FC Midtjylland – Silkeborg IF

Krisen kradser hos FC Midtjylland, som har tabt fire af de seneste fem Superligakampe. Vender ''Ulvene'' skuden mod nærmest uovervindelige Silkeborg?



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19:00
Spillested: MCH Arena
Dommer: Jakob Sundberg
På TV: TV2 Sport X

Holdnyt:
FC Midtjylland:
De midtjyske ulve ligger stadig til helt fremme i Superligaen med lige så mange point som AGF og FCK på første- og andenpladsen, men det kan lynhurtigt ændrer sig, hvis den aktuelle formkurve fortsætter.

Thomas Thomasbergs tropper er nemlig ramlet ind i en voldsomt skidt periode med fire nederlag i streg på tværs af turneringer, mens den aktuelle form i Superligaen lyder på hele fire nederlag i de seneste fem kampe.

Defensiven er alt for gavmild med kun ét clean sheet i de seneste 11 ligakampe, og når offensiven samtidig er gået i stå grundet skader til blandt andre Franculino, Osorio og Simsir, som har siddet ude i de seneste kampe, er FC Midtjylland pludselig langt mere medgørlige end i starten af sæsonen.

I forrige runde blev midtjyderne kørt rundt i egen hule af Brøndby, som vandt hele 5-1, og senest blev ondt værre med et fortjent derbynederlag til Viborg.

Landskampspausen kom derfor belejligt, og mon ikke, det lille hvil har gjort godt for de forsvarende mestre?

Edward Chilufya, Marrony, Cho Gue-sung og Osorio er alle ude med skader, mens Aral Simsir og Franculino er tvivlsomme.

Silkeborg IF:
Silkeborg kom til seneste rundes hjemmekamp mod Randers med en historisk statistik i bagagen. Som det eneste hold i Superligaen nogensinde havde Silkeborg nemlig spillet uafgjort syv gange i træk.

Den vilde og mærkelige stime fik sin ende hjemme på JYSK Park, og heldigvis for Kent Nielsens tropper var det med en 1-0 sejr til følge.

I et ellers jævnbyrdigt opgør mod højtflyvende Randers var marginalerne på Silkeborgs side hjemme på kunstgræsset, hvor en scoring fra Mads Freundlich var akkurat nok til at stikke afsted med tre point.

Klubben fra Søhøjlandet har i de seneste 13 spillerunder blot lidt et enkelt nederlag, og det var mod netop FC Midtjylland tilbage i starten af september.

Det er imponerende, hvad Kent Nielsen får ud af materialet i den kommende amerikansk ejede klub, som højst overraskende byder sig til helt fremme i rækken med kun to point til førerholdet AGF.

Anders Klynge og Alexander Busch er begge ude med skader.

Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
Silkeborg IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-4-2): Olafsson – Mbabu, Diao, Bech, Paulinho – Sørensen, Castillo, Martinez, Gogorza – Buksa, Franculino

Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Thelander, Ganchas, Østrøm – Larsen, Mattsson, Freundlich – McCowatt, Bakiz – Adamsen

Dom:
Der er tradition for fuld smæk på målscoringen, når FC Midtjylland og Silkeborg krydser klinger, og det er svært at forestille sig andet end endnu en målfest mandag aften.

10 af de seneste 11 indbyrdes opgør er gået over 2.5 mål, og med hjemmeholdets skrantende defensiv tager i betragtning, skal effektive Silkeborg have fine forudsætninger for at få netmaskerne til at blafre.

Omvendt går FC Midtjylland sjældent fra banen uden at score på MCH Arena, så vi har alle ingredienser til en underholdende aften.

Dommen lyder på 2-2.

Spilforslag:
Over 2.5 mål og Begge hold scorer til odds 1.87 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano




INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Første gang nogensinde for Eriksen

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Her er FCM’s vej til Europa League-finalen

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Vil gøre det onde ved Brøndby

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Henter 16-årig i FC København

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

‘Jeg hadede verden’

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Stor overraskelse til FCM-træning

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

Lyngby på jagt efter uventede spillersalg

Officielt: Sønderjyske sælger profil

Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale

Leeds kan lege med mod Man City

– Det er en frustration for os alle

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League

Legender tager afsked med Sepp Piontek

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’

Dem kan FCM trække i Europa League

Augsburg kan tæve Gedebukke