Opkøbere, sportsdirektører, talentspejdere og agenter taler og skriver på kryds og tværs af Europa i disse uger, og nogle af de navne, der dukker op, er navne på FC Midtjylland-spillere.
Midtbanespilleren Frank Onyeka er blevet et varmt emne med sit gode blik for spillet, speed, en vis målfarlighed og stor arbejdsradius, der allerede nu skriver ham ind som et af de bedste midtbane-ankre i FC Midtjyllands 21-årige historie.
Også Evander Ferreira er et konkret navn i diskussionerne, som Tipsbladet med sikkerhed ved optræder på en liste over mulige forstærkninger omkring det kommende portugisiske mesterhold FC Porto, og i en prisklasse lavere finder man navne som Awer Mabil, Joel Andersson og Erik Sviatchenko.
Tror ikke på salg
FC Midtjyllands direktør Claus Steinlein har ligesom sin sportsdirektør-kollega Svend Graversen og resten af ledelsen intet imod, at udenlandske klubber kigger interesseret på FCM’s bedste spillere.
Men Steinlein tvivler på, at han og kollegerne i Ikast/Herning og ovre i London omkring klubejer Matthew Benham og dennes folk kan overtales til at sælge spillere fra idealopstillingen denne sommer, og slet ikke før klubben kender sin europæiske skæbne med Champions League-kvalifikationskampe ventende forude i slut-august og, forhåbentlig set med FCM-briller, i de sidste runder til september.
Læs også:FCK-emne om interesse: Tænker ikke på det
– Transfermarkedet er ikke rigtig åbnet i forhold til, at der kommer penge i cirkulation. Der er ikke for alvor aftalt nogle større, nye handler, til når markedet åbner i de fleste ligaer omkring 1. august. Det kan nå at ændre sig, men indtil videre er der stille, siger Claus Steinlein til Tipsbladet og forklarer:
– Den stilhed er også medvirkende til, at jeg tror, vi stiller med den samme trup, når vi skal forsøge at spille i et europæisk gruppespil i kvalifikationskampene i august og september. Vi vil gerne holde sammen på truppen, og det hjælper også, at der vil være kort tid til januar-vinduet, når vores transfervindue lukker til oktober. Der er mulighed for at holde på spillerne og forklare dem, at der altså ikke er ret længe til, at transfervinduet er åbent igen.
FC Midtjylland vil selv købe
Mens Claus Steinlein altså efter bedste evne forsøger at smække transfervinduet i, eller i hvert fald sætte det fast i haspen, så der er styr på gennemtrækket, har han og kollegerne flere mulige køb i kikkerten.
FCM-bossen er ikke meget for at dele, hvilke positioner eller type spillere, man arbejder på at hente.
Men i en klubverden præget af corona-nedlukningen og den fortsatte usikkerhed omkring økonomi, sponsorer, tilskuere og transfermarkedet, fornemmer Claus Steinlein, at man kan gøre lave handler med dygtige spillere.
Læs også:Vejle-midt lavede hattrick: Har problemer med lysken
– Vi er ikke de typer, der går af vejen for et godt tilbud, og dem er der faktisk en hel del af for tiden. Så lad os se, om ikke det er muligt, at vi henter en forstærkning eller to. Jeg vil understrege, at vi har en god trup, som vi tror meget på, og som vi gerne vil holde sammen på til Europa-kampene. Så jeg forventer, at det bliver et stille marked, og så må vi vente og se, hvad der kommer til at ske, siger Claus Steinlein.
FC Midtjylland bliver dansk mester for tredje gang på seks sæsoner, hvis Brian Priske udvalgte torsdag aften får point hjemme mod FC København, der har tabt klubbens to foregående kampe i ligaen til AGF og i Parken til FCM for ni dage siden.
Bliver FC Midtjylland dansk mester, træder holdet ind i anden kvalifikationsrunde i Champions League, hvor man 25. eller 26. august spiller én kamp i stedet for de normale kampe ude og hjemme. Det afgøres ved lodtrækning, om man spiller ude eller hjemme.
Samme procedure gælder for tredje kvalifikationsrunde den 15.-16. september, mens den afgørende playoffrunde som vanligt spilles over to kampe, der ligger 22.-23. september og 29.-30. september.
FC Midtjylland har været i et europæisk gruppespil en enkelt gang, i efteråret 2015, hvor man slog Southampton i kvalifikationen og siden kæmpede sig videre til 1/16-finalerne, hvor man hjemme slog Manchester United 2-1 og så tabte 1-5 på Old Trafford i Marcus Rashfords debutkamp.
Læs også:FC Midtjylland venter med mesterskabsfest: Kun spontan fejring
Læs også:FC Midtjylland øger tilskuerantallet til guldbrag mod FC København
Læs også:Superliga powerranking: FCM og AGF topper – Lyngby vakler
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
NYHEDER
Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Vild udvikling for FC Københavns chancer
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
TIPSBLADET SPECIAL
Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris
OPTAKT
AGF – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
EKSKLUSIVT
Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
TOPNYHED
Alexander Bah tog beslutning for Mourinho
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix
Real Madrid taber
Aston Villa og Chelsea smider point
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
FCK afværger historisk nederlag
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
