FC Midtjylland-stopper søger væk: Jeg skal spille nu

Det blev ikke til et eneste minut i efteråret for stopper Søren Reese, der i januar vil tage konsekvensen af den manglende spilletid i FC Midtjylland.



Han vidste godt, det ville blive svært at komme på holdet i FC Midtjylland, da han for halvandet år siden skiftede fra Viborg FF til klubben fra Ikast og Herning, men stopper Søren Reese havde alligevel håbet på mere, end dette efterår kunne tilbyde.

Den 26-årige forsvarsspiller var i sidste sæson en stor profil i AC Horsens, som han var udlejet til, og planen var at tage kampen op i FCM i dette efterår. Og det gjorde Søren Reese så.

Men han har ikke formået at presse sig i startopstillingen i FC Midtjylland, og derfor afsøger han nu sine muligheder.

– Jeg skal ud og spille nu. Jeg har egentlig følt, at jeg har lært meget i setuppet i Midtjylland, men på et tidspunkt stagnerer det, hvis man ikke spiller kampe. Man kan ikke blive ved med at træne uden at få det der kick om søndagen. Det er det, der er motivation og brændstof, så man kan blive den bedste udgave af sig selv. Derfor vil jeg gerne finde noget nyt nu, siger den 26-årige forsvarsspiller til tipsbladet.dk.

Denne sommer var planen at kæmpe om pladsen og spilletid, men sidst i transfervinduet skiftede FC Midtjylland kurs og gik fra tre til to stoppere, og så var der for mange om de to pladser. Samtidig røg FC Midtjylland hurtigt ud af pokalturneringen og Europa. Og da både Erik Sviatchenko og Alexander Scholz har styret fri af skader og karantæner, har der ikke været mange muligheder til reserverne. Og Reese var en af dem, der ingen spilletid fik.

Han har derfor vidst noget tid, hvor det bar hen ad, og derfor er der allerede blevet arbejdet lidt i kulissen på at finde en ny klub.

– Det arbejde har været i gang sideløbende med sæsonen, og det intensiveres, når man går på ferie og kan have mere fokus på det. Jeg er i fuld gang og håber på at finde en aftale, der passer mig, Midtjylland og en ny klub. Gerne hurtigt. Det kunne være rart at have en opstart et nyt sted, og det er det, vi går efter, siger Søren Reese.

Læs også:FCM-boss afslører: Vi kunne godt bruge en ny højre back

Han har allerede haft dialogen med FC Midtjylland, og parterne er indstillede på, at Reese er et nyt sted fra januar. Men det er ikke helt afklaret, om det skal være et salg eller en udlejning. Reese blev købt af FC Midtjylland i Viborg og har fortsat en lang aftale, hvorfor FC Midtjylland heller ikke er interessede i bare at give en spiller, man bør kunne få en transfersum for, væk.

Søren Reese er dog ikke nervøs for, at det sidste halve år har sendt ham i glemmebogen i fodbolddanmark.

– Jeg tror nu, at jeg får gode referencer med fra Midtjylland, og jeg har forhåbentligt også et godt navn herhjemme, selv om man hurtigt kan blive glemt. Jeg håber, de danske klubber ved, hvad jeg står for og kan bidrage med på og uden for banen. I en sæson med mange nedrykkere – jeg har jo været i de situationer før – kan jeg komme med rutine, og jeg er meget motiveret for at spille.

Fremtiden, kan Reese fortælle, ser ud til at være i Danmark.

– Det er ikke utænkeligt, lad os sige det sådan. Der er langt fra følere i udlandet, til der kommer noget konkret, men jeg er åben for det hele. Vi må se, om der dumper en julegave ind.

Evighedsstudent
Søren Reese har ikke fortrudt sin tid i FC Midtjylland, fortæller han, selv om der ikke har været spilletid i efteråret. Han har i stedet trænet hårdt i et miljø, der har været bedre end noget, han nogensinde har trænet i.

Og selv om han aldrig fik chancen i Midtjylland, er han glad for, at gav det forsøget.

For selv om han i weekenden ikke spillede kampe, har Søren Reese haft rigeligt at se til. Og kulminationen på hårdt arbejde i kulissen betaler sig onsdag, hvor han skal til sin afsluttende juraeksamen.

