Meget tyder på, at Frank Onyeka også er at finde i FC Midtjylland, når transfervinduet klapper i sent mandag aften. Medmindre der kommer et meget stort millionbeløb i løbet af transfervinduets sidste timer, beholder midtjyderne ham nemlig.
Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger holder FC Midtjylland nemlig fast i prisskiltet på knap 75 millioner kroner, som de har fastholdt i hele transfervinduet i de meldinger, der er sivet ud fra det midtjyske.
Det beløb har nigerianerens bejlere dog endnu ikke været villige til at byde. Club Brugge har ellers flere gange været nævnt som en bejler til midtbanespilleren og har da også sendt et bud til FC Midtjylland.
Club Brugge skal ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger have budt omtrent 45 milioner kroner for 22-årige Frank Onyeka, der ved et skifte også kunne se frem til en markant lønforhøjelse, men det bud er altså langt fra midtjydernes prissætning og er derfor blevet afvist, ikke mindst med tanke på de Champions League-kampe, der venter i de to kommende måneder.
Det er dog ikke nyt, at FC Midtjylland kræver et stort beløb for Frank Onyeka. Tidligere på sommeren erklærede sportschef Svend Graversen, at de var klar til afvise bud på op til 50 millioner kroner.
– Der er ingen tvivl om, at som han har spillet, er der rigtig mange, der spørger og helt sikkert også vil komme med et bud på Frank. Men vi er også der, at skal Frank videre nu, bliver det et bud, som er et af de højeste, vi har set i FC Midtjylland, sagde Svend Graversen til TV 3 Sport tilbage i juli.
Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020
Hvis Frank Onyeka skal en tur videre, skal der altså komme et meget stort transferbud, inden transfervinduet endeligt lukker ved midnat.
Transfervinduet åbner igen om tre måneder, og de midtjyske klubledere har ved flere lejligheder slået på, at spillerne ikke skal vente ret længe for at komme videre, hvis de ikke bliver solgt i denne transferperiode.
Onyeka har været en nøglespiller for FC Midtjylland de seneste 12-18 måneder. Nigerianerens agent Klaus Granlund udtrykte overfor B.T. tidligere på året et håb om, at prisen på Frank Onyeka ville være et stykke under de 10 millioner euro, svarende til omtrent 75 millioner kroner, der fortsat lader til at være FCM’s pris.
MEDIE FC København i intense transferforhandlinger
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
TOPNYHED
Tager Superliga-klub stor beslutning?
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
NYHEDER
Sønderjyske henter landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
NYHEDER
Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
NYHEDER
Paolo Maldini lander stort job
EKSKLUSIVT
