Stor skuffelse: FCM er færdig i Europa League

Det blev til et skuffende 0-0-resultat mod Ludogorets, og derfor er FC Midtjylland ude af Europa League.



FC Midtjylland kunne med en sejr i den sidste gruppekamp sikre sig videre deltagelse ved dette års Europa League.

Den mulighed blev bare ikke udnyttet, da holdet skuffede og spillede 0-0 med den bulgarske bundprop Ludogorets, der absolut intet havde at spille for.

Resultatet betyder, at midtjyderne ender som treer i gruppen og er dermed ude af Europa League. Holdet får dog chancen i Conference Leagues slutspil i det nye år.

FCM havde taget førstepladsen i Europa League-gruppen, hvis holdet havde vundet over Ludogorets. I gruppens anden kamp spillede Braga og Røde Stjerne nemlig 1-1.

Midtjyderne sværmede indledningsvist om hjemmeholdets mål, og flere stor chancer blev det også til. Men Ludogorets-målmand Sergio Padt stod det rigtige sted.

Danskerne fortsatte de fine takter og lykkes godt med sit høje pres. Hjemmeholdet havde derfor svært ved at få spil i gang og dermed også ved at skabe chancer, fordi danskerne konstant var over dem.

Ludogorets begyndte dog så småt at komme med i opgøret midtvejs i første halvleg, men mål skulle det altså ikke blive til for nogen af holdene.

Anden halvleg startede igen med danskerne som de dominerende. Igen begyndte Midtjylland at nærme sig nogle store scoringsmuligheder, men det var hele tiden lige ved og næsten.

Igen begyndte hjemmeholdet et kvarter inde i anden halvleg af få spillet over på egne præmisser igen.

Pludselig skulle der også tjekkes for et straffespark til Ludogorets, efter at en af deres spillere fik en hånd i ansigtet i feltet. Det blev dog ikke vurderet til et forsøg fra pletten.

De sidste tyve minutter var mere jævnbyrdige. Fra et dansk perspektiv var der optræk til flere potentielle angreb, hvor en af de større muligheder kom ved et fladt indlæg fra højre side, som Evander fik sat foden på. Men endnu en gang stod Padt rigtig placeret.

Det høje presspil fungerede atter i de resterende minutter, og flere bolderobringer hjalp danskerne med at beholde momentum.

Det danske hold pressede for alvor på til sidst, hvor Gustav Isaksen kom tættest på med et godt hovedstød, men Padt var ikke til at passere.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

De overvejer Christian Eriksen

FCM-profil tordner: ‘En skandale’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

LIVE: Slutfløjt i Parken



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Raser: Det er latterligt!

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu