Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19:00
Spillested: MCH Arena
Dommer: Jakob Sundberg
På TV: TV2 Sport X
Holdnyt:
FC Midtjylland:
De midtjyske ulve ligger stadig til helt fremme i Superligaen med lige så mange point som AGF og FCK på første- og andenpladsen, men det kan lynhurtigt ændrer sig, hvis den aktuelle formkurve fortsætter.
Thomas Thomasbergs tropper er nemlig ramlet ind i en voldsomt skidt periode med fire nederlag i streg på tværs af turneringer, mens den aktuelle form i Superligaen lyder på hele fire nederlag i de seneste fem kampe.
Defensiven er alt for gavmild med kun ét clean sheet i de seneste 11 ligakampe, og når offensiven samtidig er gået i stå grundet skader til blandt andre Franculino, Osorio og Simsir, som har siddet ude i de seneste kampe, er FC Midtjylland pludselig langt mere medgørlige end i starten af sæsonen.
I forrige runde blev midtjyderne kørt rundt i egen hule af Brøndby, som vandt hele 5-1, og senest blev ondt værre med et fortjent derbynederlag til Viborg.
Landskampspausen kom derfor belejligt, og mon ikke, det lille hvil har gjort godt for de forsvarende mestre?
Edward Chilufya, Marrony, Cho Gue-sung og Osorio er alle ude med skader, mens Aral Simsir og Franculino er tvivlsomme.
Silkeborg IF:
Silkeborg kom til seneste rundes hjemmekamp mod Randers med en historisk statistik i bagagen. Som det eneste hold i Superligaen nogensinde havde Silkeborg nemlig spillet uafgjort syv gange i træk.
Den vilde og mærkelige stime fik sin ende hjemme på JYSK Park, og heldigvis for Kent Nielsens tropper var det med en 1-0 sejr til følge.
I et ellers jævnbyrdigt opgør mod højtflyvende Randers var marginalerne på Silkeborgs side hjemme på kunstgræsset, hvor en scoring fra Mads Freundlich var akkurat nok til at stikke afsted med tre point.
Klubben fra Søhøjlandet har i de seneste 13 spillerunder blot lidt et enkelt nederlag, og det var mod netop FC Midtjylland tilbage i starten af september.
Det er imponerende, hvad Kent Nielsen får ud af materialet i den kommende amerikansk ejede klub, som højst overraskende byder sig til helt fremme i rækken med kun to point til førerholdet AGF.
Anders Klynge og Alexander Busch er begge ude med skader.
Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
Silkeborg IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-4-2): Olafsson – Mbabu, Diao, Bech, Paulinho – Sørensen, Castillo, Martinez, Gogorza – Buksa, Franculino
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Thelander, Ganchas, Østrøm – Larsen, Mattsson, Freundlich – McCowatt, Bakiz – Adamsen
Dom:
Der er tradition for fuld smæk på målscoringen, når FC Midtjylland og Silkeborg krydser klinger, og det er svært at forestille sig andet end endnu en målfest mandag aften.
10 af de seneste 11 indbyrdes opgør er gået over 2.5 mål, og med hjemmeholdets skrantende defensiv tager i betragtning, skal effektive Silkeborg have fine forudsætninger for at få netmaskerne til at blafre.
Omvendt går FC Midtjylland sjældent fra banen uden at score på MCH Arena, så vi har alle ingredienser til en underholdende aften.
Dommen lyder på 2-2.
Spilforslag:
Over 2.5 mål og Begge hold scorer til odds 1.87 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

LIVE
Superliga-LIVE: Eksperter sår tvivl omkring AGF
NYHEDER
Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
NYHEDER
AGF har profil tilbage til Brøndby-brag
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
Her kan du se AGF mod Brøndby IF
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud
MEDIE
Arsenal jagter Spurs-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
TRANSFER
Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet
TRANSFER
Officielt: FC København sælger stjerne
OPTAKT