FC Midtjylland-profilens dom: Bruninho har et vanvittigt tempo i sin krop

Forårssæsonen i Superligaen står for døren, og tipsbladet.dk varmer op med interview med en spiller fra hver af de 14 klubber. Her Tim Sparv.



Fredag kommer foråret til Danmark. Efter to måneders vinterhi vender Superligaen nemlig tilbage til et stadion eller et tv nær dig.

Der er lagt op til en historisk forårssæson med slutspil i toppen og bunden, og på tipsbladet.dk hilser vi foråret velkommen med 14 interview med 14 Superliga-profiler – én fra hvert hold.

Her er det FC Midtjyllands midtbaneanker Tim Sparv, der har ordet.

Hvordan vil du vurdere jeres sæson hidtil?
– Vi ligger nummer tre, og det er vel nogenlunde okay, men jeg synes med den store afstand til FCK og Brøndby, at det ikke er godkendt. Det har været lidt for meget op og ned i vores spil og i vores resultater. Vi skal bruge en tydelighed og stabilitet i vores eget spil. Det bliver nøglen.

– Jeg håber, jeg selv kan komme ind og bidrage med nogle ting. Det har ikke været sjovt at sidde ude og kigge på (Sparv var skadet det meste af efteråret, red.). Det er en ny sitaution, jeg ikke har prøvet tidligere. Jeg håber, at jeg med mit udtryk kan hjælpe på, at vores hold bliver lidt mere stabilt og får lidt flere point.

Hvad forventer du af det kommende forår for dit hold?
– Der er en pokalturnering, som er meget vigtig for klubben og for os spillere, og så er det vigtigt, at vi kvalificerer os til Europa. Mens jeg har været i klubben, er det gået stærkt. Vi har vundet det første mesterskab, kvalificeret os til Europa og har spillet Europa League-gruppespil. Så der er forventninger.

Og dig selv?
– Jeg ser mig selv som en holdspiller, så min opgave bliver at gøre dem omkring mig bedre. Og så vil jeg være med til at vise, at vi kan spille på et højere nvueau. Men det er ikke noget, jeg kan gøre alene. Vi har brug for alle på banen.

Hvad betyder det for jeres tilgang til foråret, at der er slutspil?
– Det er et nyt koncept, som jeg ærlig talt ikke har tænkt så meget over. Men der kan komme mange sjove kampe, hvis vi kvalificerer os til det gode slutspil. Der er mange gode hold med der, så der kan komme gode kampe og øget interesse for kampene, fordi hver kamp i princippet bliver vigtig. Det er godt for både spillere og tilskuere.

Hvem bliver forårets profil i din klub?
– Bruninho. Bruninho har været skadet, men jeg synes, han ser sindssygt interessant ud, og jeg håber, han kan holde sig fit. Han har et tempo i sin krop, som er helt vanvittigt, og så har han styrke og speed på allerhøjeste niveau.

Hvad bliver jeres største udfordring i foråret?
– Jeg har talt lidt om det tidligere: Det handler om at finde ud af, hvad vi vil under kampene, og så skal alle bakke op om måden, vi spiller på. Vi skal være fleksible, og alle skal være klar på at gøre, hvad der er brug for. Det tror jeg er meget vigtigt på det her niveau, for vi har en trup med fantastiske spillere og med unge spillere på vej frem.

– Vi har en masse forskellige og fantastiske spillere med egne filosofier, hvor udfordringen for trænerteamet bliver, at vi som hold skal finde identiteten og måden at spille på. Alle skal være klar over, at selv om det måske ikke lige er den personlige favoritmåde at spille på, er det vigtigt for holdet at have identitet og koncept på plads.





Optakt til Randers FC - OB LIVE

LIVE: ‘Han er ikke okay’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Den største genistreg i Superligaen?

FC Midtjylland – AGF

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Er det Dolbergs vilde millionløn?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

OB – Randers FC

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Nedtur for Højlund og Napoli

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Tøfting: Good on paper – shit on grass

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Steve Cooper storroser stjerne

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Vejle Boldklub – FC København