FC Midtjylland – Silkeborg IF

Krisen kradser hos FC Midtjylland, som har tabt fire af de seneste fem Superligakampe. Vender ''Ulvene'' skuden mod nærmest uovervindelige Silkeborg?



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19:00
Spillested: MCH Arena
Dommer: Jakob Sundberg
På TV: TV2 Sport X

Holdnyt:
FC Midtjylland:
De midtjyske ulve ligger stadig til helt fremme i Superligaen med lige så mange point som AGF og FCK på første- og andenpladsen, men det kan lynhurtigt ændrer sig, hvis den aktuelle formkurve fortsætter.

Thomas Thomasbergs tropper er nemlig ramlet ind i en voldsomt skidt periode med fire nederlag i streg på tværs af turneringer, mens den aktuelle form i Superligaen lyder på hele fire nederlag i de seneste fem kampe.

Defensiven er alt for gavmild med kun ét clean sheet i de seneste 11 ligakampe, og når offensiven samtidig er gået i stå grundet skader til blandt andre Franculino, Osorio og Simsir, som har siddet ude i de seneste kampe, er FC Midtjylland pludselig langt mere medgørlige end i starten af sæsonen.

I forrige runde blev midtjyderne kørt rundt i egen hule af Brøndby, som vandt hele 5-1, og senest blev ondt værre med et fortjent derbynederlag til Viborg.

Landskampspausen kom derfor belejligt, og mon ikke, det lille hvil har gjort godt for de forsvarende mestre?

Edward Chilufya, Marrony, Cho Gue-sung og Osorio er alle ude med skader, mens Aral Simsir og Franculino er tvivlsomme.

Silkeborg IF:
Silkeborg kom til seneste rundes hjemmekamp mod Randers med en historisk statistik i bagagen. Som det eneste hold i Superligaen nogensinde havde Silkeborg nemlig spillet uafgjort syv gange i træk.

Den vilde og mærkelige stime fik sin ende hjemme på JYSK Park, og heldigvis for Kent Nielsens tropper var det med en 1-0 sejr til følge.

I et ellers jævnbyrdigt opgør mod højtflyvende Randers var marginalerne på Silkeborgs side hjemme på kunstgræsset, hvor en scoring fra Mads Freundlich var akkurat nok til at stikke afsted med tre point.

Klubben fra Søhøjlandet har i de seneste 13 spillerunder blot lidt et enkelt nederlag, og det var mod netop FC Midtjylland tilbage i starten af september.

Det er imponerende, hvad Kent Nielsen får ud af materialet i den kommende amerikansk ejede klub, som højst overraskende byder sig til helt fremme i rækken med kun to point til førerholdet AGF.

Anders Klynge og Alexander Busch er begge ude med skader.

Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
Silkeborg IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-4-2): Olafsson – Mbabu, Diao, Bech, Paulinho – Sørensen, Castillo, Martinez, Gogorza – Buksa, Franculino

Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Thelander, Ganchas, Østrøm – Larsen, Mattsson, Freundlich – McCowatt, Bakiz – Adamsen

Dom:
Der er tradition for fuld smæk på målscoringen, når FC Midtjylland og Silkeborg krydser klinger, og det er svært at forestille sig andet end endnu en målfest mandag aften.

10 af de seneste 11 indbyrdes opgør er gået over 2.5 mål, og med hjemmeholdets skrantende defensiv tager i betragtning, skal effektive Silkeborg have fine forudsætninger for at få netmaskerne til at blafre.

Omvendt går FC Midtjylland sjældent fra banen uden at score på MCH Arena, så vi har alle ingredienser til en underholdende aften.

Dommen lyder på 2-2.

Spilforslag:
Over 2.5 mål og Begge hold scorer til odds 1.87 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano




Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Bach Bak i svime over Uhre

– Lange forhandlinger med FC København

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Brentford har gjort det igen

Raser over Rasmus Højlund-episode

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub

Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen

Schmedes roser ny transfer

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt

Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

Superliga-klub i forhandlinger om salg

Storklub vil have Filip Jörgensen

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Slagter United: ‘Det er pinligt’

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Storklub vil købe Tochi Chukwuani

Real Madrid satte Atlético på plads

Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’

Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent

Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper

Liverpool-træner er ked af prædikat

Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne

Roony Bardghji med drømmekamp

Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne

Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse

Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

– Så kan det ikke være et svært valg

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’

Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’

Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre

Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter

Manchester United skuffer efter trænerfyring

Målfattig storkamp i London