Banen er kridtet op til en vaskeægte guldgyser søndag, hvor blot målscoreren skiller Brøndby IF og FC Midtjylland før sidste spillerunde.
Begge hold kan altså ende øverst på skamlen og løfte Superliga-trofæet, og det efterlader naturligvis et spørgsmål.
Hvor befinder pokalen sig søndag eftermiddag, når kampene bliver fløjtet i gang? Starter den i Brøndby? Bliver den fløjet til Herning?
Nej, faktisk forbereder man to helt ens guldceremonier hos Brøndby IF og FC Midtjylland med to forskellige pokaler.
Det fortæller turneringschef hos Divsionsforeningen, Peter Ebbesen, til Tipsbladet.
– Vi gør det sådan, at vi har to pokaler i det nøjagtigt samme design og størrelse. Der er den forskel, at den ene er en replika. Den har lidt mindre værdi. Originalen er i Sterling-sølv, mens kopien er lavet af noget metal. Det blotte øje kan ikke se forskel, det er fuldstændig det samme.
– Den rigtige pokal kommer til at stå i Brøndby, fordi de ligger nummer ét på dagen. Replikaen kommer så til at så til at stå i Midtjylland, da de ligger nummer to. Ellers vil alt setup være fuldstændig det samme – bortset fra værdiforskellen på de to pokaler.
Er det ikke ærgerligt, at FC Midtjylland ikke kan løfte den rigtige pokal?
– Jo, men hvad havde du forestillet dig? Skulle vi købe tre? Den originale koster i omegnen af én million kroner, så det er ikke bare for sjov. Eller skulle vi være ubevidste om miljøet og bestille en helikopter, der fragter den. Jeg synes ikke, der er noget mærkeligt i det. Den er fuldstændig den samme. Den er designet af de samme og vejer på grammet det samme. Så der er ingen forskel. Den bliver pudset og får sløjfer og hele svineriet, fortæller Ebbesen.
Du siger den rigtige koster i omegnen af million, hvad koster replikaen?
– Det kan jeg ikke lige sige. Den er, ligesom den rigtige, designet af Georg Jensen, så den er ikke billig. Men den er lavet i metal, så den koster ikke i nærheden af den rigtige, siger turneringschefen.
Og faktisk kan ‘Ulvene’ blive historiske i og med, at de kan blive det første hold, der løfter den ‘forkerte’ pokal.
Det er nemlig ikke sket i nyere tid, mens replikaen har været i spil, at førstepladsen har skiftet hænder efter sidste spillerunde.
Vil du personligt ærgre dig lidt, hvis den ‘forkerte’ pokal blev løftet?
– Overhovedet ikke. Og jeg gætter ikke på, at det betyder noget for FC Midtjylland. De bliver nok kisteglade alligevel, når den rigtige pokal bliver leveret senere. Det er bare sådan, det er, fortæller Peter Ebbesen.
I sidste spillerunde tager Brøndby imod AGF, mens FC Midtjylland tørner sammen med Silkeborg IF i Herning.
LIVE
TransferLIVE: Iskold besked til Real Madrid
Riemer om Eriksen: Voldsomt chokerende
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
Brasiliansk VM-mavepuster
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
TOPNYHED