FC Midtjylland fik ikke nogen drømmestart på deres Champions League-eventyr, da holdet tabte med 0-4 på hjemmebane mod italienske Atalanta i onsdags.
Tirsdag kommer der en ny mulighed i turneringen, når de engelske mestre Liverpool venter på deres legendariske hjemmebane, Anfield.
Her skal lærepengene fra opgøret mod Atalanta bruges til at levere en bedre præstation, fortæller FCM-træner Brian Priske.
– Vi tager noget erfaring med i forhold til tempo og spændingsniveauet. Vi skal se på, hvor vi laver fejl, og hvor vi skal lave dem, hvis det endelig skal være. De fejl, vi lavede i første halvleg mod Atalanta, forventer jeg ikke, vi laver igen, siger Brian Priske.
Læs også:Ærgerlig Lindstrøm: Vi spiller en rigtig god kamp
Liverpool skal derfor ikke forvente at komme til sejren på tirsdag, medmindre de folder sig ud og viser deres kvalitet.
– Jeg synes, når vi kigger chancerne igennem fra Atalanta, så kommer de ofte, når vi er på bolden og mister den, fordi vi træffer mærkelige beslutninger. Måske fordi vi var mærket af presset. Jeg forventer, vi gør det endnu sværere for Liverpool. Hvis de skal lave chancer mod os, så skal det være fordi, de viser deres kvalitet.
FC Midtjylland overtog lørdag aften førstepladsen i Superligaen, da midtjyderne besejrede Brøndby med 3-2. Der kom dog malurt i bægeret, da holdets førstemålmand, Jesper Hansen, blev udskiftet med lyskeproblemer.
– Jeg mærker et lille riv i lysken. Lige da jeg går ud, så tænker jeg mit. Jeg ved ikke, hvad omfanget af skaden er, men jeg er fortrøstningsfuld og håber, at det ikke er så slemt, som jeg lige mærker det, siger Jesper Hansen.
Læs også:Priske om spillerfrustrationer: Kan jeg godt leve med
Det bekymrer dog ikke Brian Priske, der har fuld tiltro til reservekeeperen Mikkel Andersen, hvis Jesper Hansen ikke bliver klar til Liverpool-kampen.
– Det er faktisk ikke noget, der bekymrer. Det er ærgerligt for Jesper og for os, men jeg prøver ikke at bekymre mig for meget. Hvis Jesper ikke er klar, så ved jeg, Mikkel kommer til at spille en god kamp tirsdag, siger Brian Priske.
Det sidste hold i FCM’s Champions League-gruppe er hollandske Ajax.
/ritzau/
Læs også:Frustreret Brøndby-anfører: Vi taber, når vi er gode
Læs også:Priske efter comeback: Sender et signal til de andre hold
Læs også:David Nielsen før FCK: Kan måle os mod de bedste
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Egypten – Iran
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
Supercomputer: Her er VM-finalen
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
Dembele lavede hattrick mod de norske reserver
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
OPTAKT
Norge – Frankrig
NYHEDER
Neestrup og co. henter stjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
OPTAKT
