylland har haft en fantastisk defensiv. Det er derfor, at de fuldt fortjent kan fejre mesterskabet nu, siger Jacob Friis.
FC Midtjyllands hidtil eneste europæiske gruppespil var i 2015-16, hvor klubben var i Europa League.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Fortryder FC Barcelona-transfer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
Færdig: Nu er han rejst til København
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
HELT VILDT
