Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19:00
Spillested: MCH Arena
Dommer: Jakob Sundberg
På TV: TV2 Sport X
Holdnyt:
FC Midtjylland:
De midtjyske ulve ligger stadig til helt fremme i Superligaen med lige så mange point som AGF og FCK på første- og andenpladsen, men det kan lynhurtigt ændrer sig, hvis den aktuelle formkurve fortsætter.
Thomas Thomasbergs tropper er nemlig ramlet ind i en voldsomt skidt periode med fire nederlag i streg på tværs af turneringer, mens den aktuelle form i Superligaen lyder på hele fire nederlag i de seneste fem kampe.
Defensiven er alt for gavmild med kun ét clean sheet i de seneste 11 ligakampe, og når offensiven samtidig er gået i stå grundet skader til blandt andre Franculino, Osorio og Simsir, som har siddet ude i de seneste kampe, er FC Midtjylland pludselig langt mere medgørlige end i starten af sæsonen.
I forrige runde blev midtjyderne kørt rundt i egen hule af Brøndby, som vandt hele 5-1, og senest blev ondt værre med et fortjent derbynederlag til Viborg.
Landskampspausen kom derfor belejligt, og mon ikke, det lille hvil har gjort godt for de forsvarende mestre?
Edward Chilufya, Marrony, Cho Gue-sung og Osorio er alle ude med skader, mens Aral Simsir og Franculino er tvivlsomme.
Silkeborg IF:
Silkeborg kom til seneste rundes hjemmekamp mod Randers med en historisk statistik i bagagen. Som det eneste hold i Superligaen nogensinde havde Silkeborg nemlig spillet uafgjort syv gange i træk.
Den vilde og mærkelige stime fik sin ende hjemme på JYSK Park, og heldigvis for Kent Nielsens tropper var det med en 1-0 sejr til følge.
I et ellers jævnbyrdigt opgør mod højtflyvende Randers var marginalerne på Silkeborgs side hjemme på kunstgræsset, hvor en scoring fra Mads Freundlich var akkurat nok til at stikke afsted med tre point.
Klubben fra Søhøjlandet har i de seneste 13 spillerunder blot lidt et enkelt nederlag, og det var mod netop FC Midtjylland tilbage i starten af september.
Det er imponerende, hvad Kent Nielsen får ud af materialet i den kommende amerikansk ejede klub, som højst overraskende byder sig til helt fremme i rækken med kun to point til førerholdet AGF.
Anders Klynge og Alexander Busch er begge ude med skader.
Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
Silkeborg IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-4-2): Olafsson – Mbabu, Diao, Bech, Paulinho – Sørensen, Castillo, Martinez, Gogorza – Buksa, Franculino
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Thelander, Ganchas, Østrøm – Larsen, Mattsson, Freundlich – McCowatt, Bakiz – Adamsen
Dom:
Der er tradition for fuld smæk på målscoringen, når FC Midtjylland og Silkeborg krydser klinger, og det er svært at forestille sig andet end endnu en målfest mandag aften.
10 af de seneste 11 indbyrdes opgør er gået over 2.5 mål, og med hjemmeholdets skrantende defensiv tager i betragtning, skal effektive Silkeborg have fine forudsætninger for at få netmaskerne til at blafre.
Omvendt går FC Midtjylland sjældent fra banen uden at score på MCH Arena, så vi har alle ingredienser til en underholdende aften.
Dommen lyder på 2-2.
Spilforslag:
Over 2.5 mål og Begge hold scorer til odds 1.87 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
AVIS
Storklub meldes interesseret
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
NYHEDER
– Han vil være i store problemer
HELT VILDT
Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
MEDIE
Danske klubber vil have ham
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
HELT VILDT
Vanvittige scener i svensk skandalekamp
TOPNYHED
Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
NYHEDER
Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
HELT VILDT