Meget tyder på, at Frank Onyeka også er at finde i FC Midtjylland, når transfervinduet klapper i sent mandag aften. Medmindre der kommer et meget stort millionbeløb i løbet af transfervinduets sidste timer, beholder midtjyderne ham nemlig.
Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger holder FC Midtjylland nemlig fast i prisskiltet på knap 75 millioner kroner, som de har fastholdt i hele transfervinduet i de meldinger, der er sivet ud fra det midtjyske.
Det beløb har nigerianerens bejlere dog endnu ikke været villige til at byde. Club Brugge har ellers flere gange været nævnt som en bejler til midtbanespilleren og har da også sendt et bud til FC Midtjylland.
Club Brugge skal ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger have budt omtrent 45 milioner kroner for 22-årige Frank Onyeka, der ved et skifte også kunne se frem til en markant lønforhøjelse, men det bud er altså langt fra midtjydernes prissætning og er derfor blevet afvist, ikke mindst med tanke på de Champions League-kampe, der venter i de to kommende måneder.
Det er dog ikke nyt, at FC Midtjylland kræver et stort beløb for Frank Onyeka. Tidligere på sommeren erklærede sportschef Svend Graversen, at de var klar til afvise bud på op til 50 millioner kroner.
– Der er ingen tvivl om, at som han har spillet, er der rigtig mange, der spørger og helt sikkert også vil komme med et bud på Frank. Men vi er også der, at skal Frank videre nu, bliver det et bud, som er et af de højeste, vi har set i FC Midtjylland, sagde Svend Graversen til TV 3 Sport tilbage i juli.
Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020
Hvis Frank Onyeka skal en tur videre, skal der altså komme et meget stort transferbud, inden transfervinduet endeligt lukker ved midnat.
Transfervinduet åbner igen om tre måneder, og de midtjyske klubledere har ved flere lejligheder slået på, at spillerne ikke skal vente ret længe for at komme videre, hvis de ikke bliver solgt i denne transferperiode.
Onyeka har været en nøglespiller for FC Midtjylland de seneste 12-18 måneder. Nigerianerens agent Klaus Granlund udtrykte overfor B.T. tidligere på året et håb om, at prisen på Frank Onyeka ville være et stykke under de 10 millioner euro, svarende til omtrent 75 millioner kroner, der fortsat lader til at være FCM’s pris.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
NYHEDER
Nu er de færdige i Superligaen
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
NYHEDER
Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
EKSKLUSIVT
