FC Midtjylland er nummer et i Superligaen og kan se tilbage på en halvsæson, der er gået over forventning.
Men selv om FCM kan kigge ned på forfølgerne fra Brøndby og FC København, der har henholdsvis to og tre point færre, så er der mere i vente fra det midtjyske mandskab.
Det vurderer FCM-træner Thomas Thomasberg, der lover flere sejre til næste år.
– Bredden har været vores styrke. Folk vil det samme. Truppen er stærk både i toppen og bredden, og vi har noget at skyde med fra bænken.
– Jeg mærker helt oppe fra kontoret til omklædningsrummet og ud på banen, at vi alle skubber i samme retning. Det flytter nogle procenter, der i sidste ende giver point.
– Det gør også, at jeg føler, det her hold absolut ikke har toppet endnu, siger Thomasberg til klubbens hjemmeside.
I de seneste ni ligakampe er det blevet til otte sejre, og samtidig har holdet scoret masser af mål.
– Det har i de fleste kampe været os, der har været bedst, skabt flest chancer, og da effektiviteten først kom på, har vi også lukreret på det i form af sejre, siger Thomasberg.
Der er også minuspunkter for FCM, der ikke lykkedes med at gå videre til gruppespillet i Conference League, og holdet røg også ud af den danske pokalturnering efter et smalt nederlag til FCK.
Thomasberg hæfter sig ved en 2-0-sejr over FCK i Parken i Superligaen tilbage i september. Den kamp var med til at vende det hele for FCM, som indtil da havde svinget en del i præstationerne, mener træneren.
FCM kan lige nu se tilbage på 11 kampe i træk i Superligaen uden nederlag.
– Det betyder ikke, at der ikke er flere procenter at gå på, fordi det er der. Alt i alt går vi på ferie med en god fornemmelse og er et godt sted.
– Nu glæder vi os til at hvile ud og få slappet af med familien, inden vi skal i gang igen, siger Thomasberg.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Surt show
OPTAKT
Frankrig – Sverige
NYHEDER
Stort drama: Brasilien er videre!
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED