Meget tyder på, at Frank Onyeka også er at finde i FC Midtjylland, når transfervinduet klapper i sent mandag aften. Medmindre der kommer et meget stort millionbeløb i løbet af transfervinduets sidste timer, beholder midtjyderne ham nemlig.
Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger holder FC Midtjylland nemlig fast i prisskiltet på knap 75 millioner kroner, som de har fastholdt i hele transfervinduet i de meldinger, der er sivet ud fra det midtjyske.
Det beløb har nigerianerens bejlere dog endnu ikke været villige til at byde. Club Brugge har ellers flere gange været nævnt som en bejler til midtbanespilleren og har da også sendt et bud til FC Midtjylland.
Club Brugge skal ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger have budt omtrent 45 milioner kroner for 22-årige Frank Onyeka, der ved et skifte også kunne se frem til en markant lønforhøjelse, men det bud er altså langt fra midtjydernes prissætning og er derfor blevet afvist, ikke mindst med tanke på de Champions League-kampe, der venter i de to kommende måneder.
Det er dog ikke nyt, at FC Midtjylland kræver et stort beløb for Frank Onyeka. Tidligere på sommeren erklærede sportschef Svend Graversen, at de var klar til afvise bud på op til 50 millioner kroner.
– Der er ingen tvivl om, at som han har spillet, er der rigtig mange, der spørger og helt sikkert også vil komme med et bud på Frank. Men vi er også der, at skal Frank videre nu, bliver det et bud, som er et af de højeste, vi har set i FC Midtjylland, sagde Svend Graversen til TV 3 Sport tilbage i juli.
Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020
Hvis Frank Onyeka skal en tur videre, skal der altså komme et meget stort transferbud, inden transfervinduet endeligt lukker ved midnat.
Transfervinduet åbner igen om tre måneder, og de midtjyske klubledere har ved flere lejligheder slået på, at spillerne ikke skal vente ret længe for at komme videre, hvis de ikke bliver solgt i denne transferperiode.
Onyeka har været en nøglespiller for FC Midtjylland de seneste 12-18 måneder. Nigerianerens agent Klaus Granlund udtrykte overfor B.T. tidligere på året et håb om, at prisen på Frank Onyeka ville være et stykke under de 10 millioner euro, svarende til omtrent 75 millioner kroner, der fortsat lader til at være FCM’s pris.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Intens deler mellem AGF og Midtjylland
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
NYHEDER
Inter skuffer stort mod Torino
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
TOPNYHED
Her er startopstillingerne til guldbraget
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Drømmemål sender Fredericia under stregen
NYHEDER
Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen
NYHEDER
