FC Midtjylland – Silkeborg IF

Krisen kradser hos FC Midtjylland, som har tabt fire af de seneste fem Superligakampe. Vender ''Ulvene'' skuden mod nærmest uovervindelige Silkeborg?



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19:00
Spillested: MCH Arena
Dommer: Jakob Sundberg
På TV: TV2 Sport X

Holdnyt:
FC Midtjylland:
De midtjyske ulve ligger stadig til helt fremme i Superligaen med lige så mange point som AGF og FCK på første- og andenpladsen, men det kan lynhurtigt ændrer sig, hvis den aktuelle formkurve fortsætter.

Thomas Thomasbergs tropper er nemlig ramlet ind i en voldsomt skidt periode med fire nederlag i streg på tværs af turneringer, mens den aktuelle form i Superligaen lyder på hele fire nederlag i de seneste fem kampe.

Defensiven er alt for gavmild med kun ét clean sheet i de seneste 11 ligakampe, og når offensiven samtidig er gået i stå grundet skader til blandt andre Franculino, Osorio og Simsir, som har siddet ude i de seneste kampe, er FC Midtjylland pludselig langt mere medgørlige end i starten af sæsonen.

I forrige runde blev midtjyderne kørt rundt i egen hule af Brøndby, som vandt hele 5-1, og senest blev ondt værre med et fortjent derbynederlag til Viborg.

Landskampspausen kom derfor belejligt, og mon ikke, det lille hvil har gjort godt for de forsvarende mestre?

Edward Chilufya, Marrony, Cho Gue-sung og Osorio er alle ude med skader, mens Aral Simsir og Franculino er tvivlsomme.

Silkeborg IF:
Silkeborg kom til seneste rundes hjemmekamp mod Randers med en historisk statistik i bagagen. Som det eneste hold i Superligaen nogensinde havde Silkeborg nemlig spillet uafgjort syv gange i træk.

Den vilde og mærkelige stime fik sin ende hjemme på JYSK Park, og heldigvis for Kent Nielsens tropper var det med en 1-0 sejr til følge.

I et ellers jævnbyrdigt opgør mod højtflyvende Randers var marginalerne på Silkeborgs side hjemme på kunstgræsset, hvor en scoring fra Mads Freundlich var akkurat nok til at stikke afsted med tre point.

Klubben fra Søhøjlandet har i de seneste 13 spillerunder blot lidt et enkelt nederlag, og det var mod netop FC Midtjylland tilbage i starten af september.

Det er imponerende, hvad Kent Nielsen får ud af materialet i den kommende amerikansk ejede klub, som højst overraskende byder sig til helt fremme i rækken med kun to point til førerholdet AGF.

Anders Klynge og Alexander Busch er begge ude med skader.

Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
Silkeborg IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-4-2): Olafsson – Mbabu, Diao, Bech, Paulinho – Sørensen, Castillo, Martinez, Gogorza – Buksa, Franculino

Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Thelander, Ganchas, Østrøm – Larsen, Mattsson, Freundlich – McCowatt, Bakiz – Adamsen

Dom:
Der er tradition for fuld smæk på målscoringen, når FC Midtjylland og Silkeborg krydser klinger, og det er svært at forestille sig andet end endnu en målfest mandag aften.

10 af de seneste 11 indbyrdes opgør er gået over 2.5 mål, og med hjemmeholdets skrantende defensiv tager i betragtning, skal effektive Silkeborg have fine forudsætninger for at få netmaskerne til at blafre.

Omvendt går FC Midtjylland sjældent fra banen uden at score på MCH Arena, så vi har alle ingredienser til en underholdende aften.

Dommen lyder på 2-2.

Spilforslag:
Over 2.5 mål og Begge hold scorer til odds 1.87 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano






TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Arne Slot dybt frustreret

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

Skræmmende Chido Obi-scener

I chok over Manchester United

Her lander kampprogrammet for slutspillet



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Nu er Dreyer historisk

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Køber engelsk klub



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

631 millioner kroner

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

‘Han tisser isterninger’

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

– Det vil jeg aldrig gøre!

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Danmark åbner VM-jagt med sejr

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Bo Henriksen lander TV-job

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Fuld opbakning til Jacob Neestrup

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

Medier revser Real Madrid-træner

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Mål i begge ender i Brighton

– Burde have lukket langt tidligere!

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Dansk drømmehug i Serie A

Tottenham straffes for nazihilsner