FC Midtjylland drømmer om Champions League: Vi står bedre rustet

Erik Sviatchenko mener, at FC Midtjylland står bedre rustet til europæiske kampe nu end tidligere år.



FC Midtjylland har været suveræne i 3F Superligaen og kunne søndag løfte pokalen som et symbol på mesterskabet. Men på den jyske hede drømmes der om mere end succes i egen andedam.

Det helt store mål er nu at komme i et europæisk gruppespil, og anfører Erik Sviatchenko drømmer om det fineste selskab.

– Jeg har ét mål nu, og det er at komme i Champions League med FC Midtjylland. Jeg ved godt, at chancerne er små, men hvorfor skulle vi ikke tro på det? Vi skal jo starte et eller andet sted, siger Sviatchenko.

FC Midtjylland har ikke været kendt for at præstere uden for landets grænser, men Erik Sviatchenko tror på, at det ændrer sig efter sommerferien.

– Vurderet ud fra denne sæson synes jeg, at vi står bedre rustet. Vi præsterede, da vi virkelig skulle, vi lukkede kampene ned og tillod få chancer imod os. Vi har været bæredygtige, og det skinner forhåbentlig også igennem, når vi spiller i Europa.

– Vores spillestil passer bedre til de kampe, hvor vi har været lidt for åbne andre år, siger FCM-anføreren.

FCM har været bundsolide defensivt, og cheftræner Brian Priske tror på, at det er nøglen til europæisk succes.

– Jeg synes, vi står godt, og det ændrer de seneste fire kampe ikke noget på, siger Priske med henvisning til, at FCM er faldet en del i niveau, efter at guldet blev sikret.

– Vi er fortjente danske mestre og har vist, at vi har basen til at kunne spille nogle store kampe, og det tror jeg også på, at vi kan i Europa. Jeg er fortrøstningsfuld, siger cheftræneren.

Søndag aften afrundede FCM sæsonen med at tabe 1-2 til AaB, og nordjydernes cheftræner har stor ros tilovers for de nykårede mestre.

– Man siger jo, at en god defensiv vinder mesterskaber, og FC Midtjylland har haft en fantastisk defensiv. Det er derfor, at de fuldt fortjent kan fejre mesterskabet nu, siger Jacob Friis.

FC Midtjyllands hidtil eneste europæiske gruppespil var i 2015-16, hvor klubben var i Europa League.

/ritzau/



Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Solgt for 285 millioner

Frederik Birk bryder tavsheden

Afsløring: FC København binder stortalent

Storklub lurer på Mohamed Salah

Spøger i kæmpeklub

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Kæmpe forløsning for FC København

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme

Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber 

Bombe på vej – sker det i dag? 

Årets mest læste – I elsker transfers!

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit