FC Midtjylland må nøjes med en kopi af pokalen

Med én spillerunde tilbage af Superligaen, kan både og Brøndby IF og FC Midtjylland blive mestre. Det betyder, at Divisionsforeningen har to Superliga-pokaler klar til på søndag.



Banen er kridtet op til en vaskeægte guldgyser søndag, hvor blot målscoreren skiller Brøndby IF og FC Midtjylland før sidste spillerunde. 

Begge hold kan altså ende øverst på skamlen og løfte Superliga-trofæet, og det efterlader naturligvis et spørgsmål. 

Hvor befinder pokalen sig søndag eftermiddag, når kampene bliver fløjtet i gang? Starter den i Brøndby? Bliver den fløjet til Herning?

Nej, faktisk forbereder man to helt ens guldceremonier hos Brøndby IF og FC Midtjylland med to forskellige pokaler.

Det fortæller turneringschef hos Divsionsforeningen, Peter Ebbesen, til Tipsbladet.

– Vi gør det sådan, at vi har to pokaler i det nøjagtigt samme design og størrelse. Der er den forskel, at den ene er en replika. Den har lidt mindre værdi. Originalen er i Sterling-sølv, mens kopien er lavet af noget metal. Det blotte øje kan ikke se forskel, det er fuldstændig det samme. 

– Den rigtige pokal kommer til at stå i Brøndby, fordi de ligger nummer ét på dagen. Replikaen kommer så til at så til at stå i Midtjylland, da de ligger nummer to. Ellers vil alt setup være fuldstændig det samme – bortset fra værdiforskellen på de to pokaler.

Den rigtige pokal kommer til at stå på Brøndby stadion, når sidste spillerunde i Superligaen løber af stablen på søndag. Foto: Alamy

Er det ikke ærgerligt, at FC Midtjylland ikke kan løfte den rigtige pokal?

– Jo, men hvad havde du forestillet dig? Skulle vi købe tre? Den originale koster i omegnen af én million kroner, så det er ikke bare for sjov. Eller skulle vi være ubevidste om miljøet og bestille en helikopter, der fragter den. Jeg synes ikke, der er noget mærkeligt i det. Den er fuldstændig den samme. Den er designet af de samme og vejer på grammet det samme. Så der er ingen forskel. Den bliver pudset og får sløjfer og hele svineriet, fortæller Ebbesen. 

Du siger den rigtige koster i omegnen af million, hvad koster replikaen?

– Det kan jeg ikke lige sige. Den er, ligesom den rigtige, designet af Georg Jensen, så den er ikke billig. Men den er lavet i metal, så den koster ikke i nærheden af den rigtige, siger turneringschefen.

Og faktisk kan ‘Ulvene’ blive historiske i og med, at de kan blive det første hold, der løfter den ‘forkerte’ pokal. 

Det er nemlig ikke sket i nyere tid, mens replikaen har været i spil, at førstepladsen har skiftet hænder efter sidste spillerunde. 

Vil du personligt ærgre dig lidt, hvis den ‘forkerte’ pokal blev løftet?

– Overhovedet ikke. Og jeg gætter ikke på, at det betyder noget for FC Midtjylland. De bliver nok kisteglade alligevel, når den rigtige pokal bliver leveret senere. Det er bare sådan, det er, fortæller Peter Ebbesen.

I sidste spillerunde tager Brøndby imod AGF, mens FC Midtjylland tørner sammen med Silkeborg IF i Herning.





LIVE

LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

Giver to spillere livstidskarantæne

AGF tager pis på FC Midtjylland

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

FC København skriver kontrakt med juvel



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Brian Riemer giver klar besked

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

23 røde kort i vanvidskamp

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

– Han har måske været lagt lidt på is

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

Mileta Rajovic i stor optur

I chok: Har aldrig set lignende

Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Kæmpe kærlighedserklæring

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Paris Saint-Germain – Chelsea

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Bombe – Superliga-klub nævnes

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Froholdt på tavlen i storkamp

Newcastle – Barcelona

Han er Eriksen og co’s nye træner

Real Madrid – Manchester City

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Tung mandagskamp i Rom

Var direkte fra træningsbanen

I svime: Som en ny spiller

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

Alpha retter hård kritik

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

LIVE: Hold da op – kanonkasse!

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

DBU: Ham peger vi på