Meget tyder på, at Frank Onyeka også er at finde i FC Midtjylland, når transfervinduet klapper i sent mandag aften. Medmindre der kommer et meget stort millionbeløb i løbet af transfervinduets sidste timer, beholder midtjyderne ham nemlig.
Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger holder FC Midtjylland nemlig fast i prisskiltet på knap 75 millioner kroner, som de har fastholdt i hele transfervinduet i de meldinger, der er sivet ud fra det midtjyske.
Det beløb har nigerianerens bejlere dog endnu ikke været villige til at byde. Club Brugge har ellers flere gange været nævnt som en bejler til midtbanespilleren og har da også sendt et bud til FC Midtjylland.
Club Brugge skal ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger have budt omtrent 45 milioner kroner for 22-årige Frank Onyeka, der ved et skifte også kunne se frem til en markant lønforhøjelse, men det bud er altså langt fra midtjydernes prissætning og er derfor blevet afvist, ikke mindst med tanke på de Champions League-kampe, der venter i de to kommende måneder.
Det er dog ikke nyt, at FC Midtjylland kræver et stort beløb for Frank Onyeka. Tidligere på sommeren erklærede sportschef Svend Graversen, at de var klar til afvise bud på op til 50 millioner kroner.
– Der er ingen tvivl om, at som han har spillet, er der rigtig mange, der spørger og helt sikkert også vil komme med et bud på Frank. Men vi er også der, at skal Frank videre nu, bliver det et bud, som er et af de højeste, vi har set i FC Midtjylland, sagde Svend Graversen til TV 3 Sport tilbage i juli.
Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020
Hvis Frank Onyeka skal en tur videre, skal der altså komme et meget stort transferbud, inden transfervinduet endeligt lukker ved midnat.
Transfervinduet åbner igen om tre måneder, og de midtjyske klubledere har ved flere lejligheder slået på, at spillerne ikke skal vente ret længe for at komme videre, hvis de ikke bliver solgt i denne transferperiode.
Onyeka har været en nøglespiller for FC Midtjylland de seneste 12-18 måneder. Nigerianerens agent Klaus Granlund udtrykte overfor B.T. tidligere på året et håb om, at prisen på Frank Onyeka ville være et stykke under de 10 millioner euro, svarende til omtrent 75 millioner kroner, der fortsat lader til at være FCM’s pris.
INTERVIEW Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
INTERVIEW
FC København afviser konspirationsteori
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Skal han med Bo Svensson til FC København?
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
Stor profil glad for Brøndby
TOPNYHED
Varme rygter: Han har været i FC København
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
AVIS
Klar på chokskifte
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
INTERVIEW
Afslører hemmelige samtaler med FC København
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
NYHEDER
FC København tæt på ny assistenttræner
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
Melder ud om Kasper Hjulmand
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
NYHEDER
FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson
NYHEDER
Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse
EKSKLUSIVT
Spår flere træner-ændringer i FC København
Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR
– Jeg tror, det er det rigtige for FC København
Dybt bekymret over VM i USA
‘Det er lidt skørt, men det er fedt’
DAGENS SPILFORSLAG
Cypern moser Moldova
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
EKSKLUSIVT
