FC Midtjylland fik ikke nogen drømmestart på deres Champions League-eventyr, da holdet tabte med 0-4 på hjemmebane mod italienske Atalanta i onsdags.
Tirsdag kommer der en ny mulighed i turneringen, når de engelske mestre Liverpool venter på deres legendariske hjemmebane, Anfield.
Her skal lærepengene fra opgøret mod Atalanta bruges til at levere en bedre præstation, fortæller FCM-træner Brian Priske.
– Vi tager noget erfaring med i forhold til tempo og spændingsniveauet. Vi skal se på, hvor vi laver fejl, og hvor vi skal lave dem, hvis det endelig skal være. De fejl, vi lavede i første halvleg mod Atalanta, forventer jeg ikke, vi laver igen, siger Brian Priske.
Læs også:Ærgerlig Lindstrøm: Vi spiller en rigtig god kamp
Liverpool skal derfor ikke forvente at komme til sejren på tirsdag, medmindre de folder sig ud og viser deres kvalitet.
– Jeg synes, når vi kigger chancerne igennem fra Atalanta, så kommer de ofte, når vi er på bolden og mister den, fordi vi træffer mærkelige beslutninger. Måske fordi vi var mærket af presset. Jeg forventer, vi gør det endnu sværere for Liverpool. Hvis de skal lave chancer mod os, så skal det være fordi, de viser deres kvalitet.
FC Midtjylland overtog lørdag aften førstepladsen i Superligaen, da midtjyderne besejrede Brøndby med 3-2. Der kom dog malurt i bægeret, da holdets førstemålmand, Jesper Hansen, blev udskiftet med lyskeproblemer.
– Jeg mærker et lille riv i lysken. Lige da jeg går ud, så tænker jeg mit. Jeg ved ikke, hvad omfanget af skaden er, men jeg er fortrøstningsfuld og håber, at det ikke er så slemt, som jeg lige mærker det, siger Jesper Hansen.
Læs også:Priske om spillerfrustrationer: Kan jeg godt leve med
Det bekymrer dog ikke Brian Priske, der har fuld tiltro til reservekeeperen Mikkel Andersen, hvis Jesper Hansen ikke bliver klar til Liverpool-kampen.
– Det er faktisk ikke noget, der bekymrer. Det er ærgerligt for Jesper og for os, men jeg prøver ikke at bekymre mig for meget. Hvis Jesper ikke er klar, så ved jeg, Mikkel kommer til at spille en god kamp tirsdag, siger Brian Priske.
Det sidste hold i FCM’s Champions League-gruppe er hollandske Ajax.
/ritzau/
Læs også:Frustreret Brøndby-anfører: Vi taber, når vi er gode
Læs også:Priske efter comeback: Sender et signal til de andre hold
Læs også:David Nielsen før FCK: Kan måle os mod de bedste
LIVE
TransferLIVE: Fravalgt til VM – men flyver til USA
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Efter spionage-skandale: Nu reagerer klubejer
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
MEDIE
Lyon er interesseret i endnu en dansker
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
MEDIE
Overraskende skifte lurer
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
NYHEDER
Superliga-stjerne udtaget til VM
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
INTERVIEW
Grønbæk hylder dansker
INTERVIEW