– Jeg startede på studiet, da jeg spillede i 2. Division, og så har det faktisk været rigtig dejligt her i efteråret at kunne træde ud af den her fodboldboble og have andre ting at have fokus på. Har man ikke det, kan det hurtigt blive tungt, når man ikke spiller. Så i stedet for at komme hjem og tænde en PlayStation, eller hvad man gør, har jeg fået tankerne væk fra fodbold ved at stikke hovedet ned i bogen. Det er ikke for alle, men det har fungeret for mig, siger Søren Reese, der har brugt syv og et halvt år på sin uddannelse:

– Jeg har nok karakter af evighedsstuderende, for normalt tager uddannelsen (deltidsuddannelse, red.) fem år. Men fodbold har været min førsteprioritet, og så har jeg tilpasset studiet efter det. Der har heldigvis været gode muligheder for at rykke eksamener og sådan.

Og at Søren Reese glæder sig til at komme op til sin sidste eksamen – en mundtlig – er nok en underdrivelse, for så sent som i søndags måtte han stå af som en af de første, da der var afslutningsfest, så han kunne få færdiggjort sin eksamen:

– Når jeg bliver færdig, skal jeg have en god frokost, og så skal jeg have de øl, jeg ikke fik drukket i søndags, lyder det fra forsvarsspilleren, der hvis alt går vel både får sig en uddannelse og en ny klub.

Søren Reeses aftale med FC Midtjylland løber frem til sommeren 2023.





Afslører: ‘Kunne være taget tilbage til Danmark’




TIPSBLADETS DOM

Et Superliga-monster – hvor er den mand dog god!

Kongen af Sydfrankrig: ‘Alle elsker ham!’

Historie: Malmö FF knuser transferrekord

Planen uændret: Drømmebesked til Brøndby

Floppede i Brøndby – nu er alle vilde med ham

Ud af det blå: Jannik Pohl gør comeback i Danmark

Conte hylder flyvende Højlund



– Jeg kalder Niels Frederiksen i Brøndby

Eriksen bænket i Wolfsburg: Riemer er forbavset

Verdensstjerne hylder FC København

FC København en mulighed: ‘Nåede ikke til mig’

Vanvid! Dansker laver hattrick på seks minutter

Bøllebank til FCK – nu afsløres hans løn



INTERVIEW

‘Jeg tænker på alt det lort, han skal høre på’

FCK-spiller: ‘Fucking fedt af AGF’

Prisen var på plads – misser Brøndby stortalent?

Mourinho jubler: ‘Vi gjorde Froholdt usynlig’

Revser Vingegaard: ‘Decideret pinligt at se på’

Barcelona-boss udtaler sig om AC’s fremtid



EKSKLUSIVT

Wass: Hjulmand gav mig den største skuffelse

Liverpool-stjerne hylder Danmark

Kaldte på lægen: ‘Det er brutalt’

Voldsom kritik af Mileta Rajovic

Derfor blev FC Midtjylland-mål ikke underkendt

Århus holder vejret – vil være et stort slag i AGF

FCK-hovedpine: Ny profil skadet

‘Nu må du godt blive sur, men Jacob er anfører’

– Det er Thomas Frank fantastisk til

DBU vil udelukke Belarus: Vi hilser, og det er det

Medierne tager hatten af for O’Riley

Tv-ekspert tordner over Amorim-udtalelse

Højlund afviste udskiftning før sit sejrsmål



TOPNYHED

Kræver hans afgang efter fiasko mod FCM

– Så kommer Randers til at tjene boksen på ham!

‘Det har en stor værdi for landsholdet’

Flemming Pedersen: ‘Så god – bedste i Superligaen’

– Hele Europa griner af os

Her er Vendsyssel FF’s nye cheftræner

Brian Riemer med rigtig god melding

Peger på én stor bekymring ved Schmeichel

Rivaler anerkender AGF

Hvidovre og Lyngby spiller 2-2 i chancefest

Stor Brøndby-protest: Skal de bare gøre 

Gerrard i spil til vildt comeback

Riis i hård Vingegaard-kritik efter kollaps

Utilfreds med dyr dansker

Når milepæl og byder Ferguson og Wenger på middag

Dumper negativ superligastime i Parken

Revser ‘fortabt’ superstjerne

Tauson spiller sig sikkert videre i kinesisk hede

Jon Dahl spottet – linjedommer i Holland

Krisen kradser: Bo Henriksen påtager sig ansvaret

Rundens Hold i Superligaen – 11.runde

Stopper på landsholdet efter 18 år

14 dages isolation: ‘Jeg blev skør i hovedet’